Centrum.sk: Nedeľa, 20.10.2019
meniny má Vendelín
   

Konšpiračné teórie, ktoré sa ukázali ako pravdivé

13.8.2018 | Úlety

Veriť, alebo neveriť? Dnes sa mnoho tvrdení označuje za čisté konšpirácie a hoaxy. Teda tak to tvrdia niektoré médiá. Pravda je však taká, že isté tvrdenia sa konšpiračnými ukazovali byť aj v minulosti, kým sa neprišlo na to, že sú pravdivé.

Projekt MKULTRA

Dlho sa hovorilo o tom, čo všetko sa odohráva v americkej armáde. Niečo také ako podávanie halucinogénov a psychotropných látok s cieľom manipulácie mysli sa dlhé roky považovalo za výmysly protiamerických médií.

Bohemian Grove: tajný klub, v ktorom sa schádzajú mocní tohto sveta

Až kým správy o projekte MKULTRA neprenikli na verejnosť a neukázalo sa, že vláda skutočne robila experimenty s mozgom a mysľou ničnetušiacich občanov a vojakov.

Mockingbird
Išlo o program 50. rokov, kedy CIA masírovala verejnú mienku vo svoj prospech. Tentoraz však neboli použité žiadne halucinogény, ale médiá. Už neraz sa teda stalo, že masmédiá boli zneužité na vytváranie mienky a manipuláciu s ňou.

FOTO: Americká propaganda z prvej svetovej vojny: Ako plagáty zvrátili verejnú mienku

V rámci tejto operácie CIA ťahala za nitky množstva novinárov aj médií po celom svete, aby masírovali ľudí pravdou, ktorou chceli. Prirodzene sa všetko o tomto projekte tvárilo ako hoax, kým ho nepotvrdilo skutočné vyšetrovanie.

Dalajláma
Duchovný otec Tibetu a budhistov. Stelesnený mier na zemi, no aj on sa spája s nie celkom čistými úmyslami. Dokumenty CIA ukazovali, že súčasný Dalajláma dostával spolu s ďalšími osobnosťami a partizánmi milióny dolárov od USA, aby podkopali čínsky komunistický režim a vytvorili samostatný Tibet. Podpora tohto druhu skončila až s prezidentom Nixonom, ktorý sa pokúsil o nadviazanie pozitívnych diplomatických vzťahov s Čínou. Aj to je jeden z dôvodov, prečo má Dalajláma dnes s Čínou vykopanú vojnovú sekeru.

Špehovanie ľudí
Ľudí, ktorí odmietajú používať internet, registrovať sa a všetko zdieľať s odôvodnením, že ich niekto sleduje, môžete považovať za paranoidných. No často sa zdá, že ochrana osobných údajov funguje len ako maskovací manéver. V júni 2013 Edward Snowden zverejnil množstvo dokumentov, ktoré dokazujú sledovanie civilného obyvateľstva.

Vedia takmer všetko: Desivé spôsoby, ktorými o vás korporácie získavajú údaje

Je preukázané, že napríklad v roku 2016 odoslali americké vládne agentúry približne 50-tisíc žiadostí o údaje používateľov spoločnosti Facebook, zhruba 28-tisíc spoločnosti Google a približne deväťtisíc zákazníkov firme Apple. A to sú len tie najväčšie ryby v mori. Jednoducho veľký brat vás stále sleduje a nie je to hoax.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock


Focus Media


Poznáte sexuálne úchylky?
Otestovalo sa 25037 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Sestrička, akú teplotu má pacient.
- Normálnu, pán doktor. Izbovú. 18 stupňov.

 
Virtuálny barAbsolut Blue Moon Absolut Blue Moon
  • 4 cl vodky
  • 4 cl Blue curacca
  • 4 cl ananásového džúsu
  • 1 plátok ananásu
  • ľad