Centrum.sk: Štvrtok, 22.8.2019
meniny má Tichomír
   

Zem má nový kontinent, Zélandia prepíše učebnice zemepisu

2.3.2017 | TechMag

Už onedlho sa zrejme budú prepisovať učebnice zemepisu. Kontinentov totiž údajne nie je sedem, ale až osem. Najnovším prírastkom do ich rodiny má byť Zélandia.

Ak existenciu Zélandie vedci naozaj potvrdia, pôjde s rozlohou 4,9 milióna kilometrov štvorcových o najmenší kontinent na Zemi. Leží východne od Austrálie a až 94 percent jeho povrchu sa nachádza pod hladinou Tichého oceánu. Patrí k nemu územie Nového Zélandu a francúzskeho zámorského teritória Nová Kaledónia.

Zázraky Antarktídy: čo ukrýva najdrsnejší kontinent?

Aké podmienky vlastne musí spĺňať pevnina na to, aby ju bolo možné charakterizovať ako kontinent? Sú štyri a 11 geológov v práci s názvom „Zélandia: skrytý kontinent Zeme" tvrdí, že Zélandia spĺňa všetky z nich.

Kritéria, ktoré musí pevnina splniť, aby bola kontinentom:1. Musí dostatočne vystupovať z oceánskeho dna2. Prítomné musia byť tri druhy hornín: vyvreté, premenené a usadené3. Musí mať hrubšiu zemskú kôru než oceánske dno4. Musí mať jasne definovateľnú hranicu a dostatočne veľkú plochu

O Zélandii prvýkrát hovoril už profesor Bruce Luyendyk v roku 1995. Ten však predpokladal, že nezaberá dostatočnú plochu na to, aby ju bolo možné považovať za kontinent. Pokrok v oblasti satelitných technológií a gravitačných máp však ukázal opak. Na základe údajov, ktoré vďaka nim vznikli, dnes Luyendyk tvrdí, že existenciu Zélandie zrejme uznajú vedci z celého sveta.

Ak sa vás teda niekto opýta, koľko kontinentov je na svete, pokojne odpovedzte, že teraz už o jeden viac.

Autor: Noel

Focus Media


Čo máte spoločné s Lady Gaga?
Otestovalo sa 18228 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Chlap, ktorý sa ledva drží na nohách,sa pýta okoloidúceho:
Kde je tu zväz abstinentov?
Idete sa prihlásiť.
Nie, vyškrtnúť !

 
Virtuálny barNesAmaretto NesAmaretto
  • 4 cl mandľového likéru
  • 2 cl citrónovej šťavy
  • 2 lyžičky cukru
  • 10 cl NESCAFÉ frappé