Centrum.sk: Utorok, 19.11.2019
meniny má Alžbeta
   

Mestá, do ktorých vstúpite len po vlastných. Zakázali v nich autá

11.9.2019 | Úlety

V prípade, že sa potrebujete aj niekoľko stoviek metrov presúvať autom, tak vám ušetríme cestu do miest, kde by ste si dovolenku rozhodne neužili. Mnoho miest v súčasnosti reguluje dopravu v centrách, ale niektoré sa vydali radikálnou cestou. Autá musíte zaparkovať pred bránami.

Zermatt

Švajčiarsko je krajinou čistej prírody, potokov, z ktorých sa dá napiť a hôr, kde stále majú čerstvý vzduch. Aj preto, že tu dôsledne dbajú na ekológiu. Príkladom je mesto Zermatt, kde je zakázané jazdiť autom.

FOTO: Čínske mesto, ktoré sa zaseklo v čase

Ide o známe lyžiarske stredisko, ktoré miestni nechceli mať prešpikované autami ako naše Tatry. Preto môžete odparkovať vozidlo v neďalekom Täschu a do mesta ísť po svojich, na bicykli alebo koňmi.

Pontevedra

Španielske mesto, rovnako ako mnohé iné, bolo postavené v časoch, keď sa nepočítalo so situáciou, že cesty budú prešpikované autami ako jaternica krúpami. Mesto po tom, ako sa do neho kvôli historickým pamiatkam začali tlačiť hordy motorizovaných turistov, zakázalo v roku 1999 vstup do historickej časti.

Maledivy a Černobyl v jednom: Španielske jazero je krásne a jedovaté

Autorom nápadu bol pokrokový starosta Miguel Anxo Fernández Lores, za čo si od miestnych vyslúžil obdiv. Mestečko sa tak stalo španielskou Mekkou cyklistiky a turistov neubudlo. Práve naopak, akurát sa netlačia v autách a nevytrubujú, ale chodia si pamiatky obzrieť po vlastných.

Gent

Toto belgické mesto nemá síce celoročnú uzávierku, ale v lete, keď sú cesty najvyťažnejšie, je lepšie zaparkovať mimo centra, pretože sa sem autom nemusíte dostať.

VIDEO: Jazda vlakom, ktorá vám spôsobí zimomriavky

V centre mesta je stabilná 36-hektárová pešia zóna a nový program Living Streets, ktorý sa začal len pred dvoma rokmi, umožňuje miestnym obyvateľom, aby v letných mesiacoch uzavreli svoje ulice pre automobilovú dopravu. No a až 70 percent obyvateľov tak skutočne urobí.

Sark

Sark je najmenší z Normanských ostrovov v Severnom mori medzi Anglickom a Francúzskom. Je prístupný iba loďou a nechodí naň žiadny trajekt prevážajúci autá v podpalubí. Tým pádom si auto na ostrov nemáte ako prepraviť a teda logicky ho ani nepoužijete. Celkom šikovne vymyslené ako ochrana pred hlukom, trúbením a výfukovými plynmi.

Benátky

Ide o najznámejšie mesto bez áut. Dokonca ide o jedno z mála miest na svete, ktoré s autami ani nikdy nepočítalo. Namiesto automobilov sa môžete vydať historickými ulicami po vlastných, ale Benátky sú najkrajšie z vodnej hladiny. Preto tu premávajú aj taxíky, ktoré však nebrázdia cesty, ale vodné kanály.

Autor: Marcos
Foto: Public Domain, Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Žena hovorí mužovi: "Alkohol zdražel." Muž sa zamyslí a hovorí: "Nedá sa nič robiť,musíme jesť menej."

 
Virtuálny barPoľovnícky Likér Poľovnícky Likér
  • 20 g podzemku galgánu
  • 20 g koreňa archangeliky
  • 10 g škorice
  • 10 g muškátového orieška
  • 1 l 70 % alkoholu
  • 1 l cukrového sirupu