Centrum.sk: Štvrtok, 14.11.2019
meniny má Irma
   

FOTO: Bizarní krížencí: Spáriť možno aj leva s tigrom

7.9.2018 | Úlety

Zem neustále prechádza vývojom. Globálne otepľovanie i zmenšovanie prirodzeného prostredia zvierat vedú k vymieraniu druhov. Živočíchy sa však snažia rôzne prispôsobiť. Napríklad aj krížením.

Ako kríženie funguje? V skratke ide o posilnenie genómu slabšieho druhu jeho párením s jedincom z druhu silnejšieho. Deje sa tak nielen prirodzeným spôsobom, ale aj pričinením človeka. Tieto hybridy sa však často rodia sterilné a tým pádom nie sú schopné sa ďalej množiť.

Ožije? Vedci chcú metódou z Jurského parku naklonovať tasmánskeho tigra

Na fotografii vyššie môžete vidieť grolara. Ide o kríženca medveďa grizzlyho a medveďa bieleho (meno pochádza z anglického GRizzly a POLAR). Prvé pozorovania tohto kríženca pochádzajú z voľnej prírody, už sa ich však podarilo vyšľachtiť aj v zoo. A hoci vyzerajú pekne, dôvod, prečo sa tieto dva druhy dali dohromady, je smutný. Globálne otepľovanie totiž ničí prirodzené prostredie medveďov bielych a tie sa musia sťahovať na juh do miest, kde žijú medvede grizzly.

Ďalšie zvieracie hybridy nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Profimedia


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Mám si dať ešte jedno pivko alebo nie? Brucho hovorí, že áno, hlava zase, že nie. Hlava je múdrejšia než žalúdok. Preto múdrejší ustúpi."

 
Virtuálny barApple Stock Apple Stock
  • 4 cl Fernet Stock Citrus
  • 12 cl jablkového džúsu
  • škorica