Centrum.sk: Utorok, 17.9.2019
meniny má Olympia
   

Možné scenáre konca sveta: ako zanikne život na Zemi?

9.2.2017 | Úlety

Jedného dňa to jednoducho príde. Tvrdia to vedci, mystici aj veštci. Nevieme síce kedy nastane koniec našej planéty, ale poznáme možné scenáre, ako sa finále civilizácie bude odohrávať.

Pohltenie slnkom

Človek ani vesmír nie je večný. Akousi hybnou silou života je Slnko a zdá sa, že môže byť aj jeho záhubou. Vek slnka sa odhaduje na 4,6 miliardy rokov a vedci odhadujú, že dnes má energie na takých zruba päť miliárd rokov. Takže sa dá povedať, že sme v polovici jeho životnosti. Čo sa stane potom?

Ľudia verzus superbaktérie: budú antibiotiká našou záhubou?


V princípe sa minie vodík v slnečnom jadre a posunie sa na okraj slnka. To spôsobí masívnu expanziu slnka a Zem ním bude doslova pohltená. Toto jednoducho musí nastať či budeme mať program na ochranu ovzdušia, alebo nie. Raz všetci zhodíme.

Odfúknutie atmosféry
S našou planétou sa pokojne môže stať to, čo kedysi s Marsom. Vedci na ňom hľadajú stopy vody preto, že kedysi bol približne rovnako vlhkou a sviežou planétou ako je tá naša. Aj s príznačnou atmosférou. Vedci však dnes zistili, že slnečný vietor, ktorý doslova odfúkol ióny plynov ochranný obal planéty rozbil a začalo poriadne pripekať. Popri zvyšujúcej sa slnečnej erupcii a perforovaní našej vlastnej atmosféry môže zaviať horúci dych slnka aj k nám. A skončíme ako Mars. Akékoľvek stopy života sa budú hľadať len veľmi ťažko.

Stretnutie s kométou
Žijeme jednoducho v správnom období. Pretože na našu Zem dopadla posledná veľká kométa pred miliardami rokov. To je zároveň aj zlou správou, pretože štatisticky čím dlhšie sa vyhýbame stretu, tým je bližšie. K mega stretom dochádza štatisticky raz za 20 miliónov rokov, takže čas sa kráti. Aký veľký meteorit by nás musel trafiť, aby vyhasol život? Vedci hovoria o priemere iba dvetisíc metrov a už by bolo jedno, či dopadne do vody alebo na súš. Pri takejto veľkosti by bolo nepravdepodobné zostrelenie, rozštiepenie, či zničenie zo zeme.

Jadrová vojna
Skôr ako všetky katastrofy prírody si môžeme k vyhynutiu pomôcť aj sami a to by sme boli azda prvý a vlastne aj posledný živočíšny druh, ktorý to dokázal. Stačí rozpútať jadrovú vojnu. V súčasnosti by to znamenalo zamorenie svata rádioaktívnym žiarením, ktoré by nás vykosilo ako robotníkov v Černobyle. Ďalšou zlou správou by boli sadze. Tie by zatienili celú atmosféru, vplyvom čoho by nastala nukleárna zima a sucho. Tí, čo by neumreli na zásah zbraní by odchádzali v globálnom hladomore a zúfalstve. Niečo ako reštart civilizácie by nehrozil.

Autor: Marcos
Foto: Sciencemag


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Stala sa mi taká neuveriteľná vec - v noci ma prebudil šramot.Otvorím oči a vidím,ako mi nejaká ruka vyťahuje z vrecka peňaženku a berie si peniaze. Zobral som pištoľ, ale nevystrelil som!" "A preboha prečo?" "Nechcel som sa stať vdovcom."

 
Virtuálny barLittle Devil Little Devil
  • 3 cl ginu
  • 3 cl bieleho rumu
  • 1,5 cl Curacao Triple sec
  • 1,5 cl limetkovej šťavy