Centrum.sk: Štvrtok, 14.11.2019
meniny má Irma
   

Kravy horšie než žraloky: Bežné veci sú nebezpečnejšie než tie, ktorých sa bojíte

27.9.2019 | Úlety

Svet dokáže byť naozaj desivé miesto. Myslíte si, že človeka najviac ohrozujú žraloky, medvede, blesky či nebezpečná horská dráha? Keď sa na vec pozrieme podrobnejšie, zistíme, že o život nás môžu pripraviť oveľa prozaickejšie situácie.

Skôr zomriete po páde z postele ako z horskej dráhy

Niektorí ľudia milujú horské dráhy, no mnohí sa ich boja. Vysoká rýchlosť, obrovská výška, z ktorej sa rútite na vozni, žalúdočné kotrmelce, to všetko vytvára adrenalínové zážitky. Aj keď sú horské dráhy zabezpečené proti haváriám, k nehodám predsa len dochádza. Každý rok v USA na nich prídu o život v priemere štyria ľudia. Ide o jeden smrteľný úraz zamestnanca, dve úmrtia v dôsledku zhoršenia zdravotného stavu jazdca a iba jedno úmrtie je spôsobené následkom traumy návštevníka parku po vypadnutí z horskej dráhy. Naproti tomu je oveľa pravdepodobnejšie, že zomriete po páde z vlastnej postele. V USA takto každý rok zomrie 450 ľudí. Úmrtia sú výsledkom úrazov hlavy či chrbtice po nekontrolovateľných skokoch z postele či do postele.

Len pre mužov: 10 chorôb, ktoré ich najčastejšie zabíjajú

Dobytok je nebezpečnejší než medvede
Smrteľné útoky medveďov na ľudí v USA a Kanade stúpajú od 60. rokov minulého storočia. Za posledných 110 rokov medvede zabili 63 ľudí, čo predstavuje menej ako jednu osobu ročne. Keďže k väčšine smrteľných úrazov došlo po roku 1960, súčasný priemer predstavuje dvoch ľudí ročne. No vedeli ste, že v USA oveľa viac ľudí zabije hovädzí dobytok? V priemere ide o 22 ľudí ročne. Väčšina smrteľných útokov pochádza od rozzúrených býkov alebo kráv, ktoré chránia teľatá.

Najkrutejšie úmrtia v Biblii: Zožrané deti aj žena, ktorú hromadne znásilnili

Podvodné prúdy verzus žralok
Pobyt na pláži patrí medzi najobľúbenejšie činnosti. A ak si môžete aj zaplávať dokonalý relax máte zaručený. Mnohí ľudia, ktorí sa cítia dobre vo vode, nechápu, ako sa dá utopiť v blízkosti pobrežia v plytkej vode. Myslia si, že na vine je alkohol, medúza alebo žralok. Lenže počet úmrtí spôsobených žralokom je štatisticky neuveriteľne nízky. V USA zomrie po žraločom útoku v priemere jeden človek za dva roky. Oveľa nebezpečnejšie a smrteľnejšie sú podvodné prúdy v pobrežných vodách. Môžu vás odtiahnuť od brehu rýchlejšie ako dokáže plávať olympijský víťaz. Snaha ľudí priamo plávať proti prúdom, čo je bežná reakcia, totiž vedie len k únave a utopeniu. Štatistiky vravia, že v USA sa ročne utopí kvôli prúdom viac ako 100 ľudí.

V Disney Worlde vás stretne smrť skôr ako pri aligátoroch
V rokoch 2005 až 2014 zahynulo osem návštevníkov Disney Worldu v Orlande na Floride. Najčastejšou príčinou úmrtia bol srdcový infarkt alebo traumatické zranenia. V uvedených rokoch zomrelo aj päť ľudí v dôsledku úrazu alebo po zásahu elektrickým prúdom. Mnohí pritom považujú aligátory na Floride za rizikovejšie než Mickey Mousa. Pravda je však iná. Od roku 2005 do súčasnosti zomrelo pri nevyprovokovaných útokoch aligátorov iba šesť ľudí, pričom od roku 2007 nezomrel nikto. Stále platí, že s väčšou pravdepodobnosťou vyhráte v lotérii než že skončíte v žalúdku aligátora.

Bizarné úmrtia v dejinách: Muž vypadol z budovy, keď sa chválil pevnosťou okna

Letné horúčavy vás zabijú istejšie ako blesk
Vedeli ste, že teplota blesku dosahuje 30-tisíc stupňov Celzia, čo je päťkrát viac ako je teplota povrchu Slnka? Nečudo, že popáleniny po zásahu blesku neraz spôsobia smrť. V USA blesk ročne zabije v priemere 51 ľudí, no aj napriek tomu zomrie 12-krát viac ľudí v dôsledku nadmerného pôsobenia tepla počas letného počasia. Keď stúpa vonkajšia teplota, naše telo sa snaží ochladiť tak, že okrem potenia zároveň prečerpá viac krvi bližšie k pokožke. Ak ochladenie nenastáva, ďalšiu krv berie z vnútorných orgánov. Nedostatok kyslíka z krvi naruší činnosť orgánov, zatiaľ čo zvyšovanie teploty spôsobuje zápalové reakcie v celom tele, a to sťažuje ochladzovanie. Keď teplota tela dosiahne 40 stupňov Celzia, do mozgu príde menej krvi v dôsledku zvýšeného intrakraniálneho tlaku, a to môže spôsobiť až zlyhanie obličiek. Každý vyšší stupeň telesnej teploty znamená riziko okamžitej smrti z tepla.

Nečitateľný rukopis vášho lekára vás zabije pravdepodobnejšie než ebola
Ebola je desivá choroba. Napadá takmer každý orgán a systém v ľudskom tele. Spojivové tkanivo ako kolagén sa jeho vplyvom úplne rozpúšťa, postihnutý spontánne krváca zo všetkých otvorov. Smrť je neodvratná. Letiská v USA a ďalších krajinách preto dôkladne kontrolujú návštevníkov zo západnej Afriky. Aj vďaka tomu v roku 2014 v USA ebolu diagnostikovali iba štyrom ľuďom. Oveľa väčším nebezpečenstvom ako ebola je však nečitateľný rukopis lekárov. Škrabopis na receptoch spôsobí v USA v priemere sedemtisíc úmrtí ročne! Škaredé písmo totiž môže ľahko viesť k nesprávnemu dávkovaniu či k vydaniu nesprávneho lieku.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain


Focus Media


Poznáte hlavné mestá štátov?
Otestovalo sa 56367 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Mám si dať ešte jedno pivko alebo nie? Brucho hovorí, že áno, hlava zase, že nie. Hlava je múdrejšia než žalúdok. Preto múdrejší ustúpi."

 
Virtuálny barApple Stock Apple Stock
  • 4 cl Fernet Stock Citrus
  • 12 cl jablkového džúsu
  • škorica