Centrum.sk: Streda, 21.8.2019
meniny má Jana
   

FOTO: Človek ich takmer vyhubil: Zaujímavosti zo života tigrov

6.8.2019 | Úlety

Tigre sú najväčšími mačkovitými šelmami, aké dnes žijú na našej planéte. Aj ten najmenší s poddruhov tigra - tiger džungľový sumatriansky - je väčší a ťažší než lev africký. Život tigrov, ktoré človek už dávno dohnal do stavu všeobecne ohrozeného živočíšneho druhu, je obklopený mnohými zaujímavosťami. Vedeli ste o tých nasledujúcich?


Ani jeden pár tigrov nemá identické pruhy. Veľké šelmy používajú svoje kabáty ako kamufláž. Každý tiger má jedinečnú sadu pruhov, ktoré sa dajú použiť na jeho identifikáciu, podobne ako ľudské odtlačky prstov. Niektoré tigre majú oranžovú kožušinu s čiernymi pruhmi; iné sú čierne s hnedými pruhmi, biele s hnedými pruhmi alebo dokonca celé biele (albíni).


Ľudia stáročia lovia tigre pre kožušinu a ďalšie časti ich tiel. Šelmy rýchlo strácajú aj svoje biotopy, pretože ľudia premenili väčšinu pôdy na pre účely poľnohospodárstva a ťažbu dreva. (Napríklad ostrov Sumatra, kde žije napríklad tiger džungľový sumatriansky, stratil 50 percent svojho lesného porastu.) Za niečo viac ako storočie zaniklo 97 percent populácie tigrov, tri poddruhy vymreli úplne.

Tigrica z Champawat: Ľudožravá šelma, ktorá zabila stovky osôb

Ďalšie zaujímavosti zo života tigrov nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka vraví blondínke:
"Počula si to, že vraj Silvester vyjde tento rok na piatok?"
Blondínka na to:
"Len dúfam, že nie na 13.

 
Virtuálny barTasmanian Devil Tasmanian Devil
  • 4 cl tequily
  • 1 lyžička grenadiny
  • tabasco