Centrum.sk: Nedeľa, 17.11.2019
meniny má Klaudia
   

Hororové príbehy z dejín: Keď vojakov pomleli na hnojivo

22.10.2019 | Úlety

História je sama osebe barbarská. Za vojnami, chorobami a vraždami však stoja ďalšie príbehy, ktoré sú ešte hroznejšie. Niektoré z nich by mohli inšpirovať scenáre hororových filmov. Bohužiaľ, na rozdiel od nich sú príbehy na zozname až veľmi skutočné.

Vojakov, ktorí padli pri Waterloo, rozdrvili na hnojivo

Prehra Napoleonových vojsk pri Waterloo je synonymom fatálnej porážky. Na belgickom poli zahynulo 60-tisíc vojakov. Vojaci určite netušili, že po smrti sa stanú kľúčovou súčasťou hnojiva. Rok po bitke totiž polia vyčistili, zhromaždili kosti vojakov a koní a pomleli ich na prášok. To isté sa udialo aj na ďalších bojiskách v Lipsku a Slavkove. Noviny v tom čase napísali, že odtiaľ vyniesli „viac ako milióny kíl ľudských a neľudských kostí." Francúzsku armádu spracovali v továrňach v Yorkshire, kde sa stala súčasťou hnojiva. Hmotu odoslali do Doncasteru, kde ju používali na pestovanie v poľnohospodárskom centre a mohli si ju kúpiť i miestni poľnohospodári. Generácie Európanov tak roky konzumovali jedlo vypestované vďaka mŕtvym telám.

FOTO: Obyčajné fotky? Ani nápad, zachytili chvíle, ktoré vo vás ostanú

Hororový pohreb pápeža Pia XII.
Ctihodný pápež Pius XII. mal jednu jednoduchú žiadosť. Nechcel, aby ho po smrti balzamovali, ale pochovali, ako ho stvoril Boh. Akoby tušil, aká katastrofa po jeho smrti nastane. Osobný pápežov lekár Galeazzi-Lisi pri balzamovaní totiž použil alternatívny spôsob, tzv. „aromatickú osmózu". Namočil telo do prírodných olejov a po dobu 24 hodín ho nechal zabalené do celofánu. Existuje dôvod, prečo vedci upustili od tejto metódy, nebráni totiž rozkladu vnútorných orgánov. A preto neprekvapí, keď v stredomorskej horúčave mŕtvola pápeža praskla vo chvíli, keď ju niesli v sprievode. Po výbuchu mŕtvoly musel Galeazzi-Lisi pápežovo telo cez noc znovu balzamovať. Nos a prsty však chýbali a rozklad zmenil farbu tela. V Bazilike svätého Petra smútiaci stáli nad smaragdovo-zelenou mŕtvolou, čestná stráž omdlievala od zápachu. Kariéra Pia XII. a Galeazzi-Lisiho skončila v ten istý deň. Doktor si vďaka neschopnosti získal miesto v histórii a je jediným človekom, ktorého vykázali z Vatikánu.

Zmŕtvychvstanie Georgea Washingtona

Frankenstein stvoril monštrum z tiel popravených zločincov, doktor William Thornton mohol mať kvalitnejšiu klientelu - zakladateľa Spojených štátov amerických. Martha Washingtonová sľúbila manželovi, že sa dožije roku 1800, George Washington však skonal v sobotu v noci, 14. decembra 1799. Martha chcela dodržať svoj sľub, preto kontaktovala doktora Thorntona. Washington sa bál, že ho pochovajú zaživa, preto sa dohodol so svojím sekretárom, že jeho telo po smrti nepochovajú aspoň tri dni. Thornton však dostal lepší nápad.

Šokujúce experimenty nacistov na ľuďoch: Aj vďakanim pokročila medicína

V tom čase bol jedným z najprestížnejších lekárov svojej doby, vzdelával sa v najlepších európskych školách a prisahal, že dokáže Washingtona oživiť. Plán bol jednoduchý. Chcel ponoriť telo do studenej vody, aby ho roztopil, načerpať mu vzduch do pľúc, aby stimuloval dych. Na obnovenie činnosti srdca mu chcel injekčne podať ovčiu krv. Doktorov návrh prekvapivo zamietli.

