Centrum.sk: Utorok, 12.11.2019
meniny má Svätopluk
   

VIDEO: V Austrálli zmizol kus pobrežia, zhltlo ho more

3.11.2018 | TechMag

Obyvateľov austrálskeho štátu Queensland ešte koncom septembra prekvapil bizarný úkaz. Časť pobrežia totiž doslova zmizla pod morskou hladinou. Zábery z helikoptér vyvolávajú otázky, čo sa vlastne v Queenslande stalo.

Kráter vznikol v noci 23. septembra. Má priemer 300 metrov a je takmer osem metrov hlboký. Ide v poradí už o tretí kráter na tomto pobreží za posledné tri roky.

Tajomné krátery v sibírskej tajge: Ako vznikajú?

Pilotka helikoptéry Diana Journeauxová pre médiá uviedla, že keď 23. septembra večer letela na spomínaným kusom pobrežia, žiadny kráter si nevšimla. Ráno však už mala pláž celkom iný tvar.

Najväčší kráter, ktorý vznikol vo vojne. Jeho rozmery vás ohromia

Vedci tvrdia, že kráter vznikol v dôsledku erózie pobrežia. Tú spôsobil príliv, morské prúdy a vlny, ktoré postupne podmývali pláž a napokon vyústili v jej zmiznutie pod hladinou.

Jedinečná diamantová baňa: čo nájdete, je vaše

Pláž sa stala známou ešte v septembri 2015, keď sa podobný kráter objavil len pár stoviek metrov od miesta, kde pred pár týždňami zmizol ďalší kus pobrežia. Ďalší vznikol v roku 2016 a predpokladá sa, že nastúpený trend bude pokračovať.

FOTO: Pred bránami pekla: takto vyzerá kráter sopky zblízka

Incident sa zaobišiel bez zranení, no jeden muž prišiel o auto aj s karavanom. Padli za obeť neustálemu rozširovaniu krátera, ktoré môžete vidieť vo videu pod článkom.

Autor: Noel
Foto: Youtube


Video k téme
Focus Media


Čo všetko vieš o Slovensku?
Otestovalo sa 18623 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ako sa povie policajtova žena po španielsky? Doňa Debilita

 
Virtuálny barClaire Claire
  • 4 cl brandy
  • 1 žĺtok
  • 2 cl cukrového sirupu
  • studená čierna káva
  • mletá káva