Centrum.sk: Štvrtok, 24.10.2019
meniny má Kvetoslava
   

FOTO: Umenie na školských tabuliach: Žiaci predvádzajú svoju šikovnosť

15.5.2019 | Úlety

Aj vy ste patrili k žiakom, ktorí utekali zo školy hneď po poslednej hodine, či nebodaj ešte pred ňou? Vedzte, že mnohí študenti v Japonsku robia pravý opak. Ostávajú v triede a venujú sa maľovaniu na školské tabule. A netvoria žiadne čarbanice, ale umelecké diela hodné zdokumentovania.

Učiteľ výtvarnej výchovy a grafický dizajnér Hirotaka Hamasaki sa pred pár rokmi stal mimoriadne populárnym vďaka kresbám, ktoré po sebe zanechával na školských tabuliach. Reprodukoval nielen známe maľby, ale vytváral aj vlastné diela, ktoré priam brali dych. Médiá sa chopili jeho príbehu a zistili, že Hirotaka ani zďaleka nie je jediný, kto sa tejto činnosti venuje.

Vlny, ktoré vás očaria: Ruský maliar ich zachytil naozaj ohromujúco

Zväčša ide o žiakov, ktorí chcú dať prostredníctvom kreslenia na školské tabule priechod svojej kreativite. Dohodnú sa s učiteľmi, ktorí potom pokojne aj niekoľko dní nepoužívajú tabule, aby umožnili študentom pracovať na kresbách viaceré popoludnia po sebe. Ide totiž o komplexné diela, ktoré sa nedajú vytvoriť za jedno poobedie.Nezvyčajný umelecký trend podporuje aj najväčší japonský výrobca školských tabúľ: firma Nichigaku. Tá motivuje študentov, aby kreslili na tabule, a tým najšikovnejším núka finančné odmeny. Výber diel, ktoré vznikli vďaka nadaným žiakom, nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: FB/Nichigaku


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manželský rozhovor po svadobnej noci:
- Drahá moja, ako som zistil minulú noc, nebol som prvý.
- Miláčik môj, ja ako som zistila minulú noc, tak ani posledný.

 
Virtuálny barAggravation Aggravation
  • 5 cl škótskej whisky
  • 2 cl kahlúy
  • 2 cl smotany