Centrum.sk: Štvrtok, 24.10.2019
meniny má Kvetoslava
   

Budovy, ktoré miestni nenávidia: Už ste ich navštívili?

30.4.2019 | Úlety

Ľudia cestujú tisícky kilometrov, aby na vlastné oči videli pamiatky, na ktoré sa miestni nedokážu pozerať a najradšej by pred nimi ušli. Turisti vnímajú budovu ako umelecké dielo, no pre mnohých obyvateľov je škvrnou krajiny alebo krutou pripomienkou histórie.

Shard, Londýn, Anglicko

Najvyššia budova vo Veľkej Británii Shard známa aj ako London Bridge Tower meria 310 metrov, má 72 poschodí a vyhliadkovú plošinu. Od vybudovania v roku 2009 je jednou z najznámejších pamiatok v anglickom hlavnom meste - miestni ju však nikdy nemali radi.

Budova, ktorú poslali poštou. Ako k tomu došlo?

Budovu navrhol taliansky architekt Renzo Piano, ktorého inšpirovali susediace železničné trate a stožiare plachetníc. Stavba čelila obrovskej kritike ešte pred výstavbou a podľa English Heritage Organization je „tŕňom v srdci historického Londýna."

Sagrada Familia, Barcelona, Španielsko

Sagrada Familia je nedokončený rímskokatolícky kostol a najznámejšia budova v Španielsku. Stavebné práce začali v roku 1882 a výstavbu by mali ukončiť v roku 2026. Autorom návrhu je katalánsky architekt Antonio Gaudí, ktorý v Barcelone navrhol aj Park Guell a Casa Mila. Mnohí ľudia by boli radšej, keby cirkev stavbu zničila. Pablo Picasso sa kedysi vyjadril, že tí, čo sú zodpovední za dizajn, by mali skončiť v pekle a George Orwell povedal, že je to jedna z najškaredších stavieb na svete.

Východná brána, Suzhou, Čína

Východná brána alebo Brána orientu je najväčším spojeným mrakodrapom na svete a od svojho dokončenia v roku 2016 získala viacero ocenení. Ide o najvyššiu bránu na planéte, ktorá ponúka najhlbšiu súkromnú vínnu pivnicu a najvyšší bazén v Číne. Má však veľa kritikov. Miestni obyvatelia považujú chôdzu pod ňou za ponižujúcu", lebo na nich pôsobí, akoby ich nútila plaziť sa medzi niekoho nohami.

Centrum Pompidou, Paríž, Francúzsko

Nie je ťažké pochopiť, prečo miestni túto budovu nemajú príliš v láske. Vyzerá totiž akoby ju pokrývalo lešenie. Centrum dokončili v roku 1977 a nachádza sa v nej zbierka moderného a súčasného umenia v Európe.

Budova, ktorú stavali naopak: Viete, kde sa nachádza?

Dizajn exoskeletu je nielen nevzhľadný, ale je v konflikte s historickou architektúrou hlavného mesta, pretože budovu obklopujú krásne staré budovy, vrátane najstaršieho domu v meste z roku 1407. Za architektúru stavby sú zodpovední Angličan Richard Rodgers a Talian Renzo Piano. Rodgers raz priznal, že jedna Parížanka sa kvôli vzhľadu budovy tak rozzúrila, že mu tresla dáždnikom po hlave.

Údolie padlých, Madrid, Španielsko

Je ťažké uveriť, že miestni obyvatelia by mohli nenávidieť pamiatku, ktorá je pamätníkom padlých v občianskej vojne v rokoch 1936-1939. No je to kvôli tomu, že slúži aj ako hrob generála Francisca Franca, brutálneho diktátora, ktorý údajne prinútil postaviť pamätník tisíce politických väzňov. Jaume Basch, katalánsky politik v roku 2017 komplex dokonca označil za niečo podobné ako koncentračný tábor nacistov. Nachádzajú sa tu pozostatky asi 40-tisíc tiel, ale iba Franco a Jose Antonio Primo de Rivera sú pochovaní vnútri kostola. Bezpečnostné opatrenia sprísnili po tom, čo objekt bombardovali v roku 1999 antifašisti.

Palác parlamentu, Bukurešť, Rumunsko

Bukurešťský palác parlamentu je najnenávidenejšou budovou v meste. Vďaka bohatej architektúre, ktorá v noci žiari zlatom patrí medzi obľúbené atrakcie v Bukurešti, ktorá láka turistov z celého sveta. Miestni však budovu opovrhujú, pretože palác pôvodne postavili pre komunistického diktátora Nicolae Ceausescu.

Dom z polystyrénu odolá prírodným katastrofám, mohli by ste si ho dovoliť?

Kým národ musel znášať extrémnu chudobu, Ceausescu investoval bohatstvo krajiny do stavby paláca. Napriek tomu, že komunistický režim padol v roku 1989, honosná budova rumunského parlamentu obyvateľom mesta neustále pripomína bolestnú históriu.

Socha Krista Kráľa, Swiebodzin, Poľsko

Socha Krista Kráľa je najvyššia socha Ježiša na planéte. Svojou výškou 33 metrov súperí so sochou Krista Spasiteľa v Riu de Janeiro. Napriek tomu ide o jednu z najkontroverznejších pamiatok v Poľsku, ktorá vyvolala nezhody medzi kresťanmi aj ateistami. Tŕňom v oku je už jej umiestnenie, pretože sa nachádza v blízkosti hraníc s Nemeckom pri diaľnici Berlín - Varšava, neďaleko veľkého supermarketu. Jednou z posledných kontroverzií bola nedávna inštalácia antén v rámci Ježišovej koruny na vysielanie internetového signálu pre farnosť.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain, Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manželský rozhovor po svadobnej noci:
- Drahá moja, ako som zistil minulú noc, nebol som prvý.
- Miláčik môj, ja ako som zistila minulú noc, tak ani posledný.

 
Virtuálny barAggravation Aggravation
  • 5 cl škótskej whisky
  • 2 cl kahlúy
  • 2 cl smotany