Centrum.sk: Piatok, 22.11.2019
meniny má Cecília
   

Kruté fakty o ukrižovaní: Odsúdenci zomierali v strašných mukách

8.1.2019 | Úlety

Symbolom ukrižovania sa síce stal Ježiš Kristus, no tento trest sa využíval už dávno pred jeho narodením. Spoznajte fakty, o ktorých ste doteraz nevedeli.

Ukrižovanie v Perzii

V rokoch 522-521 pred Kristom sa mesto Babylon vzbúrilo proti perzským úradom a jeho nariadeniam. Perzský kráľ Darius I. odpor nestrpel a rozhodol sa pre krutú odvetu. Vojsku nariadil obliehanie mesta a jeho opätovné dobytie. Po 19 mesiacoch nakoniec Peržania prelomili babylonskú obranu.

5 najbrutálnejších popráv v dejinách: Odsúdencov čakal krutý osud

Darius I. následne vyslal Babylončanom „správu", že viac nebude akceptovať ich neposlušnosť. Na dôraz svojich slov dal v Babylone ukrižovať tritisíc najvyšších politických odporcov.

Ukrižovanie v Grécku
V roku 332 pred Kristom Alexander Veľký po šiestich mesiacoch obliehania dobyl mesto Tyr, ktoré Peržanom slúžilo ako námorná základňa. Mnohé staré zdroje tvrdia, že v deň, keď armáda zlomila odpor mesta, dal Alexander veľký okamžite zabiť šesťtisíc mužov. Starí rímski spisovatelia Diodorus a Quintus Curtius však tvrdia, že vládca nariadil ukrižovanie dvoch tisícok vojakov pozdĺž pláže ako výstrahu.

Jeden deň v živote kata: Nahliadnite doň s nami

Ukrižovanie v Ríme
Podľa rímskeho práva ukrižovanie nebolo bežnou formou trest smrti. Vykonávali ho iba za určitých okolností, napríklad keď prichytili otrokov pri krádeži alebo ako dôsledok vzbury. Na rímskych občanoch tento trest neuplatňovali, s jedinou výnimkou - keď ich uznali vinnými z velezrady. Asi najznámejším prípadom je ukrižovanie šesťtisíc otrokov. Ich krutú smrť nariadil rímsky generál Crassus, ktorý potlačil známu Spartakovu vzburu. Otrokov ukrižovali pozdĺž Via Appia, cesty medzi Rímom a mestom Capua.

Rímske metódy ukrižovania
Mnohí ľudia si myslia, že ukrižovanie vymysleli Rimania, no nie je to tak. Rimania iba štandardizovali a „zdokonalili" pôvodnú metódu, ktorá spočívala v jednoduchom pribití človeka o strom. Cieľom Rimanov bolo spôsobiť čo najväčšiu bolesť a čo najnedôstojnejšie zaobchádzanie. Otroka vyzliekli a ruky mu priviazali ku kolu, zatiaľ čo ho vojaci bičovali na pokraj bezvedomia.

Tarpeina skala: Miesto, kde končili životy rímskych zradcov

Následne odsúdenec musel odniesť brvno, ktoré vážilo od 30 do 50 kíl. Išlo o strašné muky, keďže drevo sa drelo o rany spôsobené bičovaním. Na mieste popravy odsúdeného uložili na chrbát s rukami upaženými pozdĺž brvna a ruky mu k nemu pribili alebo priviazali - Rimania preferovali pribitie. Do dlaní kvôli lepšej stabilite do zápästí, mu zabodli 20 centimetrov dlhé klince. Potom brvno zdvihli a buď priviazali alebo pribili ku kolmo vztýčenému kolu. Železnými kolmi následne pribili ku krížu aj nohy. Celú konštrukciu zdvihli a zasunuli do jamy.

Bolesť bola neznesiteľná
Na kolmom kole bola drevená podpera, ktorí mala za úlohu niesť časť váhy, aby sa telo neodtrhlo z kríža. Bolesť odsúdeného musela byť neznesiteľná. Už vrazenie kolov do rúk a nôh bolo mimoriadne bolestivé, ale obeť po vztýčení cítila i bolesť spôsobenú vlastnou váhou tela. Ukrižovaný sa nemohol pohnúť, iba ak sa otočil v lakťoch a zaprel nohami. A to spôsobovalo strašnú bolesť. Každý nádych a výdych bol utrpením a nedostatok kyslíka vyvolával svalové kŕče. Obete navyše bili alebo im natreli tvár medom, aby prilákali hmyz. Niekedy im vrazili do boku kopiju. Odsúdencov často oskalpovali a odstránili im genitálie, vrážali im kutáč do krku alebo očí. Telo namočili do oleja a okolo nôh postavili hranicu a podpálili ju. Zdravý človek mohol na kríži prežiť jeden alebo dva dni. Ježiš umrel po šiestich hodinách, čo je dôkazom jeho strašného mučenia.

Príčiny smrti pri ukrižovaní
Vedci, ktorí skúmali príčiny smrti pri ukrižovaní, sa zhodujú, že mnohí ukrižovaní umierali ešte počas bičovania, ktoré ukrižovaniu takmer vždy predchádzalo. Na bičoch totiž boli olovené gule, ktoré lámali kosti a trhali svaly i vnútorné orgány. Ak prebiehalo ukrižovanie počas horúceho dňa, svoje urobila aj dehydratácia a hypovolemický šok, ktorý vzniká z dôvodu straty veľkého objemu krvi v tele počas masívneho krvácania. Následne vzniká pľúcny edém a dochádza k nahromadeniu tekutiny v pľúcach. Ukrižovanému ochabnú dýchacie svaly, brušné dýchanie nefunguje a nastáva smrť udusením.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain


Focus Media


Aké pevné sú vaše nervy?
Otestovalo sa 26183 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čo sa opýta blondínka tesne po tom ako porodí dieťa? Je naozaj moje?

 
Virtuálny barAdonis Adonis
  • 2 cl Vermouth Bianco
  • 1 cl Vermouth Rosso
  • 2 cl Sherry Fino
  • 1 strek likéru Orange bitter