Centrum.sk: Nedeľa, 20.10.2019
meniny má Vendelín
   

FOTO: Skutočný ostrov grófa Monte Christo

17.5.2019 | Úlety

Kto by nepoznal román Gróf Monte Christo? Legendárny príbeh o pomste z pera Alexandra Dumasa sa dočkal množstva filmových i divadelných spracovaní a dnes je doslova legendou. Málokto však vie, že ostrov Montecristo naozaj existuje. Leží asi 60 kilometrov od pobrežia Talianska, je neobývaný a obklopujú ho viaceré tajomstvá a legendy.

Donedávna bol vstup na ostrov prísne zakázaný. Celých 40 rokov sem nesmel vstúpiť ani jeden turista a aj dnes dostane povolenie maximálne tisícka cestovateľov ročne. Kedysi tu pritom bolo pomerne čulo. V 5. storočí do tunajších jaskýň unikli mnohí ľudia pred vyčíňaním Vandalov, ktorí v roku 455 vyplienili Rím. Práve oni dali ostrovu meno „Mons Christi", teda v preklade „Kristova hora". Začiatkom 7. storočia tu vznikol Kláštor svätého Mamiliána a priebehu nasledujúcich rokov sa vďaka darom stali tunajší mnísi mimoriadne bohatými.

FAKTY X: Masový kanibalizmus na ostrove Nazino: Ľudia sa lovili ako zvieratá

V polovici 16. storočia však prišla katastrofa. Známy pirát Chajruddín Barbarossa ostrov dobyl a urobil si z neho základňu, okolo ktorej sa začali postupne ovíjať legendy o skrytom poklade. Nazhromaždiť ho mal Barbarossov nasledovník Turgut Reis. O jeho nájdenie sa pokúsili stovky ľudí, no nikdy sa im to nepodarilo, a práve táto legenda o poklade inšpirovala aj Dumasa pri písaní jeho slávneho románu.

Wrangelov ostrov: Domov posledného mamuta

Dumas prišiel na Montecristo v roku 1842 v sprievode Napoleonovho synovca. Ostrov si okamžite zamiloval a rozhodol sa mu venovať priestor v knihe, ktorej hlavným protagonistom bude nespravodlivo odsúdený Edmond Dantes túžiaci po pomste.

Záhada vyriešená: Vedci objasnili existenciu sôch na Veľkonočnom ostrove

V roku 1971 vyhlásili Montecristo za prírodnú rezerváciu a úrady sem zakázali vstup. Napriek tomu sa na ostrov dostali potkany a doslova ho zamorili. Ich populácia sa nepredstaviteľne rozrástla a prakticky vyhubila niektoré druhy vtákov. Ministerstvo životného prostredia napokon rozhodlo o bombardovaní ostrova plechovicami s otravou na potkany. Na Montecristo v januári 2012 zhodili celkovo 26 jedu napriek námietkam ochranárov, že môže dôjsť k ekologickej katastrofe. Našťastie sa ich predpovede nevyplnili a potkany sa podarilo vyhubiť.

Dnes sa na ostrov môže dostať tisícka turistov ročne, aby nedošlo k narušeniu vznikajúcej prírodnej rovnováhy.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Sestrička, akú teplotu má pacient.
- Normálnu, pán doktor. Izbovú. 18 stupňov.

 
Virtuálny barAbsolut Blue Moon Absolut Blue Moon
  • 4 cl vodky
  • 4 cl Blue curacca
  • 4 cl ananásového džúsu
  • 1 plátok ananásu
  • ľad