Centrum.sk: Streda, 16.10.2019
meniny má Vladimíra
   

VIDEO: Sovieti stvorili jazero jadrovou bombou, existuje dodnes

12.4.2019 | TechMag

V časoch studenej vojny sa Sovietsky zväz snažil nájsť mierové využitie jadrových bômb. Za týmto účelom ich viacero odpálil v dnešnom severovýchodnom Kazachstane. Vedci predpokladali, že bomby sa budú dať použiť pri hĺbení kanálov či vodných nádrží. V rámci projektu Nukleárne explózie pre národnú ekonomiku, ktorý bol verziou americkej Operácie Plowshare, vzniklo aj jazero Chagan.

Sovieti síce myšlienku mierového využitia atomoviek prebrali od Američanov, testovali ju však v podstatne väčšej mierke. Zatiaľ čo USA odpálili 27 bômb, ZSSR ich nechalo explodovať až 156. Obe veľmoci napokon zistili, že to nikam nevedie.

Ako vyzerá kráter po jadrovej bombe? Pozrite sa, môžete ho aj navštíviť

Jeden z experimentov sa odohral v januári 1965 v kazachstanskej oblasti Chagan. Počas neho vybuchla prvá a najväčšia bomba projektu Nukleárne explózie pre národnú ekonomiku.

Tiene Hirošimy: Desivé pamiatky na ľudí, ktorí v okamihu zhoreli

Zariadenie o sile 140 kiloton umiestnili vedci do hĺbky 178 metrov do vyschnutého koryta rieky Chagan. Explózia, ktorú môžete vidieť vo videu pod článkom, vytvorila kráter s priemerom 400 metrov a hĺbkou 100 metrov. Ten potom napustili vodou a vzniklo jazero. Problémom je, že voda v ňom je 100-krát rádioaktívnejšia, než povoľujú normy. Napriek tomu sa v ňom dá nachvíľu plávať bez toho, aby človek podstúpil zdravotné riziko.

Tsutomu Jamaguči: Muž, ktorý prežil Hirošimu i Nagasaki

Asi 20 percent rádioaktívnych látok, ktoré sa uvoľnili počas tohto testu, zaviali vetry nad Japonsko. USA vyslovili rozhorčenie nad porušením dohody z roku 1963, ktorá limitovala silu testovaných bômb. ZSSR kontrovalo tým, že išlo o podzemný test a množstvo látok bolo zanedbateľné. Na kauzu sa napokon zabudlo, ale jazero existuje dodnes.

Autor: Noel
Foto: Google Maps


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Česká republika porazila vo finále MS v hokeji Ruskú federáciu. Rusi im asi po týždni poslali list. Gratulujeme.STOP. Boli ste silný súper.STOP. Ropa STOP. Zemný plyn STOP.

 
Virtuálny barCassis Coco Cassis Coco
  • 4 cl vodky
  • 4 cl ríbezľovej vodky (čierna ríbezľa)
  • 8 cl pomarančového džúsu
  • 1 cl kokosového sirupu
  • strapec čiernych ríbezlí