Centrum.sk: Štvrtok, 24.10.2019
meniny má Kvetoslava
   

Malý, ale mocný: Ako hmyz formoval ľudské dejiny

5.7.2019 | Úlety

Nezáleží na tom ako veľmi nás obťažuje - hmyz je dôležitou súčasťou života na Zemi. Pomáha udržiavať zdravý ekosystém planéty a bez neho by život pravdepodobne vyzeral inak. Hmyz zohral veľkú úlohu aj pri formovaní našej civilizácie. Počas histórie hral úlohu vo vojnách, ovplyvnil politiku a vo všeobecnosti formoval podobu moderného sveta.

Vši zastavili Napoleonovu inváziu do Ruska

Napadnutie Ruska nebol dobrý nápad. Od chvíle, keď sa zmenilo na jedno impérium, len veľmi málo ozbrojených síl si trúflo na útok aj vzhľadom na jeho obrovskú veľkosť a tuhé zimy. Nie každý však bol dosť šikovný na to, aby si to uvedomil sám. Armády ako tá Hitlerova a Napoleonova sa museli poučiť na vlastnej koži. Kým nacisti neuspeli kvôli boju na viacerých frontoch, Francúzsko malo šancu na víťazstvo.

FOTO: Porovnania, ktoré vám ukážu svet z novej perspektívy

Mnohí ľudia si myslia, že Napoleon neuspel z rovnakých dôvodov, no podľa niektorých historikov to nebola zima, ktorá ho porazila, ale skôr hmyz. Podľa výskumov približne tretinu Napoleonovej armády počas invázie zdecimovali smrteľné choroby. Najhoršie z nich - horúčku a týfus - spôsobujú šatové vši. Nebyť zníženej morálky a obetí, výsledok invázie mohol byť iný.

Komáre pomohli USA k získaniu Louisiany

Spojené štáty americké sú dnes veľkou svetovou veľmocou, preto zabúdame, že spojiť ich bolo dosť náročné. Potom, čo krajina získala nezávislosť, mnohé z jej štátov boli vo vlastníctve iných mocností. Keby neboli niektoré faktory správne zafungovali, mapa Spojených štátov mohla dnes vyzerať úplne inak. Jedným z týchto faktorov bola kúpa Louisiany. Ešte na začiatku roka 1800, obrovský kus Severnej Ameriky patril Francúzsku.

FOTO: Zaujímavosti o Antarktíde, ktoré vám zdvihnú obočie

Napoleon sa Louisiany neplánoval vzdať a chcel, aby z nej bola prosperujúca francúzska kolónia. Jeho názor zmenil záchvat žltej zimnice medzi vojakmi bojujúcimi v Karibiku. Chorobu šírili komáre, pričom tá bola obzvlášť smrteľná pre Francúzov, ktorí voči nej nemali prirodzenú imunitu. Žltá zimnica zabila približne 100 až 120 mužov denne. Napoleonovo zlyhanie pri presadzovaní kontroly v Karibiku ho priviedlo k prehodnoteniu plánov s územím v Amerike, preto v roku 1803 Louisianu predal vláde USA za 15 miliónov dolárov.

Choroba zastavila postup japonských záloh v britskej Indii

V roku 1944 Japonsko obkľúčilo dve veľké mestá v severovýchodnej Indii: Kohimu a Impál. Keby nebolo džungle, dobyli by ich a vytvorili základy pre ďalšie útoky proti Britom. Kvôli narastajúcim obetiam v dôsledku chorôb ako malária a úplavica sa však Japonsko rozhodlo odstúpiť z oboch výhodných pozícií. Kvôli chorobám stratili väčšinu svojich síl pri ústupe cez Barmu. S chorobami sa však museli vysporiadať aj britské sily, ktoré si však udržali svoju strategickú výhodu, a tá im nakoniec pomohla vyhrať.

Rodoský kolos: Div sveta, ktorý padol za obeť "hnevu boha"

Hmyz nám dal farby
Rôzne farby okolo nás považujeme za samozrejmosť, ale veľkú časť histórie sme nepoznali spôsob ako ich reprodukovať. Syntetické farbivá neexistovali a okrem farieb, ktoré sa vyskytujú v prírode, umelci a remeselníci nedokázali z ťažkých kovov vytvoriť celú farebnú paletu. Riešenie ponúkol hmyz. Vezmite si napríklad červenú farbu. Všetko sa zmenilo, keď sme sa dostali do kontaktu s pôvodnými mezoamerickými civilizáciami. Na výrobu dokonalej červenej farby používali hmyz - červca nopálového. Ďalšou ťažko reprodukovateľnou bola fialová farba, ktorú ľudia získali z druhu mäkkýšov, ktoré žili v oblasti mesta Tyros (dnes Súr v Libanone). Na jeden gram fialovej treba vyše deväťtisíc mäkkýšov. Preto bola fialová vzácna, lebo si ju málokto mohol dovoliť.

Malária vytvorila Veľkú Britániu ako ju poznáme dnes

Škótsko je súčasťou Spojeného kráľovstva, ale nebolo to vždy tak. V 17. storočí bolo nezávislým kráľovstvom s vlastnými plánmi kolonizovať Nový svet. V roku 1690 priplávalo do Ameriky asi štyritisíc Škótov so snami o vlastnej koloniálnej ríši. Chybou bolo, že si vybrali zlé miesto. Išlo o jednu z najnebezpečnejších džunglí na svete: Dariénska zátka, súčasť dnešnej Panamy. Dariénska zátka je v podstate močiar plný komárov prenášajúcich maláriu známy svojím drsným terénom. Do dvoch rokov polovica osadníkov zomrela kvôli smrteľným chorobám prenášaným komármi ako malária a žltá zimnica. Škótsko skrachovalo v snahe zachovať kolóniu, čo viedlo k jeho vstupu do Spojeného kráľovstva v roku 1707.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain


Focus Media


Otestujte svoje fitness IQ!
Otestovalo sa 18507 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manželský rozhovor po svadobnej noci:
- Drahá moja, ako som zistil minulú noc, nebol som prvý.
- Miláčik môj, ja ako som zistila minulú noc, tak ani posledný.

 
Virtuálny barAggravation Aggravation
  • 5 cl škótskej whisky
  • 2 cl kahlúy
  • 2 cl smotany