Centrum.sk: Streda, 21.8.2019
meniny má Jana
   

Čakajú nás rôzne konce sveta, aj autori sci-fi môžu mať pravdu

2.8.2019 | Úlety

Aby ste si nemysleli, že sme vyčerpali všetky fatálne možnosti ako prísť o život na tejto planéte, vaša fantázia má medzery. Ponúkame vám ďalšie možnosti, stačí si z nich len vybrať.


Celosvetová potopa

V novele Stephena Baxtera z roku 2008 „Potopa" je svet ponorený pod vodou. Najprv si každý myslí, že to spôsobili klimatické zmeny. Keďže sa to však deje rýchlo a hladina vody je príliš vysoká, ľudia si uvedomia, že povodeň muselo spôsobiť niečo iné. Ukázalo sa, že na dne oceánu boli seizmické posuny, ktoré otvorili nádrže, ktoré vydali toľko vody, že do roku 2052 bol pod vodou aj Mount Everest. Niektorí čitatelia Biblie povedia, že veľká povodeň už svet raz pohltila. Dôkazy svedčia o tom, že úroveň Čierneho mora sa zvýšila pred približne 9 400 rokmi, no Zem nezaplavilo. Ani roztopenie všetkých ľadovcov by to nedokázalo.

Atómový kryt pre vyvolených: krajší než luxusný hotel

Avšak pravdou je, že ako je napísané aj v románe, pod povrchom Zeme sú skutočné rezervoáre: asi 650 kilometrov pod povrchom medzi horným a dolným plášťom, ktoré sa nazývajú prechodovou zónou. Voda je zamknutá v mineráli zvanom ringwoodit. Na základe zistení sa vedci domnievajú, že v rezervoári je také množstvo vody, ktoré by trikrát naplnilo svetové oceány. Mohla by sa táto voda dostať na povrch? Zaujímavosťou je, že to je jedna z teórií, odkiaľ pochádza voda na Zemi - unikla vďaka seizmickej aktivite a naplnila oceány. Keď sa to stalo raz, existuje možnosť, že by sa to mohlo zopakovať.

Invázia mikroorganizmov
Podľa román Michaela Crichtona z roku 1969 natočili v roku 1971 film a minisériu v roku 2008. V príbehu dopadne satelit blízko malého mesta v Arizone. Po dopade sa z neho uvoľní mikroorganizmus, ktorý sa rýchlo šíri a spôsobuje smrteľnú zrážanlivosť krvi alebo šialenstvo. Sú ľudia na Zemi v nebezpečenstve, že ich nakazí mikroorganizmus alebo nejaký druh vírusu z vesmíru? Dobrou správou je, že neexistuje žiadny dôkaz, že bakteriálne alebo vírusové patogény existujú kdekoľvek inde, okrem Zeme.

Noemova archa rastlín: Kde ju nájdete?

Ale neznamená to, že neexistujú, a nezabúdajú na to ani odborníci pri skúmaní vesmíru. Ľudia si vďaka očkovaniu a liekom vyvinuli obranu proti mnohým pozemským chorobám. Úplne cudzí vírus, dokonca aj slabý, by preto mohol byť pre ľudstvo zničujúci. Skupina astronómov z Cardiffskej univerzity verí, že ľudia už ochoreli z prachu z komét. Myslia si, že jednou z najväčších epidémií, ktorú spôsobil kométový prach, bola epidémia španielskej chrípky z roku 1918, ktorá zabila najmenej 50 miliónov ľudí.

Svetový hladomor
V sci-fi epose od Christophera Nolana z roku 2014 Interstellar svet príde o jedlo a prachové búrky ničia Zem. Keď čoskoro neobjavia inú pohostinnú planétu, ľudí na Zemi čaká hladomor. Mohol by sa tento desivý scenár naplniť? Prachové búrky sú realitou a spôsobujú vážne škody na plodinách. K jednej z najznámejších búrok došlo v tridsiatych rokoch minulého storočia v kanadských a amerických prériách a spôsobila zničenie úrody a suchá. Ale môže k tomu dôjsť v celosvetovom meradle? K obrovským prachovým búrkam už bohužiaľ dochádza v niektorých oblastiach, napríklad v Číne a v severnej Afrike, kde zničia milióny akrov každý rok.