Pavlovov experiment zneužili na sirotách bez domova

Experimentovanie šialených vedcov s bezmocnými obeťami je klasickým námetom hororových filmov. No títo šialenci zvyčajne nedostávajú Nobelovu cenu. Všetci poznáme slávny pokus ruského vedca Pavlova so psami, ktoré začali sliniť, keď zazvonil na zvonček. Jeho žiak Nikolaj Krasnogorskij experimenty rozšíril na ľudí. Vybral si na nich skupinu detí zo sirotinca, aby nepotreboval súhlas rodičov. Zopakovanie experimentov so psami nebolo nemožné, lebo ľudia nie sú ochotní jesť na povel. Preto deti zviazali koženými remienkami a na ústa im dali kovovú konštrukciu, ktorou im ústa otvárali a zatvárali. Zariadenie vo vnútri úst meralo vylučovanie slín. Do zápästí dostali zásah elektrickým prúdom vždy pred podávaním jedla. Deti kŕmili násilím a zaznamenávali ich reakcie na rôzne druhy jedla. Výskum, hoci bol veľmi neetický, pomohol pochopiť ľudské správanie. Krasnogorského deti skrz utrpenie položili základy modernej teórie kognitívnej behaviorálnej terapie.

FOTO: Pearl Harbor z pohľadu Japoncov: Ako vyzeral nálet, ktorý zmenil vojnu v Pacifiku

Sériový vrah počas londýnskeho bombardovania
Vo februári roku 1942 čelil Londýn neustálym náletom nemeckých lietadiel. Životy ľudí ohrozovalo bombardovanie a strach a Gordon Frederick Cummins to ešte zhoršil. Počas núteného zatmenia mesta šesť dní terorizoval Londýn vraždami a útokmi. Celkovo napadol sedem žien, štyri z nich zomreli. Cummins slúžil v Royal Air Force v stredisku pre prijímanie lietadiel v severnom Londýne a toto miesto sa stalo jeho poľovným revírom. Prvú obeť Evelyn Hamiltonovú sexuálne napadol, okradol a uškrtil. Sotva o dvadsaťštyri hodín neskôr objavili rozsekané telo Evelyn Oatelyovej. Vedľa mŕtvoly našli otvárač na konzervy, z ktorého polícia získala odtlačok prsta. Nasledujúci deň našli telo Margaret Florence Loweovej, ktorej vrah vyrezal orgány z brucha. Na štvrtý deň polícia našla mŕtvu prostitútku, Doris Jouannetovú. S ďalším útokom si Cummins počkal na piatok trinásteho. V ten večer však našťastie nezabil. 32-ročnú Mary Haywoodovú zachránil nočný vrátnik, ktorý Cumminsa prekvapil uprostred útoku. Počas úteku stratil ochrannú masku, ktorú polícia vysledovala vďaka sériovému číslu až k nemu. Po porovnaní so získaným odtlačkom z otvárača na konzervy Cumminsa odsúdili na smrť a popravili 25. júna 1942.

Ešte jedna obeť Lincolnovej vraždy
Lincolnova vražda je jednou z najsmutnejších udalostí v histórii Spojených štátov. Sprisahanci sa v tú noc zamerali na vysoko postavených členov americkej vlády, no atentát mal ešte jednu obeť - Claru Harrisovú. Jej smrť však nastala o niekoľko rokov neskôr. Pôvodne Clara nemala byť v tú aprílovú noc roku 1865 v divadle. Na predstavení sa zúčastnila so snúbencom Henrym Rathboneom na žiadosť prvej dámy. Po nedávnom víťazstve občianskej vojny mali diváci slávnostnú náladu, ktorú prekazil John Wilkes Booth, ktorý vtrhol do prezidentovho boxu a zastrelil ho. Rathbone sa pokúsil vraha zadržať a chytil ho za ruku, no Booth ho bodol a utiekol. O niekoľko rokov neskôr sa Clara Harrisová a Henry Rathbone vzali. Clara sa však nedokázala rozlúčiť so šatami zašpinenými krvou a uložila ich do šatníka. Čoskoro Rathbone pocítil, že s ním komunikujú duchovia. Cítil vinu, že tragédii nezabránil a neustále počul hlasy v stenách, ktoré ho obviňovali z Lincolnovej smrti a nariadili mu, aby ho pomstil. Muž ich poslúchol na Štedrý deň v roku 1883. Zastrelil Claru, bodol sa nožom a potom sa pokúsil zaútočiť na svoje deti, keď ho policajti zastavili. Zvyšok života strávil v psychiatrickom ústave.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Neviem sa rozhodnúť, či po smrti sa mám dať spáliť alebo pochovať!
- A čo ti radí manžel?
- Aby so sa dala vypchať!

 
Virtuálny barAdria Look Adria Look
  • 2 cl ginu
  • 2 cl Curacao blue
  • šampanské na doliatie
  • 2 cl citrónovej šťavy
  • marhuľa na ozdobenie