Centrum.sk: Piatok, 22.11.2019
meniny má Cecília
   

Vynálezy, ktoré priniesli svojim autorom len smútok

8.3.2019 | TechMag

Stať sa vynálezcom vyzerá ako úžasná kariérna voľba. Ak ste šikovný, prakticky máte zaručené uznanie a miesto v histórii. No, ak objavíte vec, ktorú si neskôr želáte, aby ste nikdy nevymysleli. Ponúkame vám zopár vynálezov, ktoré sa stali príčinou pochybností pre svojich autorov.

Atómová bomba

Chápeme, že vynálezca bomby, ktorá pustošila a spôsobila smrť miliónov ľudí si želal, aby si svoj nápad radšej nechal pre seba. Presne tieto pocity zažíval v neskorších rokoch Robert Oppenheimer. Bol členom tímu, ktorý pracoval na vývoji jadrových zbraní v rámci projektu Manhattan. Oppenheimer stál na samom začiatku vývoja v roku 1942, preto mu prischol titul „otec atómovej bomby".

VIDEO: Býva vám v aute zle? Na svete sú okuliare, ktoré vás zachránia

Jeho osobné politické názory boli ľavicové, ale súhlasil s účasťou na projekte, pretože považoval za dôležité, aby USA vyvinuli atómovú bombu pred nacistami. V máji 1945 nadšene rozprával o „brilantnej luminiscencii", ktorú bomba dokáže vyprodukovať. No keď sa v júli 1945 stal svedkom prvého výbuchu atómovej bomby, začal mať pochybnosti o tom, čo pomohol vytvoriť. V októbri 1945 Oppenheimer projekt Manhattan opustil a prezidentovi Trumanovi sa zdôveril, že v dôsledku tohto objavu má na rukách krv.

Pop-up reklamy (vyskakovacie)

Všetci ľutujeme vynález pop-up reklamy, vrátane muža, ktorý ich vytvoril - Ethana Zuckermana. Ethan prišiel s týmto strašným nápadom v deväťdesiatych rokoch minulého storočia, keď pracoval v spoločnosti Tripod ako programátor a dizajnér. Stránku oslovila veľká automobilka s tým, že zaplatila za bannerovú reklamu, ktorá sa objavila na sexuálne explicitnej webovej stránke.

Zmenili dejiny v dobrom i v zlom: Neznámi ľudia, o ktorých by ste mali vedieť

Ethan preto navrhol reklamy, ktoré by sa v skutočnosti nenachádzali na pôvodnej stránke, ale „vyskakovali" by, takže spoločnosti by sa vyhli nežiaducemu spojeniu s obsahom. V roku 2014 napísal článok, v ktorom sa ospravedlnil, že vymyslel vec, ktorá dráždi milióny používateľov internetu, ale vraj pôvodný zámer bol dobrý. Tiež tvrdil, že jediný spôsob, ako sa zbaviť reklamy na internete, by bol ten, že používatelia by platili za služby online, pričom na oplátku by sa zaručila ochrana súkromia.

Dynamit

Vynálezcom dynamitu je Alfred Nobel, ale pravdepodobne nebol, že si ho ľudstvo pamätá práve kvôli tomu. Narodil sa v Štokholme v roku 1833 a záujem o výbušniny „zdedil" od svojho otca, ktorý bol tiež vynálezcom. Alfred študoval v zahraničí a počas svojho pobytu v Paríži prišiel do kontaktu s Ascaniom Sobrerom, chemikom z Talianska, ktorý vyvinul nitroglycerín. Nobela táto vysoko výbušná látka úplne fascinovala, ale uznal, že by sa mal nájsť spôsob, ako ju stabilizovať.

Kto vyčístí ulice od ohorkov? Pomôcť nám majú vrany

Dosiahol to tak, že nitroglycerín zmiešal s hlinkou, ktorá vytvorila pastovitú látku, ktorú nazval dynamitom a v roku 1867 si ju patentoval. Vynález zaručil Nobelovi miesto v histórii, aj keď mal v úmysle využívať ho v banskom priemysle a nie vo vojne. Dokonca povedal svojim priateľom, že dúfa, že ničivý potenciál dynamitu ľudí odradí od jeho používania ako zbrane. Skutočným bodom zlomu pre vynálezcu sa zdá byť smrť jeho brata Ludvíka v roku 1888. Francúzske noviny omylom uverejnili nekrológ týkajúci sa Alfreda a nazvali ho „obchodníkom so smrťou". V dôsledku toho Alfred Nobel navrhol Nobelovu cenu mieru ako akt zmierenia.

Kávové kapsule

Ak by sme hľadali človeka, ktorý vynašiel produkt, ktorý najviac prispieva k devastovaniu životného prostredia, kandidátom by bol vynálezca kávových kapsúl. Autorom myšlienky je John Sylvan, ktorý začiatkom deväťdesiatych rokov uviedol do života plastové kávové kapsule na jedno použitie. Veľký problém spočíva v tom, že plast, z ktorého ich vyrábajú, nie je v prírode rozložiteľný a vo dá sa len ťažko recyklovať, preto končí ako odpad. Sylvan tvrdí, že si neuvedomil, že jeho vynález sa v USA a po celom svete až tak rozšíri. Nerátal s tým, že stroje na kapsule budú mať ľudia bežne doma. Predpokladal, že ich budú využívať len v kanceláriách.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čo sa opýta blondínka tesne po tom ako porodí dieťa? Je naozaj moje?

 
Virtuálny barAdonis Adonis
  • 2 cl Vermouth Bianco
  • 1 cl Vermouth Rosso
  • 2 cl Sherry Fino
  • 1 strek likéru Orange bitter