Centrum.sk: Nedeľa, 20.10.2019
meniny má Vendelín
   

Dovolenkové tipy pre milovníkov temna a obskúrností

30.5.2019 | Úlety

Ani vám nič nehovorí vylihovanie v turistických centrách a nelákajú vás štandardné pamiatky zašliapané davmi turistov? Tak presne pre vás sú ideálnym cieľom výletov temnejšie miesta, kde chodí mráz po chrbte aj počas horúceho leta.

Sedlica
Jednu krásnu ukážku morbídnosti máme v Českej republike. V Sedlici sa zamerajte na gotický kostol z obdobia stredoveku. Pretože po vstupe vás ovanie mrazivý dych smrti. Interiér kostola je vytvorený z ľudských kostí. Na Kutnú horu miera davy fanúšikov, ktorých nezaujíma umenie vytvorené človekom, ale umenie z človeka. Hoci v tomto prípade sa snúbi oboje do jedného krásneho celku. Je to zážitok, ktorý sa nemôže rovnať hotelom kdesi v Turecku, ktoré sa podobajú ako vajce vajcu.

Zať si šikovne poradil so svokrinými nevítanými návštevami: Inšpirujete sa?

Kapucínske katakomby
Nachádzajú sa v Palerme na Sicílii. Nemusíte byť veriaci, ale ak vás fascinujú mŕtvi a ich telá, tak poslúžia aj mnísi kapucíni. Až 8000 mumifikovaných tiel sa tu podarilo zozbierať v katakombách a dodnes sú vystavené. Telá pochádzajú zo 16. storočia, keď kapucíni potrebovali viac miesta pre svojich zosnulých, ako im dokázal poskytnúť miestny cintorín. Mnoho tiel je tu precízne zabalzamovaných tak, že dodnes majú zuby aj vlasy.

Chrám potkanov
Ak budete v meste Deshnoke v Indii, určite sa pýtajte na potkaní chrám. Teda ak z nich nemáte práve panický strach. V priestoroch chrámu ich žije viac ako 2000. Nachádzajú tu vodu aj obživu a ochranu. A pozor, ak vstúpite do chrámu, tak jedine naboso. Budete ta tak na vlastné nohy prechádzať pomedzi potkany a ich výkaly. Takéto niečo zažijete len v Indii. Ak človek, ktorý miluje chovať netradičné zvieratká ako tarantuly, škorpióny a potkany, tu sa budete cítiť ako doma.

FOTO: Zakázané miesta: Bežný smrteľník sa tam nedostane

Parížske katakomby
Paríž nie je prevŕtaný len dráhami metra, ale ak katakombami naplnených kosťami. Spolu viac ako 320 kilometrov pod Parížom, kde odpočívajú telá z epidémií, aj bojov, protestov, skrátka podzemie sa začalo plniť a od 19. storočia je vďačnou mestskou atrakciou. To je zážitok. Vždy lepšie ako vidieť Eiffelovku z autobusu.

Múzeum smrti
Nachádza sa v najstaršej nemocnici v Bangkok, aby to nemali exponáty pre Siriraj Medical Museum príliš ďaleko. Kedysi bolo múzeum rôznorodých smrtí zriadené pre študentov medicíny, ale čoskoro aj ostatná verejnosť začala mať záujem o ukážky toho, ako ľudia umierajú, ako vyzerajú po smrti ich končatiny, telá, ako sú naložené vo formaldehyde, či vypreparované. Skrátka mŕtvi tu prevládajú nad živými.

Autor: Marcos
Zdroj foto: Listverse.com


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Sestrička, akú teplotu má pacient.
- Normálnu, pán doktor. Izbovú. 18 stupňov.

 
Virtuálny barAbsolut Blue Moon Absolut Blue Moon
  • 4 cl vodky
  • 4 cl Blue curacca
  • 4 cl ananásového džúsu
  • 1 plátok ananásu
  • ľad