Centrum.sk: Nedeľa, 17.11.2019
meniny má Klaudia
   

Fatberg: Monštrum z kanálov, ktoré môže vážiť desiatky ton

9.10.2019 | Úlety

Upchaté kanály sú v mestách bežnou záležitosťou. Aká veľká ale musí byť masa špiny, ktorá kanál upchala, aby dostala meno? Odpoveď na túto otázku dali svetu v roku 2013 Briti. V stoke pod mestom Kingston-upon-Thames našli 15 ton vážiacu masu vlhčených utierok a rôznych ďalších hygienických pomôcok, vďaka čomu sa zrodil nový termín: fatberg.

Fatberg je zloženinou dvoch anglických slov fat (tuk) a iceberg (ľadovec). Ide o masu zloženú z kuchynského oleja a tuku, ktoré v zásaditom prostredí kanálov tuhnú. V nich potom uviaznu rôzne predmety, pričom z 90 percent tvoria takýto fatberg vlhčené utierky. Tie sa na rozdiel od toaletného papiera vo vode nerozpadajú a v kombinácii s tukom a olejom vytvoria napokon masu tuhú ako betón.

Americká základňa v ľade: Kto sa postará o rádioaktívny odpad?

Fatbergy sa začínajú tvoriť najmä v zákrutách kanálov, keď sa o nejaký výčnelok zachytí prvá vlhčená utierka. Na ňu sa potom nabaľuje olej a následne ďalšie utierky, až kým nevznikne akási zátka, ktorá upchá stoku. Najmä kanály z viktoriánskej éry v Londýne sú na tento problém náchylné, pretože ich často prerastajú korene stromov, na ktoré sa utierky ľahko zachytávajú.V odpadovom priemysle je splachovanie vlhčených utierok či vylievanie oleja do drezu dlhodobým problémom. Pomaly sa mu síce venuje väčšia pozornosť, ale na Slovensku o ňom vie málokto. V Británii je informovanosť oveľa väčšia a to vďaka tomu, že sa pod Kingstonom našiel už spomínaný 15-tonový fatberg.

VIDEO: Separujú do 45 kategórií: Obyvatelia mesta chcú recyklovať 100 percent odpadu

V septembri 2017 však našli v stoke skutočné monštrum. Meralo 250 metrov, vážilo 130 ton a upchávalo kanál pod Whitechapelom vo Východnom Londýne. Trvalo deväť týždňov, kým sa stuhnutú masu podarilo odstrániť.

Fatberg z Whitechapelu sa stal predmetom celosvetového záujmu. Kus z neho sa dokonca dostal do expozície Londýnskeho múzea, aby poukázal na deštruktívne správanie človeka vo vzťahu k okoliu. Slúži aj ako vzdelávací nástroj pre deti. Pomocou neho vysvetľujú. Čo sa nesmie splachovať a vylievať do drezu.

Väčšina ľudí vníma kanál ako bezodnú dieru, do ktorej sa dá vyhodiť prakticky všetko. Opak je však pravdou a vzniku fatberogov by sa dalo v pohode predchádzať, ak by bola informovanosť vyššia.

FOTO: Zabili ich plasty: Presvedčte sa, ako odpad decimuje vtáčiu populáciu

V Británii platí, že vyše 90 percent tuku v kanáloch pochádza z reštaurácii a iných stravovacích zariadení. Vlhčené utierky naopak splachujú ľudia v domácnostiach.

Fatbergy majú jedinú výhodu: dá sa z nich vyrobiť biopalivo. Fatberg z Whitechapelu sa premenil na desaťtisíc litrov biopaliva, v prepočte by tak dokázal poskytnúť pohonné hmoty 350 londýnskym autobusom na jeden deň. Keby však podobné veci nevznikali, bolo by to oveľa lepšie.

Autor: Noel
Foto: Profimedia


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Neviem sa rozhodnúť, či po smrti sa mám dať spáliť alebo pochovať!
- A čo ti radí manžel?
- Aby so sa dala vypchať!

 
Virtuálny barAdria Look Adria Look
  • 2 cl ginu
  • 2 cl Curacao blue
  • šampanské na doliatie
  • 2 cl citrónovej šťavy
  • marhuľa na ozdobenie