Centrum.sk: Nedeľa, 17.11.2019
meniny má Klaudia
   

Bez zubov a slepého čreva: Takto vyzerá život v Antarktíde

1.8.2017 | Úlety

Štvrtý najväčší kontinent na planéte skrýva v sebe mnoho zaujímavostí a paradoxov. Patrí medzi najchladnejšie, najsuchšie, najprázdnejšie a najvyššie miesto na zemeguli. Južný pól je zároveň jedným z najizolovanejších miest. Ak sa aj napriek týmto faktom rozhodnete nejaký ten týždeň stráviť na tomto nádhernom kúsku Zeme, možno sa vám zídu nasledujúce informácie.

Bez zubov a čreva

Jedným z najabsurdnejších, i keď logicky vysvetliteľných nariadení je, že ak chcete na Antarktíde zostať aj počas zimných mesiacov nesmiete mať žiadne zuby múdrosti ani slepé črevo. A to napriek tomu, že s nimi nemáte žiadne problémy a ani ste nikdy nemali. Keby vás totiž zasiahla nekontrolovateľná bolesť, riešenie situácie je nemožné.

Zázraky Antarktídy: Čo ukrýva najdrsnejší kontinent?

Stanice sú počas zimných mesiacov úplne izolované a dopraviť sa sem je nesplniteľná úloha. Keďže počas zimných mesiacov zamrznú aj lietadlá či hydraulická kvapalina, akákoľvek evakuácia je nepredstaviteľná.

Náboženský život

Ak ste silne veriaci a chcete stráviť niekoľko týždňov či mesiacov na Antarktíde, nemusíte mať obavy, lebo vedci mysleli aj na to. Na Antarktíde nájdete až sedem kostolov, v ktorých sa môžete modliť do sýtosti. Okrem katolíckych kostolov sa tu nachádza aj jeden pre pravoslávnych veriacich. Určite nečakajte honosné a starobylé chrámy. Zväčša ide o výtvory vedeckej obce, do ktorých sa zmestí od pár jednotlivcov až po desiatky veriacich.

Mestský život

Antarktída síce nepatrí žiadnej krajine, ale neznamená to, že na nej nevznikajú malé mestečká. Jedno si vybudovalo Čile a nazvalo ho Villa Las Estrellas (Mesto hviezd). A v lete je v ňom naozaj rušno. So svojimi 150 prechodnými obyvateľmi môže konkurovať menším dedinkám. Počas zimného obdobia si to mnohí predsa len rozmyslia a zavítajú naspäť do rodného Čile, takže obyvateľov je asi polovica.

Krvavé vodopády v Antarktíde

Trvalý pobyt v mestečku nemá nikto. V Meste hviezd by ste bez problémov našli školu, nemocnicu a dokonca poštu. Problém nie je ani s internetovým a mobilným pokrytím, ktoré sa v oblasti postupne rozrastá.

Klub 300

Klub 300 je pomenovanie skupiny osôb, ktoré vydržali pobyt vonku s teplotným rozdielom 300 stupňov Fahrenheita (166 stupňov Celzia) po dobu aspoň niekoľkých minút. Tato praktika vznikla na polárnej stanici na Antarktíde. Účastníci Klubu 300 si počkajú na deň, keď teplota klesne pod -100 stupňov Fahrenheita (-73 stupňov Celzia). Najprv sa všetci zahrejú v saune rozohriatej na 200 stupňov Fahrenheita (93 stupňov Celzia) po dobu desiatich minút. Potom vybehnú von a úplne nahí bežia po snehu k tzv. Ceremonial Pole (kovová guľa na podstavci obklopená vlajkami štátov, ktoré podpísali Zmluvu o Antarktíde). Vzápätí sa otužilci vrátia naspäť do sauny, často s podporou alkoholických nápojov.

Pohyb Južného pólu

Vrstva ľadu na južnom póle má hrúbku tri kilometre a má tendenciu sa „kĺzať". Hoci skutočný geografický južný pól sa nehýbe, jeho označenie a budovy sa posúvajú denne asi o 2,5 cm. Čiže všetko na póle sa mierne presúva a za rok pokojne môžete svoj dom nájsť o zhruba deväť metrov ďalej. Keďže zememerači dokážu presne lokalizovať Južný pól, jeho označenie každoročne presunú.

Časové pásma

Teoreticky by mohli byť v Antarktíde všetky časové pásma, pretože ňou prechádzajú všetky poludníky. V praxi je rozhodujúce, akým časom sa riadi konkrétna výskumná stanica. Mnohé používajú čas svojej materskej krajiny alebo zásobovacej základne. Keď žijete na južnom póle, môžete vstúpiť do ľubovoľného časového pásma iba tak, že prejdete pár krokov. Zaujímavé je to hlavne na Silvestra, pretože si znova a znova môžete pripiť na Nový rok s každým ďalším krokom, ktorý urobíte.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Neviem sa rozhodnúť, či po smrti sa mám dať spáliť alebo pochovať!
- A čo ti radí manžel?
- Aby so sa dala vypchať!

 
Virtuálny barAdria Look Adria Look
  • 2 cl ginu
  • 2 cl Curacao blue
  • šampanské na doliatie
  • 2 cl citrónovej šťavy
  • marhuľa na ozdobenie