Centrum.sk: Nedeľa, 17.11.2019
meniny má Klaudia
   

Najhlúpejší dôvod na vojnu? Jedna sa rozpútala kvôli dubovému vedru

10.10.2018 | Úlety

Všetky vojny sú hlúpe, no niektoré sú hlúpejšie než iné. Kraľuje im vojna o dubové vedro, ktorá v roku 1325 vyvrcholila bitkou pri Zappoline. Prečo vlastne vypukla?

Konflikt začal, keď sa skupina vojakov z talianskej Modeny vkradla do Bologne a ukradla dubové vedro, ktorým sa naberala voda zo studne na jednom z námestí v strede mesta. Samotné vedro nemalo žiadnu historickú či sentimentálnu hodnotu, krádež však urazila pýchu Bolognčanov, ktorí žiadali Modenčanov o vrátenie vedra. Tí odmietli, takže medzi mestskými štátmi bola vyhlásená vojna.

Americká základňa v ľade: Kto sa postará o rádioaktívny odpad?

Bologna zhromaždila 30-tisíc pešiakov a dvetisíc jazdcov. Ako počas iných konfliktov, aj v tomto hrali hlavnú rolu najmä žoldnieri, ktorým sa na Apeninskom polostrove hovorilo „kondotiéri". Muži sa vydali smerom k dnešnému mestečku Zappolino. Z pokojného miesta sa malo čoskoro stať bojisko.

Bitka pri Kohime: "Stalingrad východu", na ktorý sa zabudlo

Modena zhromaždila len päťtisíc pešiakov a dvetisíc jazdcov. Velenie armády bolo navyše neskúsené a dovolilo Bolognčanom zaujať vyvýšené pozície na bojisku. Napriek presile v pomere šesť ku jednému a faktu, že ich nepriatelia takmer obkľúčili, sa však Modenčania bili statočne. A prekvapivo začali víťaziť.

Trvalo len pár hodín, kým bolognskí žoldnieri spanikárili a začali utekať s nepriateľmi v pätách. Obrovskú presilu nevyužili a navyše neboli schopní brániť ani hradby mesta. Modenčanom sa podarilo zlikvidovať niekoľko menších pevností v bezprostrednom okolí Bologne a navyše aj zničiť priepuste na rieke Reno, čím mesto odrezali od vody.

Aby Bolognčanov ponížili ešte viac, rozhodli sa mesto neobliehať. Miesto toho tesne za hradbami zorganizovali takzvané palio. Išlo o akési stredoveké atletické podujatie, ktoré sa s menšími obmenami koná dodnes. Modenčania palio zasvätili pamiatke „tých, ktorí boli vyslaní na výpravu a večnej hanbe Bologne". A akoby to nestačilo, vzali Modenčania vedro z jednej z ďalších studní.

Leteli cez celý Pacifik: Japonské balónové bomby zabíjali Američanov

V bitke pri Zappoline padlo asi dvetisíc mužov. Hoci jej príčina bola na prvý pohľad absolútne smiešna, išlo o vyvrcholenie dlhotrvajúceho konfliktu medzi guelfami a ghibellinmi, ktorí boli len dvomi stranami ešte väčšieho sporu medzi Vatikánom a Svätou ríšou rímskou. Ten sa týkal politického vplyvu v Európe.

Obe strany sa často dostávali do ozbrojených konfliktov najmä v mestských štátoch na severe Talianska. O spore ste už určite počuli. Stačí spomenúť jeho najslávnejšiu epizódu v podobe boja medzi Montaguovcami a Capuletovcami v hre Rómeo a Júlia. Rodiny si síce Shakespeare iba vymyslel, no podstata ich nevraživosti spočívala práve v príslušnosti ku guelfom, respektíve ghibellinom.

Po podpísaní mierovej zmluvy medzi mestami Modena vrátila niekoľko nehnuteľností, ktoré jej vojaci dobyli. Išlo o gesto dobrej vôle. A čo vedro? To nevrátili Modenčania dodnes. Nájdete ho v prízemí veže Torre della Ghirlandina, zatiaľ čo replika sa nachádza na modenskej radnici.

Autor: Noel
Foto: Youtube


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Neviem sa rozhodnúť, či po smrti sa mám dať spáliť alebo pochovať!
- A čo ti radí manžel?
- Aby so sa dala vypchať!

 
Virtuálny barAdria Look Adria Look
  • 2 cl ginu
  • 2 cl Curacao blue
  • šampanské na doliatie
  • 2 cl citrónovej šťavy
  • marhuľa na ozdobenie