Centrum.sk: Štvrtok, 24.10.2019
meniny má Kvetoslava
   

Fascinujúce fakty o kontinentoch: Koľko ich vlastne je?

14.6.2019 | Úlety

Myslíte si, že v dobe internetu, rakiet a vedy máme o krajinách a kontinentoch úplne presné informácie? Pravdou je, že odborníci sa i dnes sporia o tom, koľko kontinentov máme a kde sú medzi nimi hranice. Vyzerá to tak, že budeme musieť prepisovať učebnice, lebo Afrika sa raz rozdelí na dva kontinenty a pod Novým Zélandom sa nachádza ďalší kontinent.

Afrika sa rozdelí na dve časti

Afrika leží na dvoch tektonických platniach. Väčšina krajín leží na takzvanej Nubijskej doske, no niekoľko východoafrických krajín leží na Somálskej doske. Obe dosky sa pohybujú a pomaly trhajú Afriku na dve časti. Dôkaz delenia vidieť napríklad v Keni, kde vzniklo hlboké a dlhé údolie Kenya Rift Valley, ktoré je súčasťou niekoľkých dolín v celkovej dĺžke 2900 kilometrov. Následkom procesu delenia sa východná Afrika o niekoľko miliónov rokov odtrhne a stane sa novým kontinentom.

FOTO: Videl Zem z vesmíru? Stredoveký kartograf kreslil neuveriteľne presné mapy

Nový Zéland leží na samostatnom kontinente
Nový Zéland je dnes súčasťou austrálskeho kontinentu a Oceánie. Lenže pravdou je, že leží na vlastnom kontinente: Zélandii. Kontinent nevidíme, lebo až 94 percent z neho je pod vodou. Ďalších šesť percent tvoria viaceré ostrovné krajiny a územia vrátane Nového Zélandu a Novej Kaledónie. Zélandia tvorí dve tretiny veľkosti Austrálie. Výskumní pracovníci sa nazdávajú, že sa potopila pred 80 miliónmi rokov, keď sa odtrhla od väčšieho superkontinentu Gondwana.

Skutočná krajina vychádzajúceho Slnka: Viete, kde prví ľudia oslavujú Nový rok?

Grónsko je súčasťou Severnej Ameriky
Grónsko je politicky autonómnou oblasťou Dánskeho kráľovstva a geograficky patrí do oblasti Severnej Ameriky, pretože leží na severoamerickej tektonickej doske. Niektoré zdroje ho označujú ako transkontinentálnu krajinu, ktorá sa delí medzi dva kontinenty. Severoamerickí migranti boli totiž najstaršími kultúrami, ktoré sa v Grónsku usadili. Patrili sem kmene Paleo-Eskimo, ktoré prišli do Grónska v 26. storočí pred Kristom a ľudia Sarqaq, ktorí tam žili od 25. storočia pred Kristom až do 9. storočia pred Kristom. Súčasní obyvatelia Grónska sú v skutočnosti ľudia z Kalaallitu, ktorí v 13. storočí migrovali zo Severnej Ameriky. Prví prisťahovalci z Európy sem prišli po roku 986, keď sa na ostrove usadili Islanďania. Kielským mierom z roku 1814 sa Grónsko dostalo pod dánsku nadvládu.

Antarktída je najväčšia púšť sveta
Hoci Antarktídu považujeme za neúrodnú pustatinu pokrytú ľadom, v skutočnosti ide o púšť. Púšťou totiž nie sú len oblasti s pieskom a vysokými teplotami. Oblasť má atribúty púšte, ak stráca viac vody, než prijíma z atmosféry v podobe dažďa, snehu či hmly. Zároveň musí takáto oblasť ročne prijať menej ako 250 milimetrov zrážok z atmosféry. Keďže Antarktída prijíma menej ako 51 milimetrov ročne, je najväčšou púšťou na svete.

KVÍZ: Slovenské naj...: Otestujte sa zo zemepisu!

Nikto poriadne nevie, kde je hranica medzi Európou a Áziou
Európa a Ázia ležia fyzicky na tom istom kontinente, aj keď ich z geopolitického hľadiska považujeme za samostatné svetadiely. Neexistuje žiadne more, ktoré by ich obklopovalo a väčšina národov v Európe aj v Ázii žije na tých istých tektonických doskách. Dnes nikto nevie, kde je skutočná hranica medzi Európou a Áziou. V súčasnosti ňou označujeme Egejské more, Kaspické more, Turecký prieliv, Čierne more, Veľký Kaukaz a Ural. Lenže toto ohraničenie prináša nezhody. Niekoľko národov často skončilo na druhom kontinente alebo priamo na hranici medzi oboma kontinentmi. Napríklad Rusko považujeme za európsku krajinu, pričom absolútna väčšina územia leží na ázijskom svetadiely. Cyprus zase skončil ako ázijská krajina, hoci jeho obyvatelia sa považujú za európsky národ, Gruzínsko naopak. To je dôvod, prečo geografi radšej hovoria o Eurázii, a nie o Európe a Ázii.

Každá mapa, ktorú poznáte, je skresľujúca
Mapy nikdy nemôžu byť presné. Každá mapa, ktorú poznáme je nesprávna, pretože existuje v 2D verzii, hoci svet je trojrozmerný. Zem nie je dokonalá guľa, preto nie je možné vytvoriť presnú mapu na obdĺžnikovom liste papiera. V dôsledku toho 2D mapy nemôžu zobraziť skutočnú veľkosť kontinentov a súčasne dodržať správnu zemepisnú dĺžku a šírku. A keďže kartografi si myslia, že zemepisná dĺžka a šírka sú dôležitejšie informácie, rozhodli sa skresliť veľkosť kontinentov. Mapy často zobrazujú Severnú Ameriku väčšiu ako Afrika, Grónsko je takmer rovnako veľké ako Afrika a Aljaška je väčšia než Brazília. India tiež vyzerá na svoje pomery ako malá krajina. Antarktída sa zdá byť väčšia než je v skutočnosti. V reáli je Afrika trikrát väčšia ako Severná Amerika a 14-krát väčšia ako Grónsko. Afrika je taká veľká, že USA, India, Čína, Japonsko a celá Európa sa do nej v pohode zmestia. Brazília je zas päťkrát väčšia ako Aljaška a India trikrát väčšia ako Škandinávia.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manželský rozhovor po svadobnej noci:
- Drahá moja, ako som zistil minulú noc, nebol som prvý.
- Miláčik môj, ja ako som zistila minulú noc, tak ani posledný.

 
Virtuálny barAggravation Aggravation
  • 5 cl škótskej whisky
  • 2 cl kahlúy
  • 2 cl smotany