Centrum.sk: Streda, 23.10.2019
meniny má Alojza
   

Brutálne náboženské rituály, z ktorých mrazí

4.10.2019 | Úlety

Nezainteresovanému človeku sa môže zdať v náboženstve všetko nezmyselné a absurdné. Ale pre tých, ktorí veria majú náboženské činy hlboký a život ovplyvňujúci význam. Existujú však niektoré náboženské praktiky a obrady, ktoré aj sú „silnou kávou" aj v očiach veriacich. Ponúkame vám prehľad najšokujúcejších náboženských obradov, ktoré rozhodne nie sú určené pre citlivé povahy.

Posvätná mortifikácia - umŕtvovanie

Pre mnohých kresťanov je telo niečo, čo človeku sťažuje sústredenie na Boha, pretože ho rozptyľujú telesné veci. Jednou z najjednoduchší foriem potlačenia telesných potrieb je napríklad pôst. Existujú však i veriaci, ktorí urobili ešte krok ďalej. Svätá Gemma Galgani praktizovala mučenie, aby si stále pamätala Ježišove utrpenie.

Posmrtné rituály v iných krajinách: Prečo vyberajú mŕtvych z hrobov?

Spočiatku si uviazala lano s viacerými uzlami pevne okolo pásu. Keď jej uzly začali vrastať do tela, používala biče, neskôr šnúru s klincami, ktorú si tiež omotala okolo pásu. Mnoho svätých, aby ukázali svoj odpor voči tomuto svetu si ho robili čo najbolestivejší. Niektorí si mysleli, že priveľa vody spôsobuje démonické myšlienky, a preto šírili presvedčenie, aby ľudia nepili na horúcom slnku. Iní vydržali stáť na jednom mieste tak dlho, až im nohy odumreli alebo držali ruky v modlitbe, až kým im neochrnuli.

Bohyňa Cybele a samokastrácia
Bohyňu Cybele uctievali na starovekom Blízkom východe, v Grécku a v Ríme. Zvyčajne ju zobrazovali s tamburínou a v sprievode levov. Považovali ju za univerzálnu Matku, pretože z nej vzišli všetci ostatní bohovia, ľudia a zvieratá. Archeológovia objavili obrázky bohyne, ktoré sú staré až osemtisíc rokov. V Grécku a Ríme sa však kňazi, tzv. galli, ktorí uctievali Cybele, odlišovali od ostatných - boli eunuchovia. Na marcovom festivale známom ako Deň krvi si odrezávali vlastné genitálie. Pri vykopávkach vedci našli ozdobné svorky, ktoré kňazi používali na zastavenie krvi z rán. Po vykastrovaní si kňazi obliekali ženské šaty, nosili náušnice a náramky a tiež make-up. Neobvyklá praktika, ale koniec-koncov, Cybele bola Veľká Matka.

Mumifikácia sokušinbutsu

Mumifikácia je známa z mnohých kultúr, zdá sa však, že Japonsko vyniká tým, že má „vyrobené" múmie zo živých ľudí. Praktiku známu ako sokušinbutsu podstúpilo najmenej 17 mníchov, ktorí dosiahli nesmrteľnosť vytvorením vlastnej múmie. Mnísi napodobňovali historickú postavu zvanú Kukai, ktorý sa vraj pochoval do hrobky, aby sa mohol vrátiť neskôr. Nie všetky pokusy o kopírovanie Kukai fungovali, pretože niektorí mnísi sa po pochovaní začali rozkladať.

Kruté rituály: Takto sa v rôznych kmeňoch stávajú z chlapcov muži

Tí, ktorí sa chceli stať múmiami, museli podstúpiť veľmi nepríjemný proces. Najprv sa vzdali obilnín a jedli iba orechy, aby znížili množstvo telesného tuku. Počas tohto obdobia pili slanú vodu, aby znížili množstvo vody v tele na absolútne minimum. Nakoniec vypili jedovatý čaj zo stromu, z ktorého vyrábali fermež. Jeho zlúčeniny pomáhali zakonzervovať telo. Následne mnícha spustili do jamy v krabici a zakryli ho aktívnym uhlím. Každý deň zazvonil, aby svojim nasledovníkom oznámil, že je ešte nažive. Keď mních prestal zvoniť, ostatní vytiahli z krabice vzduchové a vodné trubice, jamu zapečatili a nechali takto tisíc dní. Keď po vykopaní zistili, že telo je mumifikované, umiestnili ho do svätyne. Nie je známe, koľko pokusov o sokušinbutsu nevyšlo, pretože ostatní mnísi pravdepodobne hnijúce telá v tichosti opäť pochovali.

Rámčeky Kavadis

Na hinduistickom festivale Thaipusam v Malajzii môžete vidieť všetky druhy náboženských rituálov - od modlitieb, tanca, spevu až po zabodávanie predmetov do tela. Festival sa koná na počesť hinduistického boha Murugana a každý rok sa na ňom zúčastnia stovky tisíc veriacich. Pred hlavnou oslavou odvezie strieborný vozík obraz lorda Murugana smerom k chrámu v jaskyniach Batu, kde strávi slávnosti. Jedným zo spôsobov ako bohu prejaviť oddanosť, je pripojiť sa k sprievodu do jaskýň alebo priniesť mlieko ako obetu.

Hororové aztécke rituály: boli plné násilia a krvi

Niektorí veriaci však uprednostňujú extrémnejšiu formu, ktorá spočíva v tom, že nosia dekoratívne drevené rámčeky - kavadis. Rámy sú uchytené k pokožke pomocou háčikov. Iní veriaci ťahajú vozíky až do chrámu iba za háčiky na svojej koži. Niektorí ľudia majú v jazyku a lícach špajle alebo symbolické kopije. S potlačenou silou reči sa môžu úplne sústrediť na uctievanie svojho boha.

Festival Urs
Každý rok tisíce moslimov putujú do Ajmeru v Indii, aby oslávili festival Urs, ktorý sa koná sa počesť svätého Sufiho Moinuddina Chishtiho. Na festivale sa odohrávajú zvyčajné veci. Veriaci sa modlia a obetujú, napríklad recitujú básne a spievajú piesne. Lenže, to nie je všetko. Kým niektorí považujú bičovanie za postačujúce na preukázanie svojej oddanosti, iní veriaci vieru dokazujú tak, že si do jazykov zapichujú ostré náradie. Najväčší obdiv patrí tým, ktorí si vtlačia nôž za očnú guľu, aby ju vylúpli. Táto prax ukazuje úplnú vieru a oddanosť zo strany praktizujúcich, pretože skutočne veria, že sa im nič nestane. Stačí však jeden nesprávny pohyb...

Autor: Radomír
Foto: Youtube, Shutterstock


Focus Media


Čo máte spoločné s Lady Gaga?
Otestovalo sa 18233 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Manželka celú noc neprišla domov, asi má milenca."
"Prosím vás, to hneď nemôžete myslieť na to najhoršie. Možno ju len prešlo auto."

 
Virtuálny barVitanáboj Vitanáboj
  • 6 cl vodky energy
  • 4 cl multivitamínového džúsu
  • physalis