Centrum.sk: Streda, 16.10.2019
meniny má Vladimíra
   

FOTO: Môžeme sa hanbiť: Pláže plné plastov upozorňujú na desivú budúcnosť

18.9.2019 | Úlety

V ostatných mesiacoch sa čoraz viac hovorí o snahe zmenšovať objem plastového odpadu vo svete. Aktivita naberá na obrátkach a odpoveď na otázku - prečo práve teraz - je pomerne drsná. Lebo je už takmer neskoro...

Množstvo odpadu plávajúceho v našich moriach a oceánoch nemožno nazvať inak ako obludné. Každým rokom je to ďalších desať miliónov ton špiny, pričom plasty z toho tvoria 80 či dokonca až 90 percent. Nejde len o fľaše, igelitky alebo slamky, ale aj o "drobnosti" ako napríklad vatové tyčinky, ohorky z cigariet s plastovým filtrom či kondómy. To všetko - hoci sa používa na pevnine - končí v svetových vodách. Môže za to napríklad aj vietor, dážď, lodná doprava či kanalizácia.

Ekologické katastrofy, o ktorých vás nedávno neinformovali

Súčasné tempo znečisťovania morí je natoľko vysoké, že ak sa nič nezmení, o dekádu bude množstvo plávajúceho odpadu dvojnásobne väčšie. A následky? V prvom rade morský ekosystém, ktorý už teraz neuveriteľne trpí, následne spoločenstvá žijúce na pobrežiach, celkové hospodárstvo a tiež zdravie ľudstva ako takého. Málokto si bežne uvedomuje, že nejde len o konzumáciu znečistených morských plodov, ale aj o to, že svetová vodná plocha je nenahraditeľným zdrojom kyslíka.

Zvieratá, ktoré sú nevyhnutné pre existenciu človeka. Keď vyhynú, zmiznú aj ľudia

Krok smerom vpred je, samozrejme, v čistení morí a oceánov, ale hlavne v predchádzaní tvorby odpadu. Potrebné kroky globálnych rozmerov sa pomaly začínajú uplatňovať, no aj tak platí, že každý musí začať od seba. Teda zdvihnúť odpad, správne sa ho zbaviť, v ideálnom prípade používať rozložiteľné materiály a plasty vôbec, aby ich nižšia spotreba ovplyvnila produkciu. Na to, aby sa situácia v moriach zmenila, treba začať na pevnine - a to hneď teraz!

On bol les: Zomrel muž, ktorý vysadil 5 miliónov stromov

Ak potrebujete "nakopnúť" stačí otvoriť našu galériu pod článkom. Pláže - ideálne miesto na oddych a dovolenku - si iste predstavujete inak ako zamorené špinou a plastami. Žiaľ, toto je realita, ktorá je len špičkou ľadovca. Väčšinu morského odpadu totiž nevidíme, lebo leží na dne a rozkladá sa stovky - stovky a stovky rokov... Tak čo, kúpite si aj dnes vodu v plastovej fľaši?

Autor: ling
Foto: Travel.com


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Česká republika porazila vo finále MS v hokeji Ruskú federáciu. Rusi im asi po týždni poslali list. Gratulujeme.STOP. Boli ste silný súper.STOP. Ropa STOP. Zemný plyn STOP.

 
Virtuálny barCassis Coco Cassis Coco
  • 4 cl vodky
  • 4 cl ríbezľovej vodky (čierna ríbezľa)
  • 8 cl pomarančového džúsu
  • 1 cl kokosového sirupu
  • strapec čiernych ríbezlí