Podnikatelia, ktorí už dnes zarábajú na apokalypse

Sú spôsobené nadmerným spásaním, keď sa zvieratá kŕmia v tej istej oblasti znovu a znovu, pošliapu pôdu a spôsobia jej eróziu. Problém je jasný - v dôsledku rastu populácie ľudstvo potrebuje viac potravín a bez zmeny potravinových zdrojov sa to bude stále prehlbovať. Ďalším problémom je, že pôdu používame, až kým v nej nie sú žiadne živiny. Keď sa to nezmení, prachové búrky by sa mohli zhoršiť a rozšíriť po celom svete, čo by znížilo potravinové zdroje.

Človekom „vyrobený" vírus
Vo filme 12 opíc vírus vyhladí väčšinu ľudstva a zostávajúca populácia musí žiť v podzemí. Našťastie vynašli cestovanie časom a do minulosti posielali muža menom James Cole, ktorého hrá Bruce Willis, aby zozbieral informácie o chorobe a skupine s názvom 12 opíc. V súčasnosti na svete neexistujú choroby, ktoré sú také smrtiace alebo nákazlivé ako vírus vo filmu, dokonca ani Ebola. Čo by sa stalo, keby naozaj človek vyrobil takýto vražedný vírus? Zlá správa je, že vedci to už urobili. Výskumný tím v Erasmus Medical Center v Rotterdame v Holandsku mutoval vírus H1N1, aby sa stal nákazlivejší pre fretky. Fretky reagujú podobným spôsobom ako keď sú ľudia infikovaní chrípkou. Môžeme chrípku preniesť a môžu nás infikovať. Je desivé, že po desaitich generáciách infikovaných fretiek sa choroba šíri vzduchom a zdravé fretky umiestnené vedľa infikovaných fretiek túto chorobu chytili. Vedci hovoria, že je to jedna z najnebezpečnejších chorôb, ktorá sa dá zmeniť, pretože H1N1 je v súčasnosti ťažké preniesť z človeka na človeka, no ak by k tomu došlo, malo by to fatálne účinky. Šírený vzduchom je neuveriteľne nebezpečný a nákazlivý patogén keby sa uvoľnil alebo dostal do nesprávnych rúk, nastala by pandémia, ktorá by mohla zabiť milióny ľudí. Výskum sa ukázal ako dosť kontroverzný, preto sa vlády USA a Holandska snažili zabrániť zverejneniu detailov.

Elektromagnetický impulz
V televíznom seriáli Revolúcia, ktorý začal v roku 2012, prestala pracovať všetka elektronika na svete naraz. Všetko sa jednoducho vyplo a nikdy sa znova nezaplo. Spoločnosti a vlády padli a ľudstvo sa vrátilo späť do 19. storočia. Ide o veľmi reálny problém, ktorého sa obávajú všetky vlády. Elektronika môže prestať fungovať dvoma spôsobmi. Prvý je útok elektromagnetického impulzu. Mohlo by k tomu dôjsť, keby niekto odpálil vo vysokej nadmorskej výške nukleárnu zbraň. Táto forma útoku by dokázala ochromiť veľké svetové mocnosti. Mohlo by sa to však stať aj prirodzene kvôli slnečným búrkam, ktoré vznikajú v súvislosti so zvýšenou aktivitou Slnka. Krajiny by ostali bez energie mesiace ba dokonca roky. A už k tomu na Zemi aj došlo. Jeden príklad pochádza z roku 1857 pod názvom Carringtonova udalosť, kedy solárna búrka zničila telegraf. K ďalšiemu incidentu takmer došlo v roku 2012, no a šanca, že erupcia zasiahne Zem do roku 2024, je 12 percent. Vzhľadom k tomu, že sme tak závislí na elektrickej energii, následky by boli zničujúce najmä pre ľudí v mestách. Ovplyvnilo by to takmer každý aspekt života, vrátane bankovníctva, komunikácie a základných náležitostí, ako je získavanie potravy a vody. Problémy by spôsobilo i to, že bez chladenia by sa skazili potraviny a liečivá. Nebezpečenstvo je také reálne, že americká vláda vytvorila Komisiu na posúdenie hrozby elektromagnetického útoku na USA.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka vraví blondínke:
"Počula si to, že vraj Silvester vyjde tento rok na piatok?"
Blondínka na to:
"Len dúfam, že nie na 13.

 
Virtuálny barTasmanian Devil Tasmanian Devil
  • 4 cl tequily
  • 1 lyžička grenadiny
  • tabasco