Centrum.sk: Streda, 23.10.2019
meniny má Alojza
   

Najvplyvnejší ľudia planéty, ktorí nikdy nežili

7.10.2019 | Úlety

Patria k postavám svetovej histórie, o ktorých sa bežne bavíme pri stole. Niekedy sa stávajú nositeľmi charakteru a dokonca zľudoveli. Ich slová majú váhu a mnohí ľudia sa chcú na nich podobať. Pritom sa nikdy nenarodili. Najvplyvnejšie fiktívne postavy na svete.

Robin Hood

Niektorí si myslia, že žil, iní, že ide len o legendu, ktorá náramne pripomína nášho slovenského zbojníka Juraja Jánošíka. Robin Hood je často zosobnením hrdinstva, šľachetnosti, skrátka dobrých vlastností chlapa, ktorý sa vybral zachraňovať svet a chudobných nie práve najlepšou cestou. Avšak niekedy sa zbojníkovi, čo to prepečie a ak by sme mali dať niekomu do úst vetu, že účel svätí prostriedky, tak by to mohol byť práve tento pán.

FOTO: Ktorú čarbanicu zvolíte? Vyberajte opatrne, dosť to o vás prezradí

Santa Claus
Každý rok sa stáva symbolom hojnosti a šťastia v očiach detí a pritom v skutočnosti nikdy neexistoval. V našich zemepisných šírkach sa síce povesť o biskupovi Mikulášovi, ktorý má podobnú funkciu ako snežný muž zo Severného pólu, zakladá aspoň na legende, ale Amerika Santa Clausa od základu vymyslela. Pritom malé deti sú rodičmi uvádzané do omylu, že Santa nosí darčeky a odhaliť túto lož musia sami. Je to dobrá príprava na život, v ktorom zrejme netreba veriť ani najbližším. Aj tomu nás naučí Santa Claus.

Slávni perverzáci: Čo vám o génioch nepovedali?

Barbie
Bábika, ktorá sa objavila pred šesťdesiatimi rokmi je dodnes hlavnou postavou detských izieb. A čuduj sa svete, nielen ako hračka, ale aj ako životná inšpirácia. Táto bábika to dotiahla skutočne ďaleko. Dnes po svete už chodia ženy, ktoré sa dali preoperovať, upraviť, vyformovať plastikou do podoby, aby vyzerali ako skutočné Barbie. Možno povedať, že žiadna iná hračka sa nestala pre svet tak inšpiratívnou ako tá, ktorú stvorila americká obchodníčka Ruth Handlerová.

Marlboro Man
Kedysi patrili cigarety s filtrami výslovne do ženskej kabelky. Chlapi jednoducho mali veci radi bez filtra. A potom prišiel on. Docválal na koni skutočný mačo a zabrzdil na krabičke cigariet. Bol to chlap, ktorý nikdy nebol skutočný, ale jeho charakter zosobňoval muža Ameriky, ktorý fajčí filtrované cigarety. A zafungoval. Dnes je cigareta s filtrom rovnako unisex ako nohavice. Kampaň bola považovaná za najlepšiu v histórii, pretože ovplyvnila milióny fajčiarov.

Ako prišli sexy celebrity o panenstvo? Ich priznania vás (možno) pobavia

Veľký brat
V tomto prípade je možné plnohodnotne hovoriť o fiktívnej postave alebo skôr charaktere, ktorý stvoril George Orwell vo svojej knihe a postupne ožil. V dnešnej dobe sa zdá, že tento charakter naberá skutočné rysy. Kamery na každom kroku, ID karty, GPS, to všetko sú oči Veľkého brata.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Manželka celú noc neprišla domov, asi má milenca."
"Prosím vás, to hneď nemôžete myslieť na to najhoršie. Možno ju len prešlo auto."

 
Virtuálny barVitanáboj Vitanáboj
  • 6 cl vodky energy
  • 4 cl multivitamínového džúsu
  • physalis