Centrum.sk: Piatok, 22.11.2019
meniny má Cecília
   

Ako z filmu o apokalypse: Na Sibirí zažili čierne ráno

24.8.2019 | Úlety

Obyvatelia Verchojansku, jedného z najmenších ruských miest ležiaceho na ďalekej Sibíri, zažili pocit deja vu. Zobudili sa totiž do absolútne tmavého rána. Čosi podobné zažili už v roku 2018. Aj vtedy už malo byť Slnko vysoko na oblohe, miesto toho však v uliciach panovala tma.


Verchojansk leží vyše 4500 kilometrov východne od Moskvy a svojho času sem posielali do vyhnanstva politických väzňov. V polovici augusta tu Slnko vychádza okolo štvrtej ráno, a tak by mali byť fotografie zhotovené o ôsmej už svetlé. Ibaže sa tak nestalo. Ráno bolo takmer úplne tmavé len s jemným nádychom žltej, ktorý všetkému dodával hororovú atmosféru.

FOTO: Žulové mesto na Sibíri: objavili ho až nedávno

Miestni sa však nezľakli, svedkami rovnakého fenoménu boli už v júli 2018. Nielen Verchojansk, ale aj iné mestečká a dedinky v odľahlej Jakutskej republike sa prebudili do čierneho rána. „Akoby niekto vypol Slnko," posťažoval sa jeden z obyvateľov Verchojansku na sociálnej sieti. „Stane sa z toho tradícia?"

FOTO: Lov vlkov na Sibíri: v mrazivej tundre prebieha boj o soby

Na vine sú zrejme obrovské lesné požiare na Sibíri, hoci úrady oficiálne túto možnosť nepotvrdili. Do ovzdušia sa uvoľňujú nepredstaviteľné množstvá oxidu uhoľného, ktorý sa v atmosfére môže zhlukovať do hustých čiernych mračien schopných zatieniť slnečné lúče.


Vo vzduchu namerali meteorológovia pomerne vysokú koncentráciu oxidu uhoľného: až 7,19 miligramu na meter kubických, pričom povolená hranica je päť miligramov na meter kubický. Sú však dosť zmätení, pretože hoci ide o vysoké číslo, na zatemnenie Slnka by nemalo stačiť. Na oficiálne vysvetlenie príčiny toho, prečo sa Verchojansk prebral do tmy, si teda ešte počkáme.

Autor: Liam
Foto: Youtube


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čo sa opýta blondínka tesne po tom ako porodí dieťa? Je naozaj moje?

 
Virtuálny barAdonis Adonis
  • 2 cl Vermouth Bianco
  • 1 cl Vermouth Rosso
  • 2 cl Sherry Fino
  • 1 strek likéru Orange bitter