Centrum.sk: Pondelok, 17.6.2019
meniny má Adolf
   

Krása plesne: Rusi robia z nechutnosti umenie

27.5.2019 | Úlety

Každému už niekedy splesnivel chlieb, zelenina, alebo ovocie. Obvykle putovali rovno do kontajnera. Pritom je to akoby ste potrhali a vyhodili umelecké dielo. Rusi totiž objavili umeleckú hodnotu plesne. V tejto krajine sa aj plesnivá stena v nemocnici stáva vlastne umeleckou freskou.

Krása živej prírody

Na svet sa stačí pozrieť aj inou ako konzumnou optikou a zistíte, koľko krásy prehliadame. Príroda je sama o sebe zdrojom krásnych umeleckých zážitkov. Napríklad si stačí štruktúru plesne pozrieť zväčšovacím sklom a doslova vás uchváti ten prales farieb, línií a umeleckých prvkov. Pleseň nie je len škodca. Ale niekedy môže z obyčajného citróna, či pomaranča vytvoriť dielo vhodné do galérie.

Ruskú učiteľku vyhodili z práce kvôli sexy fotkám: Pozrite sa na ne

Rozvoj plesní vďaka sociálnym sieťam
Sociálne siete síce nesplesnivejú, ale môžu byť nositeľmi plesne. Práve vďaka ruskej sociálnej sieti sa rozšírila komunita milovníkov plesní na viac ako 50 000 ľudí, ktorí nechávajú rôzne veci plesnivieť krížom krážom a skúmajú tú krásu. Zakladateľom bol študent medicíny Sergej Merzlyakov, ktorý sa na pleseň pozrel očami milovníka umenia po tom, ako mu splesniveli kyslé uhorky. Fotkami sa pochválil na sociálnej sieti a Nikita Petrov vytvoril skupinu, ktorá naštartovala nový druh umeleckého zážitku.

Zať si šikovne poradil so svokrinými nevítanými návštevami: Inšpirujete sa?

Skúmajte, obdivujte, ale opatrne
Zakladatelia skupiny milujúcej plesne sa venujú skúmaniu a pestovaniu plesní vo svojom voľnom čase, ale čoraz viac krásnych záberov pribúda aj od fanúšikov. Dnes už dvaja podnikaví Rusi premýšľajú aj o výrobe tričiek, ktoré budú nositeľmi plesňových obrazov. Hoci skutočne pri pohľade cez mikroskop, alebo aj zväčšovacie sklo vstúpite pomocou plesne do úplne iného sveta krásy, Sergej Merzlyakov varuje, aby ste sa nenechali krásou príliš uniesť a strážili si zdravie. Plesne sa dajú obdivovať, ale nie je dvakrát vhodné sa k nim príliš približovať. Ich spóry totiž môžu byť toxické. Na druhej strane nebezpečná krása je tá najlákavejšia.

Autor: Marcos
Zdroj foto: vk.com/mamaplesen


Focus Media


Aké pevné sú vaše nervy?
Otestovalo sa 26127 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Drahá, prečo si vykríkla "Šťastný nový rok!" , veď je iba pol dvanástej?,,
"Aby som naštvala susedov, že k nám prišiel skôr ako k nim,,

 
Virtuálny barHot whisky Hot whisky
  • 7 cl írskej whisky
  • plátok citróna
  • 1 lyžička cukru
  • voda
  • 2-4 klinčeky