Centrum.sk: Utorok, 19.11.2019
meniny má Alžbeta
   

FOTO: Keď duely zažíívali renesanciu: V súbojoch s pištolami džentlmeni neumierali

26.9.2018 | Úlety

Duely na život a na smrť boli svojho času také populárne, až ich v jednotlivých štátoch museli postupne zakázať. Začiatkom 20. storočia však nakrátko zažili zmŕtvychvstanie. Aj naďalej sa pri nich síce používali strelné zbrane, munícia však bola z vosku.

Túto fotografiu zhotovili počas prvej verejnej exhibície duelov s voskovými nábojmi v USA. Súboje sa konali v newyorskej Carnegie Hall a účastníkmi boli členovia miestneho Klubu meča a pištole. Duelanti stáli vo vzdialenosti 20 metrov od seba odetí v dlhých plášťoch a na tvárach mali ochranné masky. Vyzbrojení mohli byť len francúzskymi súbojovými pištoľami kalibru .44 a z Francúzska dovezenými voskovými nábojmi.

Pytón verzus kobra: Kto vyhral v súboji predátorov?

Práve v krajine galského kohúta sa duely s voskovými nábojmi objavili prvýkrát niekedy v prvej dekáde 20. storočia. V Paríži vznikla „Škola súbojov", kde odhliadnuc od používania nesmrtiacej munície platili pri dueloch rovnaké pravidlá ako v minulosti. V roku 1908 sa súboje dokonca prezentovali na letnej olympiáde v Londýne ako šport, ktorý by sa časom mohol stať súčasťou oficiálneho programu hier.

VIDEO: Silák vs. kulturista: ktorý z nich vyhral?

Vo voskovom náboji sa nenachádzal strelný prach. Samotný projektil z tvrdeného parafínu bol totiž veľmi ľahký a tak stačila len zbraňová zápalka na to, aby opustil hlaveň rýchlosťou 140 metrov za sekundu. Ich výroba sa tak stávala podstatne bezpečnejšou, rýchlejšou a lacnejšou. Síce dokázali z tesnej blízkosti zabiť človeka, na vzdialenosť 20 metrov však boli pre duelantov v maskách a plášťoch prakticky neškodné. Diváci si však na zblúdené strely museli dávať pozor, pretože zásah do nechránenej časti tela bol poriadne bolestivý.

Fotografie z duelov nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Library of Congress


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Žena hovorí mužovi: "Alkohol zdražel." Muž sa zamyslí a hovorí: "Nedá sa nič robiť,musíme jesť menej."

 
Virtuálny barPoľovnícky Likér Poľovnícky Likér
  • 20 g podzemku galgánu
  • 20 g koreňa archangeliky
  • 10 g škorice
  • 10 g muškátového orieška
  • 1 l 70 % alkoholu
  • 1 l cukrového sirupu