Centrum.sk: Pondelok, 26.8.2019
meniny má Samuel
   

VIDEO: Zabudnite na autonómne autá, prichádza samojazdiaci bicykel

10.8.2019 | TechMag

Zatiaľ čo technologickí giganti ako Tesla a Google investujú miliardy dolárov do výroby dokonalých autonómnych automobilov, Čína ide inou cestou. Vyvíja samojazdiaci bicykel a výsledky sú zatiaľ naozaj pozoruhodné.


V krátkej prezentácii vedci z Univerzity Čching-chua v Pekingu vysvetľujú, že bicykel vie udržiavať rovnováhu, vyhýbať sa prekážkam, sledovať vytýčenú trasu a poslúchať hlasové príkazy. Dokáže to vďaka revolučnému počítačovému čipu, ktorý v sebe kombinuje dve rôzne výpočtové architektúry. Tie sa až donedávna nedarilo priviesť k spolupráci kvôli komunikačným problémom medzi jednotlivými systémami. Samojazdiaci bicykel sa však zdá byť dôkazom toho, že Číňania tieto ťažkosti prekonali.

FOTO: Nezvyčajné cintoríny: Čínu zamorili milióny bicyklov

Tento autonómny bicykel nie je prvým svojho druhu, avšak čip, vďaka ktorému funguje, je určite jedinečný. Kombinuje v sebe strojové učenie so sieťami inšpirovanými ľudským mozgom, vďaka čomu dokáže vykonávať viacero činností súčasne. Tento čip s názvom Tianjic umožňuje rýchlu a presnú komunikáciu v rámci siete, a tak vie zároveň udržiavať bicykel v rovnováhe, obchádzať s ním prekážky a poslúchať rozkazy.

NETRADIČNÉ ŠPORTY: Čo (ne)viete o cyklistike? Buďte fanúšikom, ktorý kypí znalosťami

„Za použitia len jedného čipu vieme demonštrovať simultánnu činnosť rozličných algoritmov a modelov v bicykli bez jazdca," uviedli tak trochu komplikovane vedci. V skratke tvrdia, že bicykel je schopný samostatnej jazdy bez toho, aby nabúral.

Príbeh, ktorým dojmete frajerku. Muž bicykloval kvôli láske tisíce kilometrov

Ich výroky o vynájdení vylepšenej umelej inteligencie sú síce prehnané, čip Tianjic je však dôkazom toho, ako ďaleko pokročili čínski výskumníci v tejto oblasti. Možno zatiaľ nemajú tie najpokročilejšie čipy, ale na základe ich nedávnych úspechov (napríklad pri vytvorení moderátora s umelou inteligenciou) možno povedať, že západ rýchlo dobiehajú.

Autor: Noel
Foto: Youtube


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Chlapec príde domov zo školy a hovorí mame: Mami v škole ma volajú Rambo!
Mama: Dobre synček porozpravam sa s tvojou učiteľkou.
Chlapec: Nie mami, je to moja vojna!

 
Virtuálny barŠtedrovečerný punč Štedrovečerný punč
  • 1 l vody
  • 1,5 l červeného vína
  • 500 g medu
  • 2 dcl citrónového džúsu
  • 5 dcl višňového sirupu
  • 3 dcl koňaku