Centrum.sk: Štvrtok, 19.9.2019
meniny má Konštantín
   

Muž, ktorý zabil 5000 slonov: "Necítim žiadnu ľútosť."

24.4.2019 | Úlety

Ron Thompson pochádza zo Zimbabwe a má zaujímavý prístup k živočíšnej ríši. Tvrdí, že mnohé zvieratá sú premnožené, a tak ich zabíja. Už vyše 50 rokov je profesionálnym lovcom a za ten čas zastrelil vyše päťtisíc slonov, stovky byvolov a množstvo iných zvierat. Podľa vlastných slov sa za nič nehanbí a naopak tvrdí, že ochrancovia prírody sú problémom, ktorý treba riešiť.

Foto: Wikipedia/Bernard Dupont

Thompson má 77 rokov a v nedávnom rozhovore uviedol, že ho nikdy nehnala túžba po krvi a zabíjaní. Postupoval vraj systematicky na základe vedomostí o tom, že populácie niektorých zvierat treba regulovať odstrelom a zabezpečiť, aby sa ich počet nestal pre životné prostredie neudržateľným. Zrejme nikdy nepočul o tom, že o túto prácu sa milióny rokov stará samotná príroda.

Najväčšiu včelu považovali za vyhynutú, opäť sa ju podarilo nájsť. Je naozaj obrovská

„Necítim žiadnu ľútosť," povedal Thompson. „To, čo som robil, som činil s najlepším úmyslom. Problém nie je v kvalifikovaných lovcoch ako som ja, ale v nevzdelanej kope ochranárov, ktorí nám chcú nanútiť svoju pravdu. Ja mám vysokoškolský titul z ekológie, tak o tom asi niečo viem."

FOTO: Rodina už 5 rokov býva v skleníku. Nič krajšie si nevie predstaviť

Na svojej oficiálnej webovej stránke sa Thompson chváli počtom zvierat, ktoré zabil: päťtisíc slonov, 800 byvolov, 60 levov, 50 hrochov, 40 leopardov a mnoho ďalších. Je jasné, že sa zameriaval najmä na strieľanie slonov, tvrdí však, že rozhodne nie je príčinou ich klesajúcej populácie a možného vyhynutia.

„Slon africký rozhodne nie je na pokraji vyhynutia, nemal by byť ani ohrozený," vraví Thomspon. „Ľudia, ktorí to tvrdia, sú zástancami práv zvierat z neziskových organizácií. Chcú peniaze a klamú, aby ich dostali. Keď máte zdravú populáciu, musíte sa postarať o to, aby počtom neprekročila hranicu udržateľnosti v rámci svojho prostredia."

FOTO: Z plastového pekla raj: Na indickej pláži konečne hniezdia korytnačky

„Lovenie bol pre mňa zážitok," pokračuje. „Niektorí ľudia si ho jednoducho užívajú rovnako, ako ho iní odsudzujú."

Počet slonov v Afrike klesol. Kým v 80-tych rokoch minulého storočia ich bolo asi 1,3 milióna, dnes je to len 400-tisíc. Kde asi pán Thompson vo svojich úvahách urobil chybu...

Autor: Noel


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manželský rozhovor po svadobnej noci:
- Drahá moja, ako som zistil minulú noc, nebol som prvý.
- Miláčik môj, ja ako som zistila minulú noc, tak ani posledný.

 
Virtuálny barLa Conga La Conga
  • 4 cl tequily
  • 2 cl ananásového džúsu
  • 2 streky angostúry
  • 10 cl sódy
  • citrón na ozdobenie