Centrum.sk: Streda, 23.10.2019
meniny má Alojza
   

FOTO: Útesy Bunda: Koniec sveta, kde sa množia veľryby

8.10.2019 | Úlety

Planina Nullarbor je známa tým, že na ploche 200-tisíc kilometrov štvorcových sa nenachádza vôbec nič zaujímavé. Je to pusté a nehostinné územie štyrikrát väčšie než Slovensko a za zmienku stojí najmä fakt, že cez Nullarbor prechádza najdlhšia železničná trať bez akejkoľvek zákruty. Rovinka má dĺžku 483 kilometrov. Niet divu, že tí, ktorí prejdú cez nehostinnú planinu a dostanú sa ku krásnym útesom Bunda, majú pocit, že sú na konci sveta.

Podložie Nullarboru tvorí v podstate jeden gigantický kus vápenca. Občas tu vidieť prepadliny či jaskyne, ale inak je planina absolútne plochá a ako napovedá jej názov, nerastú tu takmer žiadne stromy. Planina končí náhle a strmo padá k oceánu. 200 kilometrov dlhý pás útesov dostal pomenovanie Bunda a tvorí akúsi hradbu Veľkého austrálskeho zálivu.

Jahodové jazero i kamenné ruže: Na Zemi nájdete najzvláštnejšie úkazy

Na útesoch si zgustnú nielen obdivovatelia prírodných krás, ale i geológovia. Dobre tu totiž vidno milióny rokov vývoja. Spodnú svetlú časť útesov tvorí takzvaný Wilson-Bluffov vápenec. Začal sa formovať pred 65 miliónmi rokov, keď sa Austrália oddeľovala od Antarktídy, a hoci má výšku 300 metrov, väčšina z nej je pod zemou.

Vyššie sa nachádzajú ďalšie vrstvy vápenca, v ktorých sa nachádza obrovské množstvo fosílii. Niet divu, že Bunda priťahuje aj paleontológov. No a úplne navrchu je vrstva naviateho piesku, ktorá sa tu usádzala pred 1,6 miliónmi až 100-tisíc rokmi.

5 najkrajších vysokých škôl v Európe: Kde je radosť študovať?

Útesy majú výšku 60 až 120 metrov a najlepšie sa dajú pozorovať z vyhliadkových bodov alebo zo vzduchu. K vyhliadkam sa dá dostať pomerne jednoducho, stačí odbočiť z diaľnice Eyre Highway, ktorá sa tiahne juhom Austrálie. Pomenovali ju podľa bádateľa Edwarda Johna Eyra, ktorý sa spolu s Johnom Baxterom a troma Aborigénmi rozhodli prejsť cez Nullarbor. Nedostatok vody a extrémne teploty však vyústili do vzbury a dvaja Aborigéni zastrelili Johna Baytera. Eyre a tretí Aborigén menom Wylie však pokračovali. Trvalo im štyri mesiace, kým dorazili do cieľa. Písal sa jún 1841 a Eyre Highway dokončili presne o sto rokov neskôr.

FOTO: Tipy, ako neuraziť: Vyhnite sa v zahraničí konfliktom

Diaľnica je samozrejme dlhšia, no k vyhliadkam sa dá dostať len na 85-kilometrovom úseku. Najpopulárnejšia je najzápadnejšia vyhliadka, ktorá ponúka jednoznačne najkrajší výhľad. Aj ostatné však stoja za to. Najmä tá východná, kde ľudia trávia celé hodiny. Priamo pod ňou sa totiž rady zdržiavajú stáda veľrýb južných, ktoré sem na jeseň migrujú z juhu rodiť mláďatá. Následne tu trávia celé mesiace, kým malé veľryby nenaberú dostatočnú hmotnosť. Ak niekedy zavítate do Austrálie, útesy Bunda rozhodne nevynechajte.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Manželka celú noc neprišla domov, asi má milenca."
"Prosím vás, to hneď nemôžete myslieť na to najhoršie. Možno ju len prešlo auto."

 
Virtuálny barVitanáboj Vitanáboj
  • 6 cl vodky energy
  • 4 cl multivitamínového džúsu
  • physalis