Centrum.sk: Streda, 23.10.2019
meniny má Alojza
   

Aké konce sveta nás môžu čakať? Aj filmové scenáre sú teoreticky reálne

30.7.2019 | Úlety

Ľudia sa vždy pohrávali s predstavou konca života na Zemi. Existujú rôzne biblické príbehy, napríklad ako Noemova archa, v ktorých prírodné katastrofy zničili väčšinu ľudstva. Po druhej svetovej vojne sa stal reálnym strach z nukleárneho zničenia sveta. Vzniklo mnoho kníh a filmov, ktoré sa touto predstavou pohrávali. V súčasnosti sa obavy presunuli smerom k environmentálnym problémom. Ktoré z ponúkaných fikcií o konci sveta sú však teoreticky možné?


Globálny požiar

V austrálskom filme These Final Hours zasiahol meteorit Zem v severnom Atlantiku. Vznikol veľký požiar, ktorý pohltil svet. Ľuďom ostáva posledných 12 hodín života. Meteory padajúce na Zem sú základnou témou katastrofických filmov. Avšak čo odlišuje tento film od iných je nezastaviteľná stena ohňa, ktorá likviduje Zem. Môže sa niečo také stať? Jeden výskumný tím verí, že sa to už stalo. Pokiaľ ide o zánik dinosaurov, väčšina vedcov verí, že k nemu došlo, keď kométa alebo asteroid zasiahli Zem v dnešnom Mexiku.

Filmy, ktoré zle predpovedali budúcnosť

Vznikol kráter Chicxulub, ktorý je široký asi 180 kilometrov. Stále však existuje veľa diskusií o tom, čo presne kométa alebo asteroid spôsobili vo zvyšku sveta. Vedci sú presvedčení, že po dopade kométy alebo asteroidu by vznikla ohnivá stena, ktorá by spálila Zem. Horninové častice by sa dostali nad atmosféru, tam by z nich vznikli zrnká piesku a znova prenikli atmosférou. Bolo by neuveriteľne horúco, atmosféra by mala 1500 stupňov Cezia. Bolo by to akoby každých šesť kilometrov vybuchla jedna megatonová bomba. Ohnivá stena by sa pohybovala vo vlne a pálila všetko, čo by jej stálo v ceste. Hlavný rozdiel medzi skutočným globálnym požiarom a tým vo filme je ten, že v skutočnosti by trval oveľa menej ako 12 hodín.

Hyperkán
V animovanej televíznej show Nevinná Venuša z Japonska svet úplne spustošila séria hyper hurikánov. Tie pripravili o život päť miliárd ľudí a zanechali svet v troskách, pričom známe sú aj pod názvom „hyperkán". Hyperkán by bol vysoký 64 kilometrov so silou vetra nad 965 kilometrov za hodinu, čím by bol osemkrát vyšší ako najväčší hurikán, aký kedy zaznamenali na Zemi, a rýchlosť vetra by bola dvojnásobná. Zničil by všetko, čo by mu stálo v ceste.

Muž pochoval pod zem 42 autobusov, dôvod je jediný

Hyperkány by sa stali realitou, keby sa veľká oblasť oceánu (asi 65 až 80 km) zahriala na 48,8 stupňa Celzia. Problém je v tom, že by nevznikol len jeden hyperkán, ale celá reťaz, až kým by sa nezmenili podmienky. Okrem škôd na pobreží by hyperkán prenikol do stratosféry, ktorá by neskôr priviedla vodnú paru do ozónu. To by zničilo celú ozónovú vrstvu do týždňa. Každý, kto by prežil túto katastrofu by musel žiť v podzemí a dúfať, že ozónová vrstva znovu narastie.

Vyhasnutie Slnka
Je rok 2057 a Slnko umiera. Častice nazývané „Q-ball" vstúpili do Slnka a odniesli jeho jadro. Fyzik Brian Cox, ktorý pôsobil ako vedecký poradca filmu Sunshine, povedal, že tieto častice môžu teoreticky existovať. Tvrdé však, že je trochu nepravdepodobné, že by zničili Slnko zvnútra. Najbližších päť až sedem miliárd rokov sa o existenciu Slnka nemusíme obávať, ale kto vie? Keby Slnko malo pomaly vyhasínať, najprv by sme mali problém s globálnym stmievaním, ktoré sa v súčasnosti práve deje. Na Zem dopadá menej slnečného svitu; v období medzi rokmi 1950 - 1990 sa z neho „stratilo" asi jedno až dve percentá. Dôvodom je znečistenie atmosféry, ktoré odráža slnečné svetlo od Zeme. Keď sa na Zem dostane menej slnečného svitu, severná pologuľa postupne vychladne. Výsledkom bude pomalšie odparovanie, čo znamená menej dažďa, následne sucho a hladomor. Iróniou je, že kvôli znečisteniu v atmosfére a s menším slnečným svitom by naopak teploty na Zemi stúpali.

Ľudstvo prežilo apokalypsu už neraz. Pozrite sa, kedy to bolo

Stalo by sa to na chvíľu predtým, než by všetko chladlo až by nastala doba ľadová. Keby Slnko prestalo fungovať úplne, do týždňa by sme si všimli, že priemerná teplota Zeme by bola -17 stupňov Celzia. V priebehu roka by teplota klesla na -73 stupňov Celzia, oceány by na povrchu zamrzli. Aby ľudia prežili, museli by žiť pod zamrznutou vodou v ponorkách alebo sa presťahovať na Island, kde je 84 percent krajiny vykurovanej geotermálnou energiou.

Narušenie mozgu mobilným signálom
V románe Stephena Kinga Cell z roku 2006 každý mobilný telefón na svete zazvoní súčasne. Keď ho ľudia zodvihnú, signál naruší ich mozgové vlny a zmení ich na vraždiacich zombíkov. Je naozaj možné, aby vlny z mobilného telefónu narušili naše mozgové vlny? Podľa niektorých výskumníkov sa to už deje. Vedci veria, že keby bol telefónny signál na správnej frekvencii, mohol by ovplyvniť správanie ľudí.

Čaka nás antibiotická apokalypsa?

Napríklad zistili, že ľudia majú problém zaspať, keď im k hlave priložia (bez ich vedomia) zapnutý telefón. Keby signál mal správnu frekvenciu na zmenu limbického systému mozgu, bol by to poriadny problém. Limbický systém totiž kontroluje emócie i vylučovanie adrenalínu. Keby frekvencia dokázala zvýšiť zlosť a hladinu adrenalínu, potom by sa každý, kto vlastní mobilný telefón mohol stať vraždiacim monštrom.

Druhú časť článku prinesieme v piatok 2. augusta.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Manželka celú noc neprišla domov, asi má milenca."
"Prosím vás, to hneď nemôžete myslieť na to najhoršie. Možno ju len prešlo auto."

 
Virtuálny barVitanáboj Vitanáboj
  • 6 cl vodky energy
  • 4 cl multivitamínového džúsu
  • physalis