Centrum.sk: Piatok, 22.11.2019
meniny má Cecília
   

VIDEO: Prvýkrát v dejinách natočili, ako čierna diera trhá hviezdu na kusy

8.10.2019 | TechMag

Pozorným očiam pracovníkov NASA a Štátnej univerzity v Ohiu neunikol vesmírny súboj, ktorý mal vopred jasného víťaza. Hviezda, ktorá sa dostala do blízkosti supermasívnej čiernej diery, nemala nádej na únik. No a jej koniec sa podarilo spracovať do podoby videa.

NASA prevádzkuje sieť teleskopov, ktoré sú dovedna známe ako ASAS-SN (z anglického All-Sky Automated Survey for Supernovae). Zameriava sa najmä na hľadanie supernov, no občas sa jej podarí zachytiť aj čosi iné a rovnako zaujímavé. V tomto prípade išlo o hviezdu, ktorú pohltila supermasívna čierna diera s hmotnosťou šiestich miliónov Sĺnk.

VIDEO: Čierna diera roztrhala hviezdu na kusy, spravila z nej "špagety"

Čierna diera sa nachádza asi 375 miliónov svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Lietajúca ryba v galaxii s krkolomným pomenovaním 2MASX J07001137-6602251. Hviezda, ktorá v jej blízkosti našla koniec, mala rozmery asi ako Slnko.

Čo by sa s vami stalo, ak by ste spadli do čiernej diery?

Takýto koniec hviezdy je pomerne unikátny, odhaduje sa, že v pozorovateľnom vesmíre sa odohráva možno len raz za 100-tisíc rokov. Musia byť totiž splnené špeciálne podmienky. Ak sa hviezda dostane príliš blízko čiernej diery, napokon zmizne bez stopy. Ak je naopak príliš ďaleko, čierna diera ju svojou gravitáciou vymrští ďalej do vesmíru. Len perfektná vzdialenosť zabezpečí, že čierna diera síce hviezdu roztrhá, ale časť jej hmoty nedokáže zhltnúť a pošle ju do vesmíru.

Vesmír v každej čiernej diere? Je to možné, tvrdia vedci

„Predstavte si, že stojíte na streche mrakodrapu a chcete hodiť guličku tak, aby padla presne do diery v kanálovom poklope, ktorý je stovky metrov pod vami. No tak to, čo sa podarilo natočiť nám, je ešte unikátnejšie," tvrdí profesor astronómie zo Štátnej univerzity v Ohiu Chris Kochanek.

Strašidelné teórie o tom, čo sa deje vnútri čiernej diery

V súčasnosti vedci spracúvajú dáta, ktoré týmto pozorovaním získali. Video, v ktorom čierna diera likviduje hviezdu, si môžete pozrieť pod článkom.

Autor: Noel
Foto: NASA


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čo sa opýta blondínka tesne po tom ako porodí dieťa? Je naozaj moje?

 
Virtuálny barAdonis Adonis
  • 2 cl Vermouth Bianco
  • 1 cl Vermouth Rosso
  • 2 cl Sherry Fino
  • 1 strek likéru Orange bitter