Centrum.sk: Sobota, 24.8.2019
meniny má Bartolomej
   

Najzáhadnejšie masové zmiznutia v dejinách: Stovky ľudí sa bez stopy vyparili

24.7.2018 | Úlety

Keď niekto zmizne, je to tragédia, ktorá zasiahne v prvom rade najbližšiu rodinu. Ak však zmiznú naraz viacerí ľudia, respektíve väčšia skupina ľudí, ide o záhadu a neuveriteľnú záležitosť. Tušili ste, že počas uplynulých stoviek rokov ľudstvo zaznamenalo stovky hromadných zmiznutí, z ktorých mnohé nie sú dodnes objasnené? Je priam neuveriteľné, že v dobe internetu a kamier naďalej dochádza k takýmto zmiznutiam.

Osada Inuitov v Kanade, 1930

Lovec zvierat Joe Labelle pri hľadaní miesta na odpočinok v novembri 1930 narazil na osadu Inuitov v blízkosti kanadského jazera Angikuni. Napriek tomu, že horel oheň pod  hrncom nad ohniskom, nikde nenašiel žiadnu stopu po 30-člennej komunite. V chatkách nič nechýbalo, potraviny a zásoby rýb ostali nedotknuté. Na svojom mieste bolo dokonca aj šatstvo. Labelle preto informoval miestnu políciu, ktorá do osady vyslala hliadku. Pri príchode do dediny polícia potvrdila, že osada je úplne prázdna. Dokonca našli na okraji osady otvorené hroby, v ktorých chýbali telá. Obyvatelia susedných dedín tvrdia, že videli nad obzorom zvláštny žiarivý objekt, ktorý mieril k jazeru. Prípad kanadská polícia dodnes neobjasnila, napriek dvom vyšetrovaniam na začiatku 30. rokov 20. storočia.

Kolónia Roanoke, 1587
V druhej polovici 16. storočia priviezol Angličan John White 115 osadníkov na ostrov Roanoke v Severnej Karolíne. O dva roky neskôr odišiel do rodnej zeme pre zásoby potravín a zbrane. Po návrate však zostal prekvapený, pretože našiel iba dedinu duchov. V osade neboli žiadne pozostatky, všetko vyzeralo akoby sa ľudia v sekunde vyparili. Ostala po nich iba jediná stopa - nápis CROATOAN v kôre stromu. Teórií o udalosti existuje niekoľko. Najdôveryhodnejšie sú dve. Prvá je tá, že osadníci vyryli do stromu názov indiánskeho kmeňa, ktorý kedysi ostrov obýval, pretože sa jeho členovia vrátili a osadníkov pozabíjali. Druhá tvrdí, osadníci si mysleli, že ich White opustil a všetci pri pokuse o odchod z ostrova zahynuli v ľadových vodách Atlantického oceánu.

Loď Mary Celeste, 1872

Mary Celeste bola americká obchodná brigantína, ktorú našli 5. decembra 1872 opustenú v Atlantickom oceáne blízko pobrežia Azorských ostrovov. Spočiatku to vyzeralo, že loď a posádka sa stali obeťou pirátov. Lenže náklad, ktorý tvorilo 1700 sudov denaturovaného etanolu, ostal nepoškodený a na svojich miesta ostali i zásoby jedla a osobné veci posádky. Na palube chýbal iba jeden záchranný čln. Udalosti sa ihneď chytili „ufológovia", ktorí veria, že niečo muselo posádku náhle prekvapiť. Podľa nich ich uniesla mimozemská civilizácia. Záhadu však dodnes nikto uspokojivo nevysvetlil.

Dedinka Hoer Verde, 1923
Vo februári 1923 v malej brazílskej dedinke Hoer Verde z ničoho nič zmizlo cez noc 600 ľudí. Malá skupina návštevníkov, ktorá do dedinky zavítala, si všimla, že niečo nie je v poriadku. Privítalo ich totiž neobvyklé ticho.

FAKTY X: Kinrosský incident: Utajila americká vláda únos lietadla UFO-m?

Po krátkej obhliadke im bolo jasné, že na mieste nie je živá duša. Zvláštne bolo, že osobné veci a majetok dedinčanov zostal na svojom mieste akoby všetci odišli narýchlo a bez rozmýšľania. V dedinke však nezostali ani vtáci a hmyz. Polícia našla iba dve indície. Na tabuli miestnej školy bol nápis „Neexistuje žiadna spása!" a na stole zbraň. Kde sa však mohlo 600 ľudí premiestniť bez toho, aby o nich niekto počul, dodnes nikto nevie. Niektorí naznačovali, že dôvodom bola politická situácia v krajine. Ľudia z dediny vraj radšej utiekli, aby sa nedostali do konfliktu s guerilla bojovníkmi alebo drogovými kartelmi. Ďalšie úvahy sa týkali zásahu nadprirodzených síl v podobe UFO. Kdekoľvek už obyvatelia osady Hoer Verde skončili, jedno je jasné: nikto ich nikdy viac nevidel.

Anasaziovia, vyškrtnutí z histórie
Anasaziovia patria medzi najsofistikovanejšie civilizácie severoamerického kontinentu. Žili v komplexe, ktorý vybudovali niekedy okolo roku 850, no už v roku 1125 sa začali vytrácať, až nakoniec po sebe zanechali len opustené budovy. Komplex obydlí z kameňa tvorí viac ako tritisíc unikátnych troj- až štvorpodlažných budov, ktoré  mali až 25 miestností. A to všetko v dobe, keď v Európe ľudia žili v prostých drevených chalupách. Lenže koncom 13. storočia Anasaziovia náhle opustili svoje osady a celý kmeň zmizol. Podľa mýtov odišli, lebo ich povolal Veľký duch. Do dnešných dní v komplexe archeológovia odhalili štyritisíc nálezísk, ale preskúmali iba jedno percento z nich. Ktovie, čo sa dozvieme, keď sa nám podarí získať viac informácií o záhadnej civilizácii Anasaziov.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manžel príde domov z týždňovky, ľahne do postele k manželke a počíta nohy trčiace z pod periny:
- 1, 2, 3, 4, 5, 6
Nejako mu to nesedí, tak vstane z postele a ráta ešte raz
- 1, 2, 3, 4... No, veď preto...

 
Virtuálny barStrawberry Daiquiri Strawberry Daiquiri
  • 4cl Bacardi Carta Blanca
  • cukor
  • 2 jahody
  • citrónová šťava
  • jahoda na ozdobu
  • ľad