Centrum.sk: Štvrtok, 19.9.2019
meniny má Konštantín
   

Najlepší ostreľovač Wehrmachtu: Červenú armádu terorizoval mladík z Rakúska

10.4.2019 | Úlety

Na východnom fronte nemal Wehrmacht lepšieho ostreľovača. V rokoch 1944 až 1945 terorizoval Červenú armádu Matthäus Hetzenauer. Mladý Rakúšan mal na konte najmenej 345 obetí, no mohlo ich byť aj dvojnásobne viac.Hetzenauer sa narodil 23. decembra 1924 v alpskom mestečku Brixen im Thale. Jeho rodina sa živila poľnohospodárstvom a otec bol poľovník, ktorý naučil Matthäusa strieľať. Mladík mal streľbu naozaj v krvi, jeho strýko si v prvej svetovej vojne vyslúžil vyznamenanie Železný kríž.

Foto: Wikipedia/Jaroslav Alexandr Dvořák

Pri poľovaní sa Matthäus naučil trpezlivosti i umeniu kamufláže. Keď ho ako 17 naverbovali do nemeckej armády, obe tieto zručnosti sa mu mimoriadne zišli. Priradili ho k 140. horskému pluku a spočiatku slúžil v rodnom Rakúsku. Až v januári 1943 bol prevelený na výcvik k delostrelcom, kde si však jeho nadriadení všimli mladíkove nadanie na streľbu. Podstúpil teda tréning na ostreľovača.

Postrach nacistov: Ivan Sidorenko bol najlepším sovietskym ostreľovačom

Matthäus sa najprv zapojil do bojov v Maďarsku a potom zasiahol aj do Slovenského národného povstania. Nasledoval presun ďalej na východ, kde Nemci potrebovali zastaviť postup valiacej sa Červenej armády. Hetzenauerovou úlohou bolo chrániť horské delostrelecké jednotky pred sovietskymi ostreľovačmi a guľometčíkmi.

Pevná ruka a skvelý zrak. Najlepší ostreľovači v dejinách

Bola to rutina. Nemci boli pod neustálou delostreleckou paľbou a Hetzenauer sa musel často presúvať, aby sa nestal jej obeťou. Na oplátku sa snažil likvidovať najmä dôstojníkov a obsluhu guľometov. Mal naozaj talent a dokázal sa prešmyknúť cez sovietske línie a zasahovať dôležité ciele.

Neraz hodiny čakal v snehu a mraze, len aby mohol jediný raz vystreliť. Vedel, že nepremyslené jednanie by rýchlo odhalilo jeho pozíciu sovietskym ostreľovačom.

Od augusta 1944 do mája 1945 zabil najmenej 345 vojakov. V nemeckej armáde nemal v tomto ohľade konkurenciu, pričom autor jeho biografie tvrdí, že Hetzenauer mohol zabiť až 700 mužov a to v priebehu desiatich mesiacov.

Nájdite na fotkách ostreľovača. Zaručene sa vám to nepodarí

Od Wehrmachtu dostal Rakúšan viacero ocenení vrátane Železného kríža prvej i druhej triedy a najmenej piatich ďalších rádov. Niekoľkokrát ho zranili, vždy sa však dokázal vrátiť na front. Štastie mu napokon došlo začiatkom mája 1945, keď sa už vojna chýlila ku koncu. Sovieti ho zajali a päť rokov strávil v gulagu. Po prepustení sa vrátil do Rakúska a stal sa stolárom. Zomrel v roku 2004.

Autor: Noel


Focus Media


Aké pevné sú vaše nervy?
Otestovalo sa 26159 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manželský rozhovor po svadobnej noci:
- Drahá moja, ako som zistil minulú noc, nebol som prvý.
- Miláčik môj, ja ako som zistila minulú noc, tak ani posledný.

 
Virtuálny barLa Conga La Conga
  • 4 cl tequily
  • 2 cl ananásového džúsu
  • 2 streky angostúry
  • 10 cl sódy
  • citrón na ozdobenie