Centrum.sk: Nedeľa, 20.10.2019
meniny má Vendelín
   

FOTO: Visiace rakvy: Mŕtvych nedávajú do zeme, ale na útesy

16.6.2019 | Úlety

Existujú mnohé etniká, ktoré svojich mŕtvych nepochovávajú do zeme. Pomerne bežné je napríklad spaľovanie, v južnej Číne, Indonézii a na Filipínach však zašli o dosť ďalej. Telá v rakvách nechávajú visieť na útesoch.

Nik presne nevie, ako a prečo táto tradícia vznikla. Ľudia z etnika Bo napríklad verili, že ak zosnulého umiestnia čo najvyššie, dostane sa jeho duša ľahšie do neba. Netreba však vylúčiť ani praktické aspekty takéhoto „pochovávania". Výhodou napríklad je, že sa k rakve nedostanú vykrádači hrobov. A netreba zabúdať ani na to, že takto ostáva pôda voľná a vhodná na kultiváciu. V regiónoch, kde je obrábateľnej pôdy nedostatok, sa počíta každý meter štvorcový.

Najbizarnejší pohreb? Afričan pochoval otca v drahom BMW

V odľahlých údoliach rieky Jang-c'-ťiang, ktorá začína v Himalájach a na čínskom východnom pobreží sa vlieva do mora, sa dajú na útesoch vidieť tisíce rakiev. Tie najstaršie, ktorých vek sa odhaduje na tritisíc rokov, sa však našli vo východnej provincii Fu-tien.

Tragickí smoliari: Títo ľudia zomreli najhoršími možnými spôsobmi

Rakvy majú rôzne tvary, zväčša sú však vyrezané z jedného kusu dreva. Pozostalí ich buď umiestnia na nosné kmene, alebo na rímsy, ak sú dostatočne široké. Výnimkou nie sú ani truhly v jaskyniach. Keďže rakva váži pokojne aj 250 kilogramov, asi si viete predstaviť, aké náročné je umiestniť ju do tejto krkolomnej polohy.

Otázkou zostáva aj to, ako sa kedysi ľuďom darilo také ťažké truhly pokladať na miesta, ktoré sú človeku prakticky nedostupné. Tie, ktoré sa nachádzajú pri vrcholoch útesov, zrejme spúšťali zvrchu pomocou lán. Zospodu si zasa pravdepodobne pomáhali rebríkmi či dokonca lešeniami.

Ľudia, ktorí zažili vlastný pohreb

Spomedzi etník, ktoré takýmto spôsobom manipulovali so zosnulými, najviac vynikali práve Boovia. Okrem zvláštneho „pochovávania" majú aj iné bizarné zvyky. Po dosiahnutí dospelosti si napríklad vytĺkali niektoré zuby. Približne pred 400 rokmi ich takmer zničila cisárska armáda. Tí, ktorí prežili, sa asimilovali a zapadli do iných etník. Často si však so sebou brali aj svoje zvyky a rozširovali ich, vďaka čomu sa rakvy na útesy umiestňujú dodnes.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Sestrička, akú teplotu má pacient.
- Normálnu, pán doktor. Izbovú. 18 stupňov.

 
Virtuálny barAbsolut Blue Moon Absolut Blue Moon
  • 4 cl vodky
  • 4 cl Blue curacca
  • 4 cl ananásového džúsu
  • 1 plátok ananásu
  • ľad