Centrum.sk: Nedeľa, 20.10.2019
meniny má Vendelín
   

Bizarné duely minulosti: Jeden trval 19 rokov, ďalší sa odohral v balónoch

19.2.2019 | Úlety

Duel bol po stáročia otázkou cti. Stačilo niekoho uraziť a museli ste prijať jeho výzvu na duel. Súboje mali prísne pravidlá a etiketu. Mnohé končili smrťou jedného z účastníkov, no odohrali sa i také, ktoré aj po dlhých rokoch vyvolávajú úsmev na perách.

Nenapraviteľný rebel a romantik vs. intrigán

Puškin je príkladom neskrotnej vášne, búrlivého temperamentu. Dvakrát absolvoval vyhnanstvo za epigramy zosmiešňujúce cára a za kritické verše proti samoderžaviu, ale napriek tomu nikdy nedržal jazyk za zubami. Puškina vôbec nebol problém vyprovokovať, súboje mal rád. A tento svojrázny koníček sa mu stal osudným.

FOTO: Keď duely zažíívali renesanciu: V súbojoch s pištolami džentlmeni neumierali

Posledný duel mu totiž vôbec nevyšiel. Veľkým ctiteľom jeho manželky Natálie bol intrigán, francúzsky dôstojník d'Anthes, s ktorým mal Puškin viacero sporov. Básnik mal 38 rokov, keď dôstojníka vyzval na súboj. V osudný deň 8. februára 1837 si spisovateľ zašiel do cukrárne Wolf&Beranger na Nev¬skom prospekte, o pol jednej zamieril do neďalekej katedrály, aby sa pomodlil. Streľba z pištole patrila medzi jeho obľúbené disciplíny. Duelanti mali strieľať zo vzdialenosti dvadsiatich krokov. Lenže, d'Anthese vystrelil skôr než došiel na stanovené miesto a Puškina vážne zranil. Na druhý deň spisovateľ zraneniam podľahol.

Duelantom bol aj budúci americký prezident

V roku 1806 sa Andrew Jackson dostal do slovnej potýčky s advokátom Charlesom Dickinsonom. Ich spor vyvrcholil osobnými invektívami a vážnou urážkou Jacksonovej manželky, čo Jackson ako správny manžel nemohol nechať len tak. Preto vyzval Dickinsa na duel pištoľami. Obaja vystrelili, no Jacksonova zbraň zlyhala.

Bitka o Karánsebes: Keď Rakúšania porazili samých seba

Guľka, ktorú vystrelil Dickinson, zlomila protivníkovi dve rebrá a uviazla iba päť centimetrov od srdca. Napriek zraneniu a tomu, že pravidlá duelu to nedovoľujú, Jackson vystrelil ešte raz a Dickinsona zastrelil. Hoci Jackson porušil etické pravidlá duelu, nikdy ho neobvinili z vraždy a po rokoch sa dokonca stal siedmym americkým prezidentom. S guľkou blízko srdca prežil 39 rokov, keďže lekári ju nedokázali vybrať.

Neodhadnúť správny vek bolo vždy riskantné

Duely neboli výlučne v mužskej réžii. Vzplanúť hnevom a bojovať v dueli dokázali aj ženy. Napríklad narážky na vek sú v dámskej spoločnosti problémom od nepamäti. V roku 1792 sa počas konverzácie pani Elphinstoneová netaktne vyjadrila k veku lady Braddockovej a označila ju za staršiu než bola v skutočnosti.

Japonská rituálna samovražda seppuku: Viete, ako prebiehala?

Lady Braddocková preto vyzvala pani Elphinstoneovú na duel: „Vyberte si zbraň. Meč, alebo pištoľ?" Duelantka si vybrala obe! Najprv bojovali pištoľami, no výsledkom bol akurát zničený klobúk lady Braddockovej. Následne dámy siahli po mečoch. Keď po krátkom zápasení lady Braddocková zasiahla rameno svojej protivníčky, prestali bojovať a dohodli sa, že pani Elphinstoneová sa písomne ospravedlní.

Duel, ktorý trval 19 rokov

Francois Fournier-Sarloveze pôsobil koncom 18. storočia ako kapitán francúzskej armády. Bol to hašterivý a oplzlý chlapík, ktorého najväčšou vášňou boli práve duely. Keď ho na súboj vyzval kapitán Pierre Dupont, Fornier sa potešil. Ani jeden z nich však netušil, že ich duel mečmi bude trvať takmer dve desaťročia. Počas prvého duelu Fornier bodol súpera do ramena a znemožnil mu v súboji pokračovať. Samozrejme, ranený žiadal odvetu, v ktorej zas súpera zasiahol on.

FOTO: Detailné fotky Mesiaca z 19. storočia, ktoré o 100 rokov predbehli dobu

Duelanti, nespokojní s nerozhodným stavom, skrížili svoje zbrane aj tretíkrát. Tentoraz skončili so zranením obaja. To však nebolo všetko. V roku 1813 sa chcel Dupont oženiť, no jeho snúbenica nechcela riskovať, že manžel zahynie v súboji. Preto Dupont vymyslel lesť. Súhlasil s posledným duelom, ale tentoraz s pištoľami. Pred streľbou si vyzliekol kabát a zavesil ho na palicu, čím soka zmiatol. Fournier vypálil, no trafil kabát bez strelca. Dupont streľbu neopätoval pod podmienkou, že ich spor tým končí a nechal bezbranného soka žiť. Kým obaja muži prišli k rozumu, prešlo „iba" 19 rokov.

Prvý duel v balóne

V roku 1808 sa jedna francúzska balerína bezhlavo zamilovala do dvoch veľavážených pánov. Súperi v láske sa dohodli, že neexistuje lepší spôsob ako dilemu vyriešiť, než súboj. Pán Granpree bez váhania vyzval pána Le Pique na duel. Kuriózne na tomto súboji je, že duelanti ho viedli z balónov. Po mesiaci tréningu, v máji, sa stretli na poli neďaleko Paríža.

Interaktívna mapa ukáže, kde by vás v Londýne najskôr zavraždili

Vliezli so sekundantmi do pripravených balónov a elegantne sa vzniesli nad dav divákov. Ako prvý vystrelil Le Pique, ale balón protivníka minul. Granpree streľbu opätoval presným výstrelom. Zasiahol sokov balón a ten začal nekontrolovateľne padať, až sa zastavil na streche neďalekého domu, kde muž po náraze zomrel. Pán Granpree na znak víťazstva nechal svoj balón vysoko vystúpiť, no po pristátí zažil rozčarovanie. Balerína mu utiekla s iným fanúšikom.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Sestrička, akú teplotu má pacient.
- Normálnu, pán doktor. Izbovú. 18 stupňov.

 
Virtuálny barAbsolut Blue Moon Absolut Blue Moon
  • 4 cl vodky
  • 4 cl Blue curacca
  • 4 cl ananásového džúsu
  • 1 plátok ananásu
  • ľad