Centrum.sk: Štvrtok, 24.10.2019
meniny má Kvetoslava
   

Falošné Hitlerove fotografie: Prečo ich ľudia falšovali?

9.7.2019 | Úlety

Niekoľko slávnych fotografií Adolfa Hitlera sú v skutočnosti falzifikáty. Kým Hitler „falšoval" niektoré svoje fotografie na účely propagandy, ostatní autori, používatelia sociálnych médií a tlač si z rôznych dôvodov vytvorili vlastné falzifikáty. Niektorí ich dokonca falšovali ešte kým Hitler žil a mal problém dokázať, že ide o falzifikáty. Niektorí zlomyseľní falšovatelia s vidinou rýchleho zisku dokonca vytvorili falošné obrazy a vydávajú ich za originály, ktoré namaľoval sám Hitler.

Dieťa Hitler

V roku 1931 Harriet May Warrenová v USA odniesla zo svojho domu fotografiu dvojročného syna Johna Maya. Neskôr na ňu zabudla a spomenula si až o sedem rokov neskôr, keď ju videla v časopise Life. Snímka nebola úplne rovnaká a časopis tvrdil, že ide o fotografiu Adolfa Hitlera. Tvár dieťaťa upravili - zmenili vlasy, vzhľad i držanie tela, aby pôsobili hrozivejšie ako Hitler. Harriet napísala do časopisu, že v skutočnosti ide o jej syna Johna a časopis publikoval ospravedlnenie. Bolo však neskoro.

Zomrela Edda Göringová, krstná dcéra Adolfa Hitlera

Ďalšie noviny a časopisy v USA a Európe zverejnili fotografiu a ďalej tvrdili, že ide o Hitlera. Fotografia sa čoskoro dostala až k skutočnému Hitlerovi. Rozzúrený vodca nariadil nacistickým straníckym agentom, aby fámu zastavili. Nemecký veľvyslanec v USA dokonca poslal do Chicaga Tribune skutočnú fotografiu dieťaťa Hitlera a žiadal, aby uverejnili pravdu o upravenej fotografii. Nacistické úsilie bolo zbytočné a západné médiá pokračovali v šírení falošnej fotografie. Propagandistická vojna pokračovala aj po vypuknutí druhej svetovej vojny v roku 1939. Osud Johna bol však krutý. Zomrel niekoľko mesiacov po tom, čo sa v časopise objavili „jeho" fotografie. Išiel domov na bicykli, keď spadol a rozbila sa fľaša mlieka, ktorú niesol. Črepina mu prepichla srdce. Mal len osem rokov.

Hitler na zhromaždení

Jedna z najslávnejších fotografií Adolfa Hitlera údajne ukazuje, že sa zúčastnil pro-vojnového zhromaždenia v Mníchove 2. augusta 1914 na začiatku prvej svetovej vojny. Fotografom bol Heinrich Hoffmann, ktorý sa neskôr stal Hitlerovým osobným fotografom. Vyšetrovania nemeckého historika Gerda Krumeicha však naznačujú, že fotografia mohla byť sfalšovaná. Krumeich dospel k tomuto záveru, keď nemohol nájsť Hitlera na niekoľkých fotografiách iných fotografov.

FOTO: Neúspešný umelec, ktorý zmenil svet: Pozrite si maľby Adolfa Hitlera

Našiel tiež ďalšiu upravenú verziu slávnej fotografie, na ktorej mal Hitler trochu iný účes. Existujú náznaky, že Hoffmann a nacistická strana fotografiu upravili na účely propagandy. Prvýkrát sa objavila 12. marca 1932 v nacistických novinách po tom, čo súperi obvinili Hitlera z toho, že nie je dostatočný vlastenec.

Hitler v prestrojení

Keď spojencom bolo jasné, že je len otázkou času, kedy nemecká armáda utrpí drvivú porážku, obávali sa, že nacistická top garnitúra vrátane Adolfa Hitlera si pozmení tváre, aby sa stali nepoznateľní a po porážke mohli utiecť z Nemecka. V Hitlerovom prípade by stačilo odstrániť fúzy a zmeniť účes alebo zmiasť iným výrazným rysom.

Klara Hitlerová: Kým bola žena, ktorá porodila monštrum?

Hitler si mohol nechať narásť bradu alebo začať nosiť okuliare. A tak The New York Times uzavrelo zmluvu s Eddiem Senzom, slávnym a úspešným hollywoodskym maskérom, aby vytvoril sériu obrázkov zobrazujúcich Hitlera s viacerými obmenami. Senz vytvoril niekoľko fotografií Hitlera - bez vlasov, s bradou, s novým účesom alebo okuliarmi. The New York Times uverejnili fotografie v roku 1944.

Hitler osloboditeľ

V apríli 2014 ruské a ukrajinské účty na Twitteri zverejnili fotografiu s portrétom Hitlera na budove v Kyjeve na Ukrajine. Fotografia niesla označenie „Hitler osloboditeľ". Prvýkrát ju tweetovali vo februári 2014 na účte s názvom Pravdivaya Pravda. Avšak rýchlo sa rozšírila, keď ju retweetlo niekoľko významných osobností v ruských médiách. Fotografia je určite falzifikát, pretože skutočný portrét na budove zobrazuje muža menom Stepan Bandera.

Hitlerova rodina: Príbuzní diktátora stále žijú, rozhodli sa nemať deti

Jeho portrét zobrazuje aj druhá fotografia nahraná na Twitteri, kde sú aj rovnakí ľudia ako na Hitlerovej fotografii. Bandera bol revolucionár, ktorý bojoval za nezávislosť Ukrajiny od Sovietskeho zväzu po druhej svetovej vojne. Počas vojny spolupracoval s nacistami a jeho podriadení sa dopúšťali neuveriteľných krutostí. Tentoraz ruské médiá pozmenili fotografiu a nahradili jeho portrét Hitlerom, aby vzbudili na Ukrajine náladu proti EÚ. Táto fotografia sa objavila dlho po tom, čo Viktor Janukovyč musel odstúpiť po sérii protestov. Ruské médiá sa často označovali demonštrantov ako neonacistov. Po odstúpení Janukovyča nasledovala neslávna ruská anexia Krymu a vojna v Donbase.

Autor: Radomír
Foto: Listverse


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manželský rozhovor po svadobnej noci:
- Drahá moja, ako som zistil minulú noc, nebol som prvý.
- Miláčik môj, ja ako som zistila minulú noc, tak ani posledný.

 
Virtuálny barAggravation Aggravation
  • 5 cl škótskej whisky
  • 2 cl kahlúy
  • 2 cl smotany