Centrum.sk: Piatok, 20.9.2019
meniny má Ľuboslav, Ľuboslava
   

Viete, kde je hranica medzi Európou a Amerikou? Môžete sa dotknúť oboch kontinentov

22.8.2019 | TechMag

Kde sa dá vidieť hranica medzi Európou a Amerikou? Možno by ste povedali, že v Atlantickom oceáne, no tu by sa vám to bez ponorky nepodarilo. Zato na Islande vám stačí potápačská výstroj. Zlom medzi kontinentálnymi doskami sa tu dá pozorovať v krištáľovo čistej vode.


Foto: Wikimedia/Ex nihil

Jazero Thingvallavatn v národnom parku Thingvellir patrí k obľúbeným destináciám amatérskych i profesionálnych potápačov. Nečudo, útvar s názvom Silfra si totiž nikde inde neprezrú. Ide o súčasť Stredoatlantického chrbta, ktorý leží na hranici Severoamerickej a Euroázijskej tektonickej dosky.

Činnosť človeka roztopila prvý ľadovec, na Islande mu vztýčia pamätník

Obrovský zlom sa pomaly rozširuje. Pod slovom „pomaly" si predstavte asi dva centimetre za rok. To znamená, že takouto rýchlosťou sa vzďaľuje aj Európa od Ameriky. V hlbokých vodách Atlantiku je zlom voľným okom samozrejme nepozorovateľný, v priezračnej ľadovcovej vode jazera Thingvallavatn si ho ale môžu potápači poobzerať do sýtosti.


Foto: Shutterestock

Na niektorých miestach má Silfra presne takú šírku, že sa dá rozpaženými rukami dotknúť oboch stien. Prakticky sa tak človek chytá Európy i Ameriky zároveň. Viditeľnosť v jazere dosahuje až 100 metrov a potápači za to vďačia dvom veciam.

Zvláštne, ale pravdivé: Na Island sa musí dovážať ľad

Prvým faktorom je teplota vody, ktorá sa pohybuje od dvoch do štyroch stupňov Celzia. Vďaka tomu tu nežijú žiadne riasy, sinice či ryby. Druhým je už spomenutý pôvod vody: pochádza z ľadovca Hofsjokull vzdialeného 50 kilometrov od jazera. Tečie podzemnými riekami, vďaka čomu sa dokonale filtruje a takáto priezračná vteká do Thingvallavatnu.


Foto: Shutterestock

Stredoatlantický chrbát je najdlhším pohorím na svete, zväčša je však ponorený hlboko pod hladinou oceánu. Vznikol vulkanickou činnosťou, keď magma zo zemskej kôry vyvierala priamo do oceánu. Tu okamžite tuhla a počas miliónov rokov vytvorila tento pozoruhodný prírodný útvar. Jeho stredom prechádza údolie, ktoré súčasťou je aj roklina Silfra.

FOTO: Mrazivá krása ľadovcov

Hoci do medzery medzi Európou a Amerikou sa ponorilo už veľa ľudí, len málokto vie, že 63 metrov pod hladinou sa nachádza jaskyňa. Úzke priechody a nestabilná hornina tvoria životu nebezpečnú kombináciu. Jaskyňu sa podarilo zmapovať len skupinke špecializovaných potápačov, posúvajúce sa tektonické dosky však už mohli jej tvar podstatne zmeniť.

Autor: Noel

Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

„Viete, čo má spoločné muž s cibuľou? Keď ho vyzlečiete, plačete.”

 
Virtuálny barDomáci koňak Domáci koňak
  • 250 ml mlieka
  • 3 lyžice práškového cukru
  • 100 ml rumu
  • 2 žĺtky
  • trochu mletej škorice
  • muškátový orech
  • škoricu na ozdobenie