Centrum.sk: Štvrtok, 14.11.2019
meniny má Irma
   

Bizarné rastliny: Viete, ktorá dokáže vstať z mŕtvych?

26.10.2018 | Úlety

Ak rozoznáte maximálne ružu od karafiátu, budete prekvapení, aké rôzne rastliny sa v našej prírode ukrývajú. Kvety totiž nemusia len krásne voňať, ale aj maximálne zapáchať, dokážu požierať živočíchov či predviesť zmŕtvychvstanie. V nasledujúcich riadkoch vám ponúkame fascinujúce príklady z ríše rastlín.

Welwitschia mirabilis - Velvíčia podivná (cibuľa púšte)

Velvíčia podivná patrí k najodolnejším rastlinám na svete, keďže rastie v púšťach Namíbie. Fascinujúce je, že má iba dva zelené listy, ktoré ležia tesne nad zemou. Každý z nich môže dorásť do dĺžky až 2,5 metra, čo predstavuje v celej rastlinnej ríši absolútne unikum. Jej „drevo" tvorí vlastne len tmavá hmota bez samotnej drevenej štruktúry a letokruhov. Rastlina preniká koreňmi do hĺbky troch metrov, pričom práve nimi nasáva vodu, ktorá pri ojedinelých dažďoch, hmle či rose kvapká z listov.

Krásne rastliny, ktoré vás bolestivo zabijú. Rastú aj u nás?

Bez akejkoľvek vlahy pritom vydrží aj päť rokov. Velvíčia sa dožíva úctyhodného veku. Vďaka novým metódam vedci zistili, že už relatívne malé rastliny sú 500 až 600 rokov staré, preto vek veľkých rastlín odhadujú na dve až tri tisícky rokov. Rastlina je jedlá, veľmi dobre chutí surová, ale aj pečená v horúcom popole, vďaka čomu získala svoje druhé meno onyanga, čo znamená cibuľa púšte.

Amorphophallus titanum - zmijovec titánsky

Táto rastlina je zaujímavá hneď niekoľkými špecifikami. Zmijovec vyrastá z podzemnej hľuzy, pričom jeho kvet nepríjemne zapácha. Zápach pripomína smrad hnijúceho mäsa, čím si získal označenie najsmradľavejší kvet sveta. Jeho pach cítiť niekedy až do vzdialenosti 800 metrov, no rastlina kvitne maximálne 72 hodín.

Našiel sa najstarší strom v Európe, uhádnete, koľko má rokov?

Rekordná je tiež veľkosť kvetu. Ide o najväčšie súkvetie na svete, ktoré dosahuje priemerne 1,5 metra, list je často až päť metrov dlhý a sedem metrov široký. Hľuza tohto obra môže vážiť až 75 kíl.

Baobab

Slávny strom má svoj domov v subsaharskej Afrike, v Austrálii, ale hlavne na Madagaskare. Keďže žije v suchých oblastiach, jedným z prejavov jeho skvelej adaptácie sú korene, ktoré siahajú až 90 metrov od samotného stromu. Typickým znakom stromu je hrubý kmeň. Tesne pod kôrou má fotosyntetickú vrstvu, ktorá mu umožňuje využívať energiu slnka aj v obdobiach sucha, keď strom nemá listy. Pod touto vrstvou sú tuhé vlákna, ktorá chránia strom pred ohňom, pričom jeho drevo je vďaka pórovitej štruktúre zásobárňou vody. V období sucha spotrebuje svoje zásoby vody (až 300 litrov) a obvod kmeňa sa zmenší aj o niekoľko desiatok centimetrov.

Mimosa pudica - citlivka

Mimóza alebo citlivka či hanblivka je pôsobivá rastlina, ktorej listy i celé výhonky zvädnú, ak sa ich čo i len letmo dotknete. Po niekoľkých minútach sa však opäť „preberú" k životu. Tento prejav jej umožňuje „hydraulický" systém, ktorý po dotyku presunie vodu vo vnútri buniek do stonky.

Najosamelejší strom sveta: Jeho príbeh je naozaj jedinečný

Tieto mikroskopické zmeny vedú k tomu, že list sa pohne a zmení tvar. Citlivka svojimi reakciami inšpirovala vedcov, ktorí sa v laboratóriách snažia využiť rovnaké hydraulické vlastnosti rastliny a pomocou nich zlepšovať mikroštruktúru materiálov.

Selaginella lepidophylla - rastlina zmŕtvychvstania

Hovorí vám niečo názov „Ruža z Jericha" alebo „Ruža Panny Márie"? Toto pomenovanie odkazuje na jednu z množstva legiend, ktoré rozšírili križiaci, keď Mária túto rastlinu obetovala ako poďakovanie pri úteku do Egypta. Je to vzácna a vskutku nevšedná rastlina a vraj aj liečivá. Dokáže regulovať hospodárenie s vodou do takej miery, že pri jej nedostatku vyschne, ale neuschne celkom, len sa zvinie a zmení farbu. Akonáhle príde do styku s vlahou akoby šibnutím čarovného prútika zazelená.

Dionaea muscipula - mucholapka

Táto mäsožravka je najslávnejšia zo všetkých mäsožravých rastlín vďaka aktívnej a efektívnej povahe jej unikátnych pascí. Pestovatelia ju majú veľmi radi, pretože im umožňuje pozorovať lovenie koristi v priamom prenose. Tvoria ju dva laloky, v ktorých sú citlivé štetinky. Keď korisť štetinky podráždi, pasca sa rýchlo zatvorí. Rastlinka počas jednej sekundy dokáže „zjesť" muchu, mravca či pavúka. Napriek tomuto výživnému prilepšeniu ju však nesmiete zabudnúť polievať...

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Mám si dať ešte jedno pivko alebo nie? Brucho hovorí, že áno, hlava zase, že nie. Hlava je múdrejšia než žalúdok. Preto múdrejší ustúpi."

 
Virtuálny barApple Stock Apple Stock
  • 4 cl Fernet Stock Citrus
  • 12 cl jablkového džúsu
  • škorica