Centrum.sk: Sobota, 21.9.2019
meniny má Matúš
   

Ako sa kedysi bojovalo proti klebetám? ženy poriadne trpeli

28.8.2019 | Úlety

Ohováranie je aj dnes trestným činom a v minulosti tomu nebolo inak. Rozdiel je však v tom, aký trest zaň hrozí. Zatiaľ čo dnes ide zväčša o finančnú pokutu či podmienečné odňatie slobody, pred pár stovkami rokov to bolo podstatne drastickejšie.


V 16. a 17. storočí sa v Anglicku a Škótsku používal nástroj zvaný „scold´s bridle", vo voľnom preklade čosi ako uzda pre hašterivé ženy, klebetnice. V minulosti sa termínom „scold" označovala žena, ktorá „rušila pokoj svojich susedov klebetením, ohováraním a osočovaním."

Krvavý orol: Vikingské mučenie, ktoré spravilo z odsúdenca trosku

Ženy, ktoré nevedeli vyjsť so susedmi, nadávali na svojich manželov či si dovolili hádať sa s kňazmi nepatrili medzi najobľúbenejšie členky komunity. Nie je známe, kto ako prvý prišiel s myšlienkou, ako ich umlčať, idea sa každopádne uchytila a uzdy sa začali šíriť.

Najbrutálnejšia poprava pochádza z Číny, človek zomieral po tisíckach rezov

Uzda pre hašterivú ženu mala jednoduchú konštrukciu. Do úst sa vkladal kovový plátok o rozmere asi 5x2 centimetre, ktorý bol pripevnený k železnej konštrukcii. Tento plátok nielenže tlačil na jazyk a bránil dotyčnej rozprávať, ale spôsoboval aj nadmernú produkciu slín a časom aj poriadnu bolesť čeľustí. Išlo tak o nástroj dva v jednom: ženu aj mučil a zároveň jej spôsoboval verejné poníženie, keď musela kráčať ulicami. V ešte barbarskejších prípadoch bol plátok buď nabrúsený, alebo vybavený ostňami.

Ako prebiehala poprava v 18. storočí? Nič pre slabé žalúdky

Prvýkrát uzdu použili v Škótsku v 16. storočí ako trest pre čarodejnice. Až v Anglicku sa uzda pretransformovala na nástroj, ktorým sa trestali klebetnice a neverné ženy. Vo väčšine miest a dedín už síce mali takzvané „ponorné kreslo", na ktorom previnilé ženy potápali do riek a jazier a nechávali ich, často aj viackrát", dôjsť až na koniec s dychom, uzda však tieto kreslá neraz z pozície nástroja na výkon trestu vytlačila.


V Škótsku ženy s uzdami vláčili po uliciach, aby si ich susedia mohli poriadne prezrieť a prípadne po nich hodiť hnilé ovocie a zeleninu. Neraz sa stalo, že tým, kto ženu vliekol, bol jej vlastný manžel. A zatiaľ čo v 17. storočí sa používanie uzdy postupne vytratilo, v takom Nemecku vymizlo až začiatkom 19. storočia. A to je v podstate nedávno.

Autor: Noel
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Prečo keď vaša žena alebo prieteľka otehotnie, všetky jej priateľky hladia jej brucho a hovoria "gratulujem" - ale žiadna nepohladí vášho vtáka a nepovie "dobrá práca"???

 
Virtuálny barLetec Letec
  • 5 cl rum
  • 1,5 cl citrónová šťava
  • grenadína
  • šampanské