Centrum.sk: Nedeľa, 17.11.2019
meniny má Klaudia
   

Lenin v USA a moslimovia v Španielsku: Bizarné pamätníky sú všade

11.10.2019 | Úlety

Stavanie sôch osobnostiam je často dvojsečnou zbraňou, pretože ten, koho dnes ľudia oslavujú ako hrdinu môže byť o pár rokov nepriateľ. Pozrite si s nami zopár umeleckých diel, ktoré sú kvôli svojmu posolstvu dodnes kontroverzné.

Sochy moslimov v Španielsku

V roku 711 Španielsko napadli a obsadili moslimovia. Okupantov síce nakoniec vyhnali, ale až po 800 rokov trvajúcich ťažkých vojnách. Preto vás možno prekvapí, že v rôznych kútoch Španielska stoja sochy moslimov, na ktorých údržbu vláda vyčleňuje nemalé finančné prostriedky. Známe sú napríklad sochy mysliteľov, akým bol Averroes, ale aj vojenských generálov ako Almanzor a Abd-al-Rahman-I.

Socha oživená kabalou: Čo ste nevedeli o golemovi?

Pýtate sa, prečo to Španieli dovolia? Odpoveď znie, kvôli peniazom. História Španielska je zaujímavá, bohatá a priťahuje turistov, ktorí sú ochotní platiť za poznávanie histórie. A súčasťou tohto biznisu je i stavanie pamätníkov nepriateľom.

Gándhí v Anglicku

Na námestí oproti londýnskej budove britského parlamentu v roku 2015 odhalili sochu zakladateľovi nezávislej Indie a jednému z najznámejších bojovníkov za ľudské práva Mahátmovi Gándhímu. Je to pamätník, ktorý má byť „trvalým monumentom priateľstva s Indiou". Približne tri metre vysoká socha stojí v tesnej blízkosti ďalších osobností svetových dejín, ako napríklad britský premiér Winston Churchill.

Odhalili najvyššiu sochu sveta. Uhádnete, koľko meria?

Ten svojho času nazval Gándhího „polonahým fakírom" a mal pre neho a jeho ciele len slova pohŕdania. Zároveň sa snažil zabrániť nezávislosti Indie. Gándhího nenásilný odpor inšpiroval bojovníkov za ľudské práva a slobodu národov po celom svete. V Indii mu udelili titul Otec národa a ešte počas života dostal pomenovanie Mahátma, čo znamená Veľký duch.

Súsošie sovietov v Sofii

Sovieti sú známi svojou záľubou v nadrozmerných sochách. Napríklad v Sofii postavili súsošie vojakom, ktorí oslobodili Bulharsko od nacistickej okupácie. Paradoxy doby sa odrážajú v tom, že po desaťročiach sovietskej okupácie Bulharsko zvrhlo sovietskych okupantov a vstúpilo do Európskej únie a NATO. Napriek tomu pamätník ponechali na pôvodnom mieste. Ľudia si s ním však poradili inak. Na zdesenie samotného Ruska ho neraz namaľujú na ružovo alebo pokrykä farbami bulharskej vlajky. Najhoršie je, keď súsošie „oblečú" do farieb západných ikon - McDonald‘s, Santa či superhrdinov ako Superman a Batman.

Taliansky fašistický pamätník v Chicagu

V Chicagu stojí staroveký rímsky stĺp, ktorý mestu daroval Mussolini na počesť svojho verného nasledovníka, leteckého veliteľa Itala Balba. Daroval ho mestu v roku 1933 na počesť letu 25 hydroplánov, ktoré leteli z Talianska do Chicaga. Stĺp dodnes stojí na podstavci so slovami oslavujúcimi fašizmus. Napriek mnohým snahám o jeho odstránenie ho zachránila podpora miestnej talianskej komunity. Názory na Balba sú dodnes rozporuplné. Niektorí tvrdia, že bol fašista a pamätník si nezaslúži, iní tvrdia, že bol antifašista a bol proti rasovým zákonom. Všetci sa však zhodnú, že let z roku 1933 z Talianska do Chicaga bol činom, ktorý si zaslúži ocenenie.

Prsty vyrastajúce zo zeme: umenie, alebo bizarnosť?

Petain - v New Yorku najprv hrdina, potom zradca
Aký druh nepriateľa ľudu je najhorší? Ten, ktorý sa obráti voči vlastným. To je prípad Henriho Philippeho Petaina. Z vojnového hrdinu prvej svetovej vojny, ktorého ocenili v New Yorku sa stal počas druhej svetovej vojny zradca, ktorý spolupracoval s nacistami a pomohol im vyhladiť desiatky tisícov francúzskych židov. V roku 2004 sa mesto New York rozhodlo inštalovať pamätné dosky na počesť ľudí, ktorí získali americké ocenenia po prvej svetovej vojne, a tak dostal svoju dosku aj Petain. Neskôr, kvôli udalostiam z druhej svetovej vojny komisia uvažovala o jej odstránení. Nakoniec však uznali, že ocenenia udelili aj ľuďom, ktorí v neskoršom období morálne zlyhali a odstránenie dosiek by mohlo viesť ku kultúrnej amnézii.

Komunistický vodca Lenin v Seattli

Vojnová nevraživosť v podobe studenej vojny medzi USA a ZSSR trvala dlhé desaťročia, pričom obe krajiny súťažili vo výrobe jadrových zbraní. No ani to nezabránilo, aby v jednej zo štvrtí v americkom meste Seattle „nevyrástla" 16 metrov vysoká a sedem ton vážiaca bronzová socha jednej z veľkých ikon komunistického Ruska - Vladimíra Iľjiča Lenina. Sochu Lenina, známu aj ako Popradský Lenin, vytvoril sochár Emil Venkov v roku 1988 v Poprade. Po nežnej revolúcii sochu z Popradu odstránili a ponúkli ju americkému veteránovi, ktorý ju predal mestskému zastupiteľstvu v Seattli za 13-tisíc dolárov. Dnes si už miestni na sochu zvykli a každý rok ju počas vianočných sviatkov ozdobia pestrofarebnými svetielkami.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Neviem sa rozhodnúť, či po smrti sa mám dať spáliť alebo pochovať!
- A čo ti radí manžel?
- Aby so sa dala vypchať!

 
Virtuálny barAdria Look Adria Look
  • 2 cl ginu
  • 2 cl Curacao blue
  • šampanské na doliatie
  • 2 cl citrónovej šťavy
  • marhuľa na ozdobenie