Centrum.sk: Štvrtok, 24.10.2019
meniny má Kvetoslava
   

Najbrutálnejšie bojové športy súčasnosti: Vyskúšať by ste ich nechceli

5.4.2019 | Úlety

Boj je neodmysliteľnou súčasťou života. Mnohé zvieratá prežijú len vďaka nemu. Mnohé územné, politické či náboženské nároky ľudia presadili len vďaka krvavým konfliktom. Násilie je taký silný inštinkt, že ľudia bojujú bez ohľadu na to, či žijú v mieri, alebo vo vojne. V tomto článku vám predstavíme hry a bojové techniky, ktoré patria medzi najbrutálnejšie.

Sambo - ruská sebaobrana bez zbrane

Sambo je ruský bojový systém, akýsi druh zápasenia, ktorý využíva najjednoduchšie hmaty a údery s vysokou efektívnosťou a systematickým prístupom k súperovi. Zároveň ide o oficiálny bojový systém Ruska, ktorý využíva vojsko, polícia, ale aj športovci a vycvičení občania. Sambo vzniklo začiatkom 20. storočia kombináciou ruských bojových umení s inými prvkami z rôznych bojových štýlov sveta.

FOTO: Bizarné olympijské športy: Za čo sa kedysi dalo získať zlato?

Jednoduchosť a razantnosť techník je základom bojového Samba, ktoré nepochybne patrí medzi najefektívnejšie spôsoby sebaobrany. Využíva každú časť tela a pohyb končatín. Hlavným pilierom sebaobrany je neustály pohyb celého tela, ktoré je pripravené na okamžitú likvidáciu súpera v akejkoľvek situácii. Zohľadňuje nerovnosť terénu, šmykľavý povrch, predmety v okolí, osvetlenie miesta, obmedzenia spôsobené nevhodným odevom a podobne. Známe je aj Combat Sambo, čo je veľmi agresívny systém efektívnej sebaobrany jednotlivca. Jeho cieľom je „prežiť", preto nemá žiadne pravidlá.

Muay Thai

Muay Thai je forma extrémne agresívneho kickboxu, ktorá vznikla v Thajsku. Vychádza z vojenského výcviku, ktorý armáda používa už niekoľko storočí. Je to plno kontaktný šport s presnými pravidlami, ktoré určujú dovolené a zakázané techniky. V thajskom boxe súperi zápasia iba v stoji, zápas na zemi nie je dovolený. Môžu používať boxerské údery, údery lakťami, kopy nohami a kolenami a špecifický štýl boja nazvaný klinč. Pri klinči zápasia v tesnej blízkosti a ide o veľmi technický súboj založený na sile, technickej vyspelosti a koordinácii. Zaujímavosťou je, že Muay Thai má svoje rituály. Napríklad pri nástupe do ringu má bojovník na hlave posvätnú čelenku monkon, ktorá plní ochrannú funkciu, alebo ochranný amulet, takzvaný praciat. Sú posvätené, preto sa ich nemôžu dotýkať ženy, ktoré by podľa budhistov mohli priniesť bojovníkom nešťastie.

Eskrima alias kali

Eskrima, známe tiež ako kali, je filipínske bojové umenie boja s tyčami, nožom, mečmi či mačetou. Tiež obsahuje prvky boja bez zbraní. Jeho vznik súvisí s príchodom španielskych kolonizátorov na Filipíny. Účinnosť boja bola taká silná, že koloniálna vláda zakázala domorodému obyvateľstvu nosenie a používanie zbraní.

Smrť Davida Sharpa: 40 ľudí ho nechalo umrieť, nik mu nepomohol

Zákaz zrušili začiatkom 19. storočia, až potom mohli bojové umenie opäť začať verejne vyučovať. Efektívnosť boja si domorodci vyskúšali v partizánskom boji proti japonským okupantom počas druhej svetovej vojny. Po vojne sa eskrima prostredníctvom vysťahovalcov dostala do USA a odtiaľ neskôr do Európy a celého sveta. Bojové umenie je na Filipínach súčasťou bežnej výchovy, národným športom a súčasťou výcviku ozbrojených zložiek a námorníctva.

Calcio Storico - futbal, pri ktorom tečie krv

Uvedenú hru mnohí považujú za najdrsnejší šport, aký tu kedy bol. Vychádza z hry, ktorú navrhli Rimania, aby udržali legionárov bojaschopných. Pre lepšiu predstavu, ako vyzerá, si spojte do jedného futbal, rugby, bojové športy a americký futbal. Pravidlá hry sú podobné ako pri ostatných loptových hrách. Mužstvo sa snaží prebiť cez obranu protivníka a dať gól. Hra však nemá prakticky žiadne obmedzenia, povolené sú údery päsťami, lakťami a hlavou a dokonca aj kopance.

Najdrsnejší šport na svete. Calcio Fiorentino

Zakázané sú iba údery zozadu, kopance do hlavy a útok dvoch a viacerých spoluhráčov na člena druhého tímu. V jednom družstve hrá 26 mužov a pravidlá neumožňujú, aby za zraneného nastúpil náhradník. Ak si myslíte, že hráči nosia chrániče, mýlite sa. A ak si myslíte, že to robia pre peniaze, mýlite sa dvojnásobne. Všetko je len o vášni, pretože prvou cenou pre víťaza turnaja je krava, z ktorej si hráči urobia steaky.

Lethwei alias barmský box

Barmský box je pre fanúšikov bojových športov fascinujúci, keďže do dnešného dňa ho mimo Mjanmarska takmer nikde nepraktizujú. Ľudia, ktorí vidia lethwei, neveria vlastným očiam. Tempo zápasu je iné než na aké sú zvyknutí pri thajskom boxe alebo kickboxe, kde je zvykom v prvom kole taktizovať. V lethwei začína poriadna akcia od prvého úderu gongu a v úžasnom tempe súperi pokračujú do konca zápasu. Počas zápasu hrá sugestívna bojová hudba, ktorá vytvára atmosféru v hale. Prekvapivé je, že bojovníci nenosia rukavice, preto sú boxerské výmeny v zápase oveľa tvrdšie a väčšina z nich končí knokautom. K zápasu proti sebe nastupujú boxeri bosí, päste majú omotané vlnenými bandážami. Dovolené sú všetky údery a kopy, dokonca i údery hlavou a tiež všetky trhy, podmety, podkopnutia, hody a zvraty.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manželský rozhovor po svadobnej noci:
- Drahá moja, ako som zistil minulú noc, nebol som prvý.
- Miláčik môj, ja ako som zistila minulú noc, tak ani posledný.

 
Virtuálny barAggravation Aggravation
  • 5 cl škótskej whisky
  • 2 cl kahlúy
  • 2 cl smotany