Centrum.sk: Piatok, 22.11.2019
meniny má Cecília
   

Európske krajiny, ktoré prestali existovať: K jednej máme extrémne blízko

25.6.2019 | Úlety

Devätnáste a dvadsiate storočie možno plným právom označiť za obdobie prevratných zmien naprieč Európou. Navyše dnes síce držíme v ruke smartfóny, ale nebolo to tak dávno, keď sa preháňal po Európe Napoleon a písal dejiny. Zmeny, ktoré Európa preskákala, sa však stali osudnými pre mnoho krajín. Do jednej z nich patrila aj tá naša

Československo

Nepatrí sa začínať od seba, ale spravíme výnimku. Hoci v súčasnosti nežijeme v prvom Slovenskom štáte, tak práve pojem Československo mal v minulosti svetové meno.

Zostavili rebríček najšťastnejších krajín, prvých päť je v Európe. Ako dopadlo Slovensko?

Turisti, ktorí dnes cestujú do exotických krajín, vedia, že Slovensko stále nemá správny zvuk, ale Československo poznajú aj v Ázii a USA. Na druhej strane od roku 1993 ešte neuplynula taká dlhá doba, aby sa zánik jednej krajiny a vznik dvoch nových prejavil vo svete.

Rakúsko-Uhorsko

Aby sme to ako Slováci nemali také jednoduché, okrem Československa sa rozpadlo aj Rakúsko-Uhorsko, ktorého sme boli taktiež súčasťou. Jeho éra sa skončila v roku 1918. Skrátka nemáme príliš šťastie na spoločnú minulosť s inými národmi.

Juhoslávia

Do tejto krajiny chodili na dovolenku aj naši rodičia. Bola to prakticky jedna z najobľúbenejích destinácii čias socializmu. A hoci aj dnes chodíme často na rovnaké miesta, tak už to nie je Juhoslávia, ale Chorvátsko a ďalšie republiky, ktoré vnikali občas aj krvavou cestou.

FOTO: Miniatúrne krajiny: Poznáte tieto kúzelné miesta?

Na rozdiel od rozdelenia Československa sa sa medzi sebou národy zjednotené pod Juhosláviu oddeľovali samopalmi. Pár budov v Chorvátsku ešte aj dnes nesie stopy vojnového konfliktu.

Kráľovstvo oboch Sicílií
O tomto štáte v Európe málokto tuší, že vôbec bol, ale Kráľovstvo dvoch Sicílií existovalo v rôznych formách od raného stredoveku do roku 1860. Kráľovstvo dvoch Sicílií však bolo pohltené novým Talianskym kráľovstvom v roku 1861. Napriek svojej pomerne krátkej histórii to bol domov mnohých prvých vynálezov vrátane prvej železnice v Taliansku, prvého observatória umiestneného na sopke na svete a prvého visutého mosta v kontinentálnej Európe.

ZSSR

S rozlohou 22,4 milióna kilometrov štvorcových bol rozlohou najväčším štátom sveta. Jeho hlavným mestom bola Moskva a s tými predchádzajúcimi má spoločné to, že už neexistuje. Zanikol v roku 1992.

FOTO: Najzaujímavejšie štátne hranice: Niektoré sú priateľské, inde zúri nenávisť

Jeho hlavnými predstaviteľmi boli aj také postavy ako Lenin a Stalin. Pri pohľade na históriu spolkov, s ktorými sme mali niečo dočinenia, je na mieste otázka, ako to skončí s Európskou úniou.

Autor: Marcos
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čo sa opýta blondínka tesne po tom ako porodí dieťa? Je naozaj moje?

 
Virtuálny barAdonis Adonis
  • 2 cl Vermouth Bianco
  • 1 cl Vermouth Rosso
  • 2 cl Sherry Fino
  • 1 strek likéru Orange bitter