Centrum.sk: Utorok, 12.11.2019
meniny má Svätopluk
   

Fakty o otroctve v USA, ktoré ste doteraz nepoznali

20.9.2019 | Úlety

Otroctvo patrí medzi najkontroverznejšie témy. Nedokážeme si ani len predstaviť, čím si otroci prešli a ako sa k nim otrokári správali. Neľudské podmienky viedli k častým útekom, ktoré neraz skončili krutou smrťou. Otrokov, ktorí našli odvahu na útek totiž roztrhali besní psi, ktoré otrokári chovali len na tento účel.

Prvým majiteľom otroka bol černoch

Černosi, ktorých priviezli do USA, spočiatku nemali štatút otrokov, ale sluhov. Anthony a Mary Johnsonovci boli tiež sluhovia a do USA prišli v polovici 17. storočia. Neskôr sa vzali a najali si vlastných sluhov. Jedným z nich bol John Casor. V roku 1655 Casor svojho pána zažaloval. Tvrdil, že jeho funkčné obdobie sluhu skončilo, keď odslúžil sedem rokov plus ďalších sedem podľa dohody. Lenže Johnson trval na tom, že ho zo služby nepustí. Súd rozhodol, že Johnson môže držať Casora v celoživotnom služobníctve, čo z neho urobilo prvého transatlantického otroka z Afriky. Bieli majitelia sluhov sa čoskoro obrátili na súdy s podobnými nárokmi, a tak dokázali sluhov prekvalifikovať na doživotných otrokov. V roku 1661 štát Virginia oficiálne legalizoval otroctvo.

Posledná otrokyňa v USA: Redoshi zomrela až krátko pred druhou svetovou vojnou

Lov otrokov agresívnymi psami
Majiteľom plantáži spôsobovali úteky otrokov problémy, keďže ich hľadanie bolo v neprístupnom teréne namáhavé. A tak našli riešenie. Zaobstarali si agresívnych psov, vycvičených na sledovanie a odchyt otrokov. Išlo o silné a agresívne plemená, ktoré počas útoku dokázali roztrhať človeka na kusy. Otrokári sa však naučili utlmiť ich agresivitu predtým, ako by otroka rozhrýzli. Medzi najznámejších psích lovcov otrokov patril Dogo Cubano (známy aj ako Mastin Cubano, Cuban Mastiff alebo Mastin de Cuba). Pes bol potomkom španielskeho vojnového psa s anglickým mastifom. Okrem lovu otrokov strážil hospodárske zvieratá. Psi dokázali sledovať pach otroka aj niekoľko kilometrov. Keď ho chytili, agresívne na neho zaútočili. Úspešných psov odmenili obrovskými kusmi surového mäsa.

5 vojen, ktoré USA viedli nedovolene

Chov otrokov a ich vývoz
Zákaz transatlantického obchodu s otrokmi v roku 1808 mal byť víťazstvom pre čiernych otrokov a pre hnutie proti otroctvu v USA. Lenže otrokári sa vynašli - zamerali sa na „chov" vlastných otrokov na farmách. Zhromaždili na nich množstvo otrokov a podporovali ich „množenie", aby mali čo najviac detí. Deti po narodení ostávali na farmách, kým neboli dostatočne silné, aby mohli pracovať ako otroci. Chov otrokov podporoval aj štát Virgínia, ktorý sa stal hlavným vývozcom otrokov do iných kolónií. Otroci boli nielen hlavným vývozným artiklom štátu, ale aj cennejším platidlom ako dolár či zlato. V roku 1860 ich hodnotu v USA vyčíslili na celkom štyri miliardy dolárov. Pre porovnanie, všetky doláre v USA mali v tom čase hodnotu 435 miliónov dolárov, kým zlato a striebro ohodnotili na 228 miliónov dolárov.

Otroci na lízing

Na konci americkej občianskej vojny sa stalo otroctvo nezákonným, čo znamenalo veľký problém pre Juh, ktorého hospodárstvo záviselo od otroctva. Bývalí otrokári však pretlačili zákon umožňujúci praktizovanie otroctva, a to v podobe „trestu" za zločin. Južné štáty začali zatýkať černochov ako na bežiacom páse. Mnohých zatkli i za to, že boli nezamestnaní. Tento trestný čin trestali veľkou pokutou, ktorú však černosi nedokázali zaplatiť, lebo nemali peniaze. Preto ich uväznili a prenajímali súkromným podnikateľom na manuálnu prácu. Tak vznikol systém prenajímania odsúdených, ktorý zahŕňal viac ako 200-tisíc černochov, a tí pracovali v katastrofálnych podmienkach.

Nobuo Fudžita: Muž, ktorý bombardoval USA

Afričania predávali do otroctva vlastných ľudí
Človek v honbe za bohatstvom a mocou je ochotný zradiť aj najbližších. No i napriek tomu je ťažké uveriť, že i samotní Afričania predávali do otroctva vlastných ľudí. Otrokárske lode plávali do Afriky, aby kupovali otrokov od domorodých kmeňov. Otrokmi boli často vojnoví zajatci po nájazdoch na susediace kmene. Africkí králi obchodovali s otrokmi kvôli európskym zbraniam, vďaka ktorým mohli dobýjať vzdialenejšie územia. Na nich zajali ďalších otrokov, ktorých opäť vymenili za zbrane. Vládcovia spočiatku obchodovali iba so slonovinou a zlatom, no neskôr pochopili, že obchod s ľuďmi je oveľa výnosnejší.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain


Focus Media


Čo si pamätáte z matematiky?
Otestovalo sa 54135 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ako sa povie policajtova žena po španielsky? Doňa Debilita

 
Virtuálny barClaire Claire
  • 4 cl brandy
  • 1 žĺtok
  • 2 cl cukrového sirupu
  • studená čierna káva
  • mletá káva