Centrum.sk: Pondelok, 26.8.2019
meniny má Samuel
   

Ľudia, ktorí odmietali zomrieť: Jeden prežil aj potopenie ponorky

15.3.2019 | Úlety

Smrti v konečnom dôsledku neujde nik z nás. Niektorí ľudia zahynú pri nehode, iní v dôsledku choroby či staroby. No existujú aj takí, ktorí odmietajú odísť a prežijú napriek smrteľným okolnostiam či už vďaka šťastiu alebo nezlomnej vôli žiť.

Žena, ktorá prežila smrť obesením

V roku 1650 slúžka Anne Greenová otehotnela s vnukom svojho zamestnávateľa, no nikomu o tom nepovedala. O šesť mesiacov neskôr samovoľne potratila a telíčko syna pochovala. Keď telo dieťaťa našli, ženu obvinili z vraždy napriek jasným dôkazom, že sa narodilo už mŕtve. Greenovú uznali vinnou a odsúdili na smrť obesením.

Neuveriteľný príbeh pomsty: Požierač pečení zabil až 300 ľudí

Žena visela na lane takmer pol hodinu, kým ju priatelia celou silou nestiahli za nohy, aby skrátili jej utrpenie. Napokon telo zo šibenice odrezali, a poslali ho doktorovi na pokusné účely. Keď Anne ukladali do rakvy, strážnik počul, že dýcha, preto jej niekoľkokrát skočil na hruď. Chirurg na nej vykonal niekoľko pokusov, napríklad jej podal horúci klystír. A asi práve vďaka nemu ožila. Anne Greenová sa neskôr vydala a mala ďalšie tri deti, zomrela v roku 1665 pri pôrode.

Muž, ktorý prežil potopenie ponorky

John Capes pracoval ako kurič na palube britskej ponorky, ktorá plávala z Malty do Alexandrie. 6. decembra 1941 ponorka narazila na mínu pri pobreží Kefalónie. Zo 61 členov posádky prežil iba Capes. Tvrdil, že oddychoval na improvizovanom lôžku v náhradnej torpédovej rúre, keď mína explodovala a spolu s ďalšími troma mužmi unikol cez poklop v strojovni.

Detská psychopatka: Kvôli týraniu chcelo dievča zabiť malého brata

Vzal si so sebou fľašu rumu a vydal sa na hladinu vzdialenú 52 metrov. V studenom nočnom mori plával osem kilometrov k brehu okupovanej Kefalónie, kde ho na druhý deň našli v bezvedomí rybári. Pred talianskymi okupantmi ho ukrývali 18 mesiacov. V roku 1943 z ostrova utiekol a dostal sa až do Alexandrie a neskôr slúžil na ďalšej ponorke. Napriek tomu, že získal medailu britského impéria, ľudia pochybovali o jeho príbehu. Capes zomrel v roku 1985, no pravdivosť jeho slov potvrdili až v roku 1997. Potápači, ktorí skúmali vrak totiž našli ponorku v stave ako opísal - s odblokovaným a otvoreným únikovým otvorom a torpédovou trubicou s lôžkom. Dokonca našli aj fľašu rumu.

Žena, ktorú vykopali vykrádači hrobov

V roku 1705 Margorie McCallová ochorela a zomrela v Shankill v Írsku. Počas rozlúčky pri rakve došlo medzi smútiacimi k nedôstojnej hádke kvôli cennému prsteňu, ktorý mala na prste. Niektorí pozostalí ho chceli dať dole, aby zabránili vykrádačom vykopať jej telo. Nešiel však dole, preto ju pochovali aj s ním. Samozrejme, v noci jej telo exhumovali lupiči a tí si vzali na pomoc nôž. Ako náhle nôž prepichol kožu na prste, McCallová ožila. Zlodeji utiekli a ona sa vrátila domov k šokovanej rodine. Keď nakoniec zomrela, opäť ju pochovali na shankillskom cintoríne, kde má náhrobok s nápisom „žila raz, pochovali ju dvakrát". Nie je známe, či odpočíva s prsteňom.

Kráľ prežil najmenej 50 pokusov o atentát

V roku 1931 kráľa Zoga z Albánska „zastrelili", keď odchádzal z Viedenskej štátnej opery. Trvalo niekoľko minút, kým sám vstal a krvácajúci pokračoval do parlamentu, kde vystúpil s prejavom. Kráľ nebol v krajine obľúbený. Jeho láska k peniazom nepôsobila na chudobných krajanov dobre.

Najdesivejšie legendy internetu, ktoré vám nedajú spať

A monarchia v Albánsku bola relatívne mladá, takže ho neakceptovali ani mimo krajiny. Tieto faktory plus jeho zvyk nechať zavraždiť svojich politických oponentov robili z neho neobľúbeného muža. Zog sa snažil neukazovať na verejnosti, rodinu nechal strážiť armáde a matka mu musela ochutnávať jedlo. Jeho paranoja však bola oprávnená. Kráľ Zog prežil najmenej 50 pokusov o atentát. Zomrel však prirodzenou smrťou v roku 1961.

Objaviteľ, ktorý prežil hlad, otrávenú šípku a bodnutie oštepom

V roku 1521 zomrel Ferdinand Magellan, prvý človek, ktorý sa plavil cez Atlantický oceán do Tichého oceánu, aby oboplával svet. V roku 1519 vyrazil zo Španielska s piatimi loďami a 250 mužmi a zamieril na Molucké ostrovy. Prežil pokus o vzburu, stratil jednu z lodí a neskutočne podcenil veľkosť Tichého oceánu. Cesta, ktorú chcel zvládnuť za pár dní mu trvala štyri dlhé mesiace. Magellan a posádka trpeli hladom, nemali dostatok pitnej vody a ochoreli na skorbut. Keď pristáli na ostrove dostali sa do potýčky s domorodcami. Počas bitky zasiahol otrávený šíp aj Magellana, ale nezastavilo ho to. Bodli ho oštepom, no bojoval ďalej. Padol do plytčiny na okraji oceánu, kde ho domorodec trafil bambusovým oštepom do tváre. Myslíte si, že zomrel? Mýlite sa. Magellan zabil útočníka svojím oštepom. Následne sa na neho vrhli viacerí domorodci a potom už nemal šancu. Lode pokračovali vo výprave aj po jeho smrti a plavbu ukončili v roku 1522. Z pôvodnej posádky prežilo len 17 mužov.

Autor: Radomír
Foto: Youtube


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Chlapec príde domov zo školy a hovorí mame: Mami v škole ma volajú Rambo!
Mama: Dobre synček porozpravam sa s tvojou učiteľkou.
Chlapec: Nie mami, je to moja vojna!

 
Virtuálny barŠtedrovečerný punč Štedrovečerný punč
  • 1 l vody
  • 1,5 l červeného vína
  • 500 g medu
  • 2 dcl citrónového džúsu
  • 5 dcl višňového sirupu
  • 3 dcl koňaku