Centrum.sk: Streda, 23.10.2019
meniny má Alojza
   

Fascinujúce fakty o číslach: Existujú aj kultúry, ktoré nevedia počítať

13.9.2019 | Úlety

Čísla majú zaujímavé vlastnosti i tajomstvá. Nikto nevie, prečo sa prvočísla objavujú náhodne, alebo prečo sa správajú ako kryštály. Prečítajte si o tých najfascinujúcejších číselných faktoch.

Maľovanie podľa čísel

Vynálezcom maľovania podľa čísel je Leonardo da Vinci, ktorý tento koncept používal pri výučbe svojich študentov. V štyridsiatych rokoch minulého storočia Dan Robbins zo spoločnosti Palmer Paint Company podľa da Vinciho metódy vytvoril svoj prvý návrh. Vďaka tomu si naozaj každý mohol vymaľovať vlastné umelecké dielo. Robbins podľa číselnej schémy neskôr vytvoril obrazy krajín, koní, mačiatok a šteniatok. Obľúbenosť číselného vyfarbovania stúpala a v roku 1955 dosiahol zisk z predaja maľovaniek rekordných 20 miliónov dolárov.

Čísla, ktoré sú také veľké, že si ich nebudete vedieť predstaviť

O niekoľko rokov, keď sa trh nasýtil, zisky klesli. Spoločnosť Palmer Paint Company dnes vyrába iba dve súpravy. Jedna zobrazuje Poslednú večeru a druhá pripomína útoky z 11. septembra. Robbins zomrel v apríli 2019 vo veku 93 rokov.

Včely číslam rozumejú
Počas experimentu v roku 2009 zistili vedci mimoriadnu schopnosť včiel. Hmyz rozlišoval medzi dvoma, tromi a štyrmi bodkami. Včely medonosné lietali okolo škatúľ v tvare Y, ktorých vchody vedci označili dvoma až štyrmi bodkami. Keď včela pristála, narazila na dve cesty s rôznymi počtami bodiek. Jedna z ciest mala rovnaký počet bodiek ako vchod, druhá cesta mala nesúvisiaci počet bodiek. Včely, ktoré bzučali po boku s rovnakým číslom ako vchod, dostali vodu s cukrom. Zhruba v 80 percentách prípadov hmyz rozpoznal dve a tri bodky.

Neuveriteľné dielo: Umelec písal 46 rokov čísla, k akému sa dostal?

Vstupy s tromi a štyrmi bodkami, mali 70-percentnú úspešnosť. Vedci sa domnievajú, že včely nevedia počítať. Intuitívne však rozumejú malému počtu, rovnako ako ľudia vedia, že na poličke sú tri fľaše bez toho, aby sa ich skutočne spočítali.

Epické prvočísla
Ak je celé číslo väčšie ako 1 možné deliť iba číslom 1 a sebou samým, považujeme ho za prvočíslo. Ide napríklad o čísla 2, 3, 5 a 7. V roku 2017 objavili najväčšie prvočíslo na svete. Označili ho M77232917 a malo ohromujúcich 23 249 425 číslic. Nový rekord mal takmer o milión viac číslic ako predchádzajúce najväčšie číslo. Ak sa chcete zabaviť, môžete ho skúsiť zapísať. Keby ste denne napísali tisíc číslic, úloha by vám trvala viac ako 60 rokov. Našťastie skrátenú verziu čísla je možné napísať ako 277232917 mínus 1. Je to ďalšie vzácne Mersennove prvočíslo a práve ich hľadanie viedlo k objavu M77232917. Vedci a civilisti pracujú na globálnom počítačovom projekte s názvom Great Internet Mersenne Prime Search (GIMPS). Po 14 rokoch lovu v roku 2017 spomínané prvočíslo našiel elektrotechnik menom Jonathan Pace, jeho rekord však netrval dlho. V decembri 2018 našiel Patrick Laroche ešte väčšie prvočíslo: M82589933, čo je 282589933 mínus 1.

Dyskalkulia
Ľudia, ktorí trpia dyskalkúliou, majú tzv. „matematickú dyslexiu". Robia im problém aj jednoduché transakcie. Je sedem viac ako šesť? Koľko vám majú vydať za nákup v hodnote 5,5 eura, keď ste pokladníkovi dali desať eur? Aké je skóre basketbalového zápasu? Ľudí s dyskalkúliou to frustruje, no neznamená to, že sú hlúpi.

FOTO: História v číslach: uhádnete, čo je na dielach tohto grafika?

Výskum ukázal, že jednotlivci s touto poruchou sú kognitívne normálni a inteligentní. Postihnutých je až 7,5 percenta populácie. Hlavná príčina poruchy nanešťastie zostáva záhadnou. Jedna vec je ale istá. Zdá sa, že mozgové oblasti zodpovedné za matematiku sú u dyskalkulikov nedostatočne vyvinuté. Skenovanie ukázalo, že oblasti sú slabo spojené so zvyškom mozgu. Dôvody nižšej aktivity a konektivity však vede unikajú.

Kultúry bez čísel
Väčšina z nás si nevie predstaviť život bez čísel. Ľudia vravia: „Mám tri deti" alebo „Na tento recept potrebujem osem vajíčok." Je preto pozoruhodné, že existujú kultúry bez číselného označovania počtu. Medzi takéto anumerické národy patria napríklad kmene v Amazónii. Títo lovci-zberači označujú množstvo výrazmi ako „niekoľko" alebo „trocha". Keď vedci testovali anumerické kmene, dospelí sa snažili sledovať, ako sa orechy vyberajú z plechovky. Stalo sa to aj vtedy, keď experiment zahŕňal iba štyri orechy. Inak sú anumerickí ľudia tak inteligentní ako ktokoľvek iný. Zaujímavosťou je, že každá ľudská bytosť sa vlastne narodí anumerická. Naučiť človeka pochopiť komplexný svet čísel si vyžaduje súčinnosť rodiny, vzdelávacieho systém a rovesníkov. Výskum ukázal, že kultúry s číslami sú relatívne mladé.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain


Focus Media


Čo si pamätáte z matematiky?
Otestovalo sa 54123 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Manželka celú noc neprišla domov, asi má milenca."
"Prosím vás, to hneď nemôžete myslieť na to najhoršie. Možno ju len prešlo auto."

 
Virtuálny barVitanáboj Vitanáboj
  • 6 cl vodky energy
  • 4 cl multivitamínového džúsu
  • physalis