Centrum.sk: Utorok, 12.11.2019
meniny má Svätopluk
   

Bizarný dom: Pri jeho stavbe použili betón a čistiaci prostriedok

4.8.2019 | Úlety

Mestečko Montezuma v Kostarike obývajú v prevažnej miere surfisti a hipíci. Katrin, ktorá sa sem presťahovala, sa rozhodla do neštandardnej komunity zapadnúť neštandardným bývaním. Dom si postavila z skutočne netradičnej kombinácie materiálov: betónu a čistiaceho prostriedku.


Sýtozelené obydlie je unikátom aj v takom kreatívnom mestečku, akým je Montezuma. Katrin tvrdí, že nik netušil, čo chce použiť pri stavbe domu, ani ako napokon bude obydlie vyzerať. Amatérska architekta ho navrhla sama. Ide o spojenie troch kupol do jednej kompaktnej stavby.

Miesta, ktoré si príroda od ľudí vzala späť

Keď sa prvýkrát stretla s majiteľom stavebnej firmy, ktorá mala projekt realizovať, stretla sa len so smiechom a nepochopením. Muž ju označil za tak trochu šialenú, napokon však uňho prevládla zvedavosť. Sám chcel zistiť, či budú stavebné materiály držať pokope.


Katrin pracovala na stavbe spolu s robotníkmi. Tvárnice si vyrábali sami ručne zo zmesi betónu a peny, ktorá vznikla z čistiaceho prostriedku na riad. Vykúpila všetok čistič v Montezume, kým sa jej podarilo vytvoriť správnu penu. Nesmela byť príliš hustá, na to však Katrin prišla až po sérii experimentov. Napokon sa však jej a robotníkom podarilo vytvoriť potrebných 1200 tvárnic.

Miniatúrne domčeky: Neuveríte, z čoho sú vyrobené

Majiteľka domu prešvihla nielen termín dokončenia stavby, ale aj rozpočet. Našťastie úrady v Montezume nepracujú práve najefektívnejšie a s lehotami si tu nik nerobí veľa starostí. Navyše jej nezvyčajný dom získal rešpekt prakticky u všetkých obyvateľov mesta. Málokto si myslel, že sa stavbu podarí niekedy dokončiť.


Napokon sa to však podarilo a Katrin dnes v dome nielen býva, ale jednu časť aj prenajíma cestovateľom, ktorí toho veľa nepotrebujú. A v raji surfistov, akým je Montezuma, sa takých potuluje veľa.

Autor: Liam
Foto: Greenmoonlodge.com


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ako sa povie policajtova žena po španielsky? Doňa Debilita

 
Virtuálny barClaire Claire
  • 4 cl brandy
  • 1 žĺtok
  • 2 cl cukrového sirupu
  • studená čierna káva
  • mletá káva