Centrum.sk: Utorok, 12.11.2019
meniny má Svätopluk
   

Najhorší príbuzní v dejinách: Buďte vďační za tých svojich

17.10.2019 | Úlety

Príbuzných si človek nevyberá. A keďže ľudia sú rôzni, je možné, že niektorého z vašich príbuzných nemáte radi. Keď však zistíte, akých zlých blízkych mali ľudia v minulosti, možno na tých svojich zmeníte názor.

Ivan IV. Hrozný vlastnoručne zabil syna

Ivan IV. bol možno krutovládca, ale zato veľmi schopný. Vytvoril centralizovanú vládu a zlikvidoval posledné zvyšky Mongolov, ktorí stáročia tyranizovali Rusko. On sa ako prvý označil pojmom „cár". Podmanil si mnohé chanáty, ktoré susedili s jeho ríšou, a rozšíril ruské hranice. Robil tak ale za cenu ohromnej krutosti. Prejavovali sa uňho výbuchy hnevu, ktorým neunikli ani jeho najbližší. V roku 1581 videl tehotnú manželku svojho syna v ľahkom letnom odeve, ktorý podľa konzervatívneho cára odhaľoval príliš veľa. Napadol ju, v dôsledku čoho potratila. A keď mu syn neskôr nadával, Ivan sa neudržal a ovalil ho po hlave žezlom. Nanešťastie tak silno, že mladík o pár dní zomrel.

Pavián, ktorý pracoval na železnici: Prehadzoval výhybky a nikdy neurobil chybu

Konštantín VI. mal zlú matku
Byzantský cisár Konštantín VI., ktorý vládol koncom 8. storočia, sa na trón dostal už ako dieťa. Deväťročný chlapec však samozrejme nemohol vládnuť, a tak chytila opraty moci jeho matka, cisárovná Irena. V tom čase ríšou zmietal konflikt založený na takzvanom ikonoklazme či obrazoborectve. Medzi sebou súperili ikonoklasti, ktorí považovali uctievanie náboženských symbolov za herézu, a ikonoduli, ktorým ikony nevadili. V predchádzajúcich desaťročiach víťazili obrazoborci, ale Irena bola ich odporkyňou. Bola presvedčená, že jej názor je jediný správny, a za svojím cieľom išla cez mŕtvoly. Doslova.

Ako sa kedysi bojovalo proti klebetám? ženy poriadne trpeli

V roku 786 zvolala cirkevný koncil a účastníkov vybrala spomedzi radov ikonodulov, ktorí samozrejme vyhlásili obrazoborectvo za omyl. Po celej ríši sa tak do svätostánkov vracali modly a tí, ktorí tomu chceli brániť, neraz končili mŕtvi. Keď ale Konštantín VI. Konečne dospel, prehlásil sa za obrazoborca, ale Irena sa odmietla nečinne prizerať, ako necháva z kostolov zasa odnášať ikony, a tak zorganizovala prevrat. V roku 797 usadla na trón a vlastnému synovi nechala vypichnúť oči. Ten o pár dní brutálnym zraneniam podľahol a Irena pokračovala vo vládnutí.

Ptolemaios X. zavraždil vlastnú matku
Kráľovná Kleopatra III. nerobila žiadne okolky a jasne dávala najavo, že jej obľúbeným synom je Alexander. Lenže keď jej manžel zomrel, na trón nastúpil jej neobľúbený syn ako Ptolemaios IX. Lenže Kleopatra si veľmi želala, aby to bol Alexander, kto bude vládnuť ríši v údolí Nílu, a tak v roku 107 pred Kristom falošne obvinila Ptolemaia IX., že sa ju pokúsil zavraždiť. Zhromaždila množstvo svojich prívržencov, zorganizovala prevrat a podarilo sa jej dosiahnuť, že kráľom sa stal Alexander, ktorý prijal meno Ptolemaios X.

Kleopatra už plánovala, že si užije jeseň života ako spoluvládkyňa, lenže sa kruto mýlila. Nový kráľ nepreukázal vďačnosť, práve naopak. Šesť rokov po prevrate už nemohol matku vystáť a dal ju zavraždiť.

Izabela Francúzska nechala manžela zabiť žeravým železom
Po celom Anglicku sa šepkalo, že kráľ Eduard II. prejavuje až priveľkú náklonnosť k šľachticovi Hughovi Despenserovi. Je vysoko pravdepodobné, že bol homosexuál, a jeho manželka Izabela sa tým cítila ponížená. Nie nadarmo si však vyslúžila prezývku Vlčica z Francúzska. Keď bola na diplomatickej misii v Paríži, stala sa milenkou Rogera Mortimera, Eduardovho oponenta, ktorý žil v exile. Spoločne zhromaždili vojsko, vpadli do Anglicka a zvrhli Eduarda II. Na trón posadili jeho 14-ročného syna a Roger Mortimer vládol ako regent.

FOTO: Pearl Harbor z pohľadu Japoncov: Ako vyzeral nálet, ktorý zmenil vojnu v Pacifiku

Eduard II. skončil vo väzení, prebehlo však viacero pokusov o jeho oslobodenie. Izabela sa nakoniec rozhodla s bývalým kráľom skoncovať raz a navždy. Nechcela, aby mal na tele známky násilnej smrti, a tak ho vrahovia vyzliekli a vrazili mu do konečníka rozžeravený kutáč. Eduard tak zomrel v ukrutných bolestiach.

Magda a Joseph zavraždili šesť detí
(Foto: Wiki/Bundesarchiv)
Keď si Joseph Goebbels v roku 1931 bral za ženu Magdu Ritschelovú, Adolf Hitler mu šiel za svedka. A keď sa nacisti dostali k moci, z Josepha a Marty sa stal jeden z najmocnejších párov v celej Tretej ríši. Mali dovedna šesť detí, ktoré však nemali šťastní osud. Ich rodičia boli totiž tak fanaticky verní Hitlerovi, že keď sa ich vodca v bunkri 30. apríla 1945 zabil, rozhodli sa ho nasledovať.

Magda a Joseph zhromaždili deti vo veku od štyroch do 12 rokov a boli hluchí voči všetkým, ktorí ich odhovárali. 1. mája 1945 Magda s pomocou lekára každému z detí vpichla do žíl morfium a následne im medzi zubami rozdrvila kapsule s kyanidom. Najhorší bol koniec malej Helgy. Morfium u nej nezaúčinkovalo a bola plne pri zmysloch. Keď si uvedomila, že jej súrodencov vraždia, rozhodla sa bojovať. Posledné chvíle života tak strávila v zovretí lekára a matky, ktorí sa jej do úst pokúšali vložiť kapsulu s jedom. O pár hodín neskôr spáchala Magda s manželom samovraždu.

Autor: Noel

Focus Media


Čo máte spoločné s Lady Gaga?
Otestovalo sa 18234 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ako sa povie policajtova žena po španielsky? Doňa Debilita

 
Virtuálny barClaire Claire
  • 4 cl brandy
  • 1 žĺtok
  • 2 cl cukrového sirupu
  • studená čierna káva
  • mletá káva