Centrum.sk: Piatok, 24.5.2019
meniny má Ela
   

Ikonickí maskoti: Viete, aké sú ich príbehy?

11.2.2019 | Úlety

Pozná ich každý. Stretávame sa s nimi denne, poznáme ich z filmov, reštaurácií, športových klubov, ale málo vieme o tom, ako sa zrodili a čo stálo za vznikom ikon, ktoré prežívajú roky bez potreby inovácie.

Zázračný lev MGM

Filmové štúdiá MGM sú preslávené levom, ktorým štartujú ich filmové trháky. Život tohto konkrétneho zvieraťa však skutočne pripomína film. Hoci ide o druhého leva v poradí, ktorý prezentuje značku, je prvým, ktorého zaznamenali nielen po vizuálnej, ale i zvukovej stránke.

FOTO: Aj logo môže byť účelné: Stačí trochu kreativity

Tento maskot však prežil nielen nakrúcanie spotu, ktorý sa stal historickou ikonou, ale aj dve zrážky vlakov, zemetrasenie a výbuch štúdií. Aj preto mu hovoria lev šťasteny.

Pán čistič

Ikonická plešatá hlava muža so zlatou náušnicou sa stala synonymom čistiacich prostriedkov. Mr. Clean v našich zemepisných šírkach nazývaný ako Mr. Proper je postavičkou, s ktorou prišla spoločnosť Procter & Gamble v roku 1958 a od tej doby sa jej vizuál prakticky nemenil.

FOTO: Stačí dodať logo pornostránky a z nevinných záberov je poriadna úchylnosť

Cieľom bolo jediné: priniesť čistotu domov. Pán Čistý, čistí všetko. Je to skrátka ikona, ktorá akoby zároveň hlásala, že upratovanie teda rozhodne nie je žiadna ženská záležitosť.

Burger King

Maskot Burger King vznikol pôvodne na Floride v roku 1955 a bola to čisto rozprávková kreslená fikcia. V roku 1976 maskot dostal prvý raz hranú podobu, kedy sa na akcii firmy objavil ako kráľ. Pôsobil mnoho rokov, no nakoniec išiel do úzadia. Zaujímavosťou však bolo, že v roku 2015 sa imidž kráľa Burger Kingu objavil znova a to priamo na zápase Floyd Mayweather Jr. verzus Manny Pacquiao. Mayweather mal pritom celý čas za sebou tohto spanilého kráľa hamburgerov a tak sa jeho sláva oprášila. Firmu to stálo viac ako milión dolárov.

Columbia Pictures

V roku 1991 si vedenie Columbia Pictures povedalo, že potrebuje oživiť logo, a vybralo si modelku Jenny Joseph, ktorá mala vtedy 28 rokov a žiadne skúsenosti s modelingom. A prečo si ju vybrali? Pretože sa najviac podobala kreslenej predlohe loga spoločnosti, ktoré používali už do roku 1924.

Reštaurácia sa prezentuje zaujímavým logom. Vidíte kohúta alebo penis?

Dnes teda obdivujeme podobizeň ženy, ktorá sa stala modelkou na jednu noc a patrí jej zároveň jedna z najzaujímavejších plôch sveta. Pretože dodnes sú všetky podoby loga vytvárané práve z pôvodnej fotografie Jenny Joseph.

Autor: Marcos
Foto: Public Domain, Shutterstock, Youtube


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa


- Kedy je blondína múdrejšia ako počítač ?
- Keď je počítač vypnutý.

 
Virtuálny barCognac Cocktail Cognac Cocktail
  • 3 cl koňaku
  • 1 cl ginu
  • 1 cl pomarančovej šťavy
  • 2 streky Curacaa
  • citrónová šťava
 
Galéria - Foto a